تاریخ انتشار خبر: ۲۵ , آبان, ۱۳۹۳ | ۱۴:۲۹:۲۴
کد مطلب : 54086

بررسی قول آبی رئیس جمهور به خوزستان/آبی که بود آبی که نیست!

آبی که رئیس جمهور قول داده بود به زمین های کشاورزی استان خوزستان برسد روز به روز کمتر و کمتر می شود دولتی که دولت گذشته را به باد انتقاد در خصوص مصوبات استانی اش و محقق نشدن آنها می گیرد خوب است خود به مصوبات کمی که داشته است عمل کند.

 

به گزارش عصر آبادان ، ۱۰ ماه از سفر رئیس جمهور به اهواز می گذرد نمی توانیم نام آن سفر را سفر استانی بگذاریم چون جز سه شهر رئیس جمهور از بقیه شهرهای استان بازدیدی به عمل نیاورد اما در چند روزی که در استان بودند وعده ها و قول هایی دادند که امروز باید محقق شدن آنها مورد بررسی قرار بگیرد.

رییس‌جمهور ۲۴ دی در دیدار با نخبگان و فرهیختگان خوزستانی در اهواز گفت:آنچه ما فکر کردیم، اینکه زمین‌های حاصلخیز این استان که فقط با آفتاب حرف می‌زند و سدها و آب‌های پشت سدی که فقط منتظر تبخیر باقی مانده‌اند، باید آب پشت این سدها را به این زمین‌ها برسانیم و همۀ درختان و زراعت سر از خاک برآورند و با ما سخن بگویند. اینجا سرزمین سبز خوزستان است.

وی ادامه داد: ما ان‌شاءالله منبع مالی آن را تأمین خواهیم کرد. رئیس صندوق توسعه ملی و آقای حجتی هم اینجا هستند. ما تا پایان امسال منبع مالی آبادی ۵۵۰ هزار هکتار را تأمین می‌کنیم و آقای حجتی هم اینجا قول بدهند که ظرف سه سال آب را بالای سر زمین‌ها ببرند و زمین‌ها را به کمک مردم و آنهایی که صاحب زمین هستند، آمادۀ کشاورزی کنند. این کار، کار بسیار بزرگی برای کشاورزی و اشتغال استان و سطح ملی و نیز کار بزرگی است برای اینکه ما بتوانیم به سمت امنیت غذایی و خوداتکایی بیشتر حرکت کنیم.
اما کیخسرو چنگلوایی مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان  در نشست خبری دیروز بعدازظهر خود با اصحاب رسانه  اظهار کرد:سازمان آب و برق خوزستان با تخصیص ۶۰ درصدی آب می­خواهد به گفته وزارت نیرو صحه بگذارد زیرا که وزارت نیرو گفته بود برای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری آب ندارد و قصد دارند این طرح را غیر عملی کنند.

چنگلوایی تصریح کرد: سازمان آب و برق می­خواهد کشاورزی خوزستان را به نابودی بکشد چرا که طبق کارشناسان کشوری و استانی آنها قادر به تامین آب کشاورزی هستند.

سید شریف حسینی نماینده مردم اهواز در گفت و گو با خبرنگار رهیاب  گفت:نشست آب بین جهاد کشاورزی و وزارت نیرو اتفاق افتاد و فقط ۳۱۲ هزار هکتار را مجوز آب دادند وی افزود:این حرف یعنی بقیه طرح آب ندارد حتی اگر کار هم بشود هیچ کشاورزی اتفاق نمی افتد برای همین می گویم طرح از ۵۵۰ هزار هکتار به ۳۰۰ هزارهکتار کاهش پیدا کرده است.

احمد سیاحی معاون عمرانی استاندار در نشست کمیته بحران استان گفت: در حال حاضر تنها مجوز تخصیص آب ۳۱۲ هزار هکتار از طرح ۵۵۰ هزار هکتاری را گرفتیم که عملکرد قابل قبولی نیست و سازمان‌ها باید در زمینه تخصیص مابقی آب پیگیری لازم را انجام دهند.

در همین خصوص با شمسایی رئیس سازمان آب و برق استان هم می خواستیم صحبت کنیم اما وی اصولا اهل مصاحبه نیست و جواب شبهاتی که امروز وجود دارد را نمی دهد در نهایت آنچه که روشن است امروز آبی که رئیس جمهور قول داده بود به زمین های کشاورزی استان خوزستان برسد روز به روز کمتر و کمتر می شود امید است مسئولین استان با شفافیت و پیگیری های لازم ، نگرانی ها را برطرف کنند و دولتی که دولت گذشته را به باد انتقاد در خصوص مصوبات استانی اش و محقق نشدن آنها می گیرد لازم است خوب است خود به مصوبات کمی که داشته است عمل کند.

 منبع: رهیاب