تاریخ انتشار خبر: ۱۰ , اردیبهشت, ۱۳۹۳ | ۱۵:۰۰:۲۹
کد مطلب : 27509
نوبخت در جمعه خبرنگاران:

برنامه دولت برای کاهش نرخ ارز و قیمت خودرو

سخنگوی دولت گفت: دولت مصمم است به بازار ارز ثبات ببخشد و هر نوع نوسانی را کنترل کند لذا به صنایع خودروسازی این امکان را داد که بتوانند از ارز مبادله ای که قیمتش ارزانتر هم هست برخوردار شوند.

به گزارش دانا، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در حاشیه جلسه امروز(چهارشنبه) هیئت وزیران و در جمع خبرنگاران گفت: در جلسه امروز هیئت وزیران ۱۰ پیشنهاد از پیشنهادات دولت و ۱۰ مورد از مصوبات دولت مورد بررسی قرار گرفت.

همه اقساط دارایی بلوکه شده ایران آزاد شده/ برنامه دولت برای کاهش نرخ ارز و قیمت خودرو

وی افزود: یکی از مهم‌ترین مصوبات امروز مصوبه‌ای مربوط به برنامه‌ای برای وزارت نفت و معاونت برنامه‌ریزی رئیس‌جمهور طبق بند “ق” و جزو سوم تبصره ۲ بود تا اینکه واحدهای پتروشیمی بتواند از مزایای خاص در مناطق محروم استفاده کنند.
نوبخت تصریح کرد: در جلسه امروز، تسهیلات ویژه‌ای به پتروشیمی داده شد تا براساس بند “ق” و جزو ۳ بصره ۲ درمناطق محروم وارد عمل شوند.
سخنگوی دولت تاکید کرد: طبق قانون باید خوراک پتروشیمی برای گاز کمتر از ۱۳ سنت و نرخ بازدهی کمتر از ۳۰ درصد در نظر گرفته می‌شد اما با نوعی ارزیابی قانونگذار به دولت اجازه می‌دهد که برای تولید صنایع پتروشیمی در این زمینه وارد عمل شود.
وی افزود: در جلسه امروز هیئت دولت نیز وضعیت ساماندهی حمل‌ و نقل در جاده‌های روستایی که استاندارد نیست مورد بررسی قرار گرفته شد تا در جهت جلوگیری از خسارات بیشتر تا در این حوزه تدابیر بیشتری اتخاذ شود.
وی تصریح کرد: همچنین در جلسه امروز دولت طبق قانون نرخ پیله ابریشم ۱۳ هزار تومان اتخاذ شد همچنین برای چغندرکاران علاوه بر قیمت تضمینی خرید به ازای هر کیلو ۳۰ تومان برای حمل و نقل پرداخت می‌شود.
وی تاکید کرد: تمامی اقساط اموال ۴.۲ میلیارد دلاری ایران آزاد شده و درباره انتقال حواله‌ای و نقدی آن نیز به توافق دست پیدا کرده‌ایم.
نوبخت افزود: امروز همچنین در جلسه هیئت دولت مصوبات خوبی را درباره حمل و نقل روستایی داشتیم و دولت آیین‌نامه و مصوبات خوبی را نیز در این باره تصویب کرد که امیدواریم با ساماندهی حمل و نقل مسافر در جاده‌های روستایی بتوانیم سلامت این قشر از هموطنان را به نحو شایسته صیانت کنیم.

وی اظهار داشت: نکته دیگری که در مصوبات امروز دولت بود توجه به این بود که طبق قانون دولت باید نرخ پیله ابریشم را تعیین می‌کرد که این نرخ امروز برای هر کیلو ۱۳ هزار تومان تعیین شد ، همچنین درجهت کمک به کشاورزان چغندرکار نیز هیئت دولت تصویب کرد علاوه بر قیمت تضمینی، به ازای هر کیلو ۳۰ تومان هم در جهت حمل و نقل این مسئولان به زارعین پرداخت شود.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره امکان افزایش مجدد قیمت خودرو تاکید کرد: آنچه که دولت در جهت آرامش بازار ارز و کمک به صنایع خودروسازی درجهت افزایش کیفیت و کاهش نرخ ارز درنظر دارد، ارائه ارز مبادله‌ای به اینهاست چرا که در حال حاضر بنگاه‌ها و شرکت‌های خودروسازی از بازار آزاد ارزشان را تامین می‌کنند که این موضوع به بازار ارز فشار وارد می‌کند که می‌تواند تقاضا را بالا ببرد و نهایتا اگر عرضه متناسب با تقاضا نباشد نوعی افزایش قیمت ارز را شاهد خواهیم بود ولی دولت مصمم است که به بازار ارز همچون گذشته ثبات ببخشد و هرنوع نوسانی را که این ثبات را به هم بزند کنترل کند، از این جهت به صنایع خودروسازی این امکان را داد تا به جای ارز آزاد از ارز مبادله‌ای که قیمتش کمتر است استفاده کند.

نوبخت افزود: صندوق توسعه ملی همواره در اختیار بخش خصوصی و بخش تعاونی قرار دارد و اگر این بخش طرح‌های قابل توجیه داشته باشد، می‌تواند از منابع ارزی و ریالی صندوق توسعه ملی برخودار شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره اموال بلوکه شده ایران و نحوه دریافت این پول‌ها گفت: قرار بود در چارچوب توافق نامه ژنو ۴.۲ میلیارد دلار در اقساط در زمان‌های مقرر آزاد شود که تا این تاریخ همه اقساط آزاد شده است.

سخنگوی دولت افزود: منتهی کیفیت و اجرای کار در دریافت این اموال بدین ترتیب است که حساب‌ها و بانک‌هایی که باید به ازای فروش نفت ارز را به ما بدهند حال که این رفع تحریم در این موارد صورت گرفته از ما یک شماره‌حساب طلب کردند تا مبالغی را که قبلا نمی‌توانستند به حساب شرکت نفت واریز کنند الان این کار را انجام دهند.

نوبخت خاطرنشان کرد: بانک‌های متعددی در جهان وجود دارد که ما می‌توانیم آنها را معرفی کنیم تا پول‌های آزاد شده به آن حساب‌ها واریز شود اما از آنجایی که ما این ۴.۲ میلیارد دلار را یک وجه متفاوتی با سایر مبالغی که از فروش نفت به دست می‌آوریم، به دنبال حسابهایی بودیم که به ما امکان بدهد که وقتی کالایی توسط کشورمان خریداری می‌شود، آن فردی که کالا را فروخته بتواند قیمت آن کالا را از آن حساب برداشت کند.

ادامه دارد ….