تاریخ انتشار خبر: ۳۰ , تیر, ۱۳۹۴ | ۱۴:۲۳:۱۲
کد مطلب : 99425
مسئول نهادرهبری در دانشگاه های خوزستان :

برنامه فرهنگی بدون رعایت حدودشرعی تنها نشاط کاذب به همراه دارد

حجت الاسلام و المسلمین سیدمحسن شفیعی گفت: مسئولان هوشیار باشند که هر برنامه ای که حدود شرعی و دینی در آن مورد توجه قرارنگرفته باشد، تنها منجر به نشاط کاذب و غیراستاندارد خواهد شد و متاسفانه برخی نسخه هایی که با عنوان نشاط به جامعه تزریق می شود دارای محتوا و عمق نیستند.

حجت الاسلام و المسلمین سیدمحسن شفیعی در گفتگو با رهیاب در خصوص معنی نشاط و نوع پیاده کردنش در جامعه اسلامی گفت: فرق جامعه دینی با غیردینی در این است که ما مفاهیم مان را از اصطلاحات از نگاه و منظر دین و شریعت برداشت می کنیم. اساس نشاط آن گونه که در حوزه دین تعریف می شود عبارت است از تلاش درجهت عبادت حرکت در مسیر تکامل سیر و گام نهادن در مسیرکمال و صعود. لذا می بینید که بیشترین نشاط از مظاهر عبادت به انسان دست می دهد.

وی ادامه داد: نشاطی که با نماز، شرکت در مراسم احیای اهل بیت (ع)، شرکت در مراسم معنوی اعتکاف و یا با شرکت در یک ماه بنده داری و روزه داری به انسان دست می دهد با هیچ چیز قابل مقایسه و محاسبه نیست.

حجتالاسلام شفیعی با اشاره به این که برخی نسخه هایی که به عنوان نشاط به جامعه ما تزریق می شود نشاط پرمحتوا و دارای عمق و بطن نیستند، اظهارکرد: این نسخه ها براساس تفاسیر و قرائت های غیردینی پیشنهاد می شوند که در بعضی از مواقع عوارض سهمگین و خطرناکی به دنبال دارند.

وی خاطرنشان کرد: برخی از معانی و مفاهیم و نسخه های که برای نشاط توصیه می شود از نظر دینی مردود هستند؛ بنابراین در نظام اسلامی همه مسئولان، سیاستگذاران، مدیران و مجریان باید تلاش کنند برنامه ها براساس معانی و مفاهیم دین تفسیر و برنامه ریزی شوند.

رئیس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان تصریح کرد: ذکر یک نکته کلیدی، مهم است و آن این که ما ظرفیت های عظیمی در مبانی، معارف و مفاهیم دینی داریم که دست نخورده و خام باقی مانده و باید شناسایی و کشف شوند. بنابراین اگر در مواردی ضعف در استخراج این سرمایه های بزرگ داشته و در حوزه خلاقیت و ابتکار و نوآوری کوتاهی کردیم، فکر نکنیم باید آن را با نسخه هایی که از نظر دینی مورد قبول نیستند، جبران کنیم.

شفیعی با بیان این که ما معتقدیم بزرگترین سرمایه دین است، بیان داشت: دین است که انسان سالم، با کمال، با نشاط و خلاق تربیت می کند. نهایتا باید اندیشمندان، نخبگان و عالمان دین تلاش کنند به تناسب تحولات اجتماعی نخسه های کارآمد و توانمندی با اتکاء به دین ارائه دهند که ان شالله در این مسیر هیچ مانع و انحرافی را شاهد نباشیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این ایده که برگزاری کنسرت های متعدد و رنگارنگ باعت ایجاد نشاط در جامعه می شود، از نظر شما مردود است یا خیر، گفت: به طور جامع به گونه ای جواب می دهم که تنها محدود به بحث کنسرت نشود و آن این است که هیچ برنامه فرهنگی که با معیارهای ناسازگار و نامتناسب همراه باشد، نمی تواند نشاط آفرین باشد و اگر تصور شود که از یک برنامه ای که حدود شرعی و دینی در آن مورد توجه قرارنگرفته، نشاط حاصل می شود، آن نشاط کاذب و غیراستاندارد است؛

ججت الاسلام شفیعی افزود: عالی ترین و بالاترین مراتب نشاط در برنامه های متنوعی است که با لحاظ چهارچوب های دینی و رعایت مرزهای حلال و حرام الهی طراحی و پیاده شود.