تاریخ انتشار خبر: ۲۶ , فروردین, ۱۳۹۳ | ۰۹:۱۱:۴۷
کد مطلب : 24990
فریدون عباسی در دانشگاه امیرکبیر:

برنامه هسته‌ای متعلق به جریان خاصی نیست

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه برنامه هسته‌ای ایران به شخص خاص یا جریان خاصی تعلق ندارد، اظهار داشت: برنامه هسته‌ای مربوط به همه مردم قهرمان ایران است‌‌

به گزارش عصر آبادان ، فریدون عباسی رئیس سابق سازمان انرژی اتمی در برنامه جشن هسته‌ای که به همت بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر در آمفی تئا‌تر این دانشگاه برگزار شد، در حالی که فریاد‌ها و هیجان دانشجویان را در فضای سالن مشاهده می‌کرد، گفت: از اینکه جامعه دانشگاهی ما هوشیار و بیدار هستند و به مسئولان برای حل مسائل کشور کمک می‌کنند و همین که عکس شهدا و مسئولان را در دست گرفته‌اید، تشکر می‌کنم.

وی با اشاره به اینکه برنامه هسته‌ای ایران به شخص خاص یا جریان خاصی تعلق ندارد، اظهار داشت: برنامه هسته‌ای مربوط به همه مردم قهرمان ایران است‌‌؛ همان کسانی که تلاش کردند با رشادت‌های خود انقلاب اسلامی ایران به پیروزی رسید و پس از آن در ۸ سال دفاع مقدس با حضور خود در میدان‌های جنگ از این کشور و مردم دفاع کردند و همچنین با حضور خود در انتخابات ثبات سیاسی آن را تثبیت کردند.

عباسی با اشاره به اینکه افراد زیادی در برنامه هسته‌ای ایران و فعال شدن آن نقش دارند، گفت: یکی از کسانی که در برنامه هسته‌ای ایران نقش داشت و توانست این مسئله را در مسیر انجام قرار دهد، آقای هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور اسبق کشورمان است.

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ادامه داد: برنامه هسته‌ای از قبل از انقلاب مطرح بود و در دورانی که آقای هاشمی رئیس جمهور این کشور بودند، تلاش کردند برنامه هسته‌ای جدید ایران شکل بگیرد که ارتباطات جدیدی در این حوزه شکل گرفت و برنامه‌ریزی برای تسهیلات عالی در این زمینه را انجام داد.

وی تصریح کرد: اساتیدی که در این عرصه حضور دارند و با پرورش دانشجویان تلاش می‌کنند این مسیر را در عرصه علم هموار کنند، محصول تربیت دهه ۶۰ و برنامه‌های آقای هاشمی در آن زمان بود.

عباسی گفت: در این دوره فعالیت‌هایی از جمله تولید اطلاعات لازم فعالیت‌های دوباره رآکتور‌ها و برخی از نیازهایی که آن زمان وجود داشت، آغاز شد و برنامه هسته‌ای رقم خورد.

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی افزود: در سال ۷۶ نیز با عزم ملی که در انتخابات از طرف مردم نشان شد تلاش‌هایی را انجام شد و آقای خاتمی رئیس جمهور اسبق ما انتخاب شد که ماحصل تلاش مردم و ثبات سیاسی نظام که ماحصل تلاش مردم بود، رقم خورد.

وی گفت: در آن زمان از تجربه‌های آقای آقازاده که سابقه ۱۲ سال مدیریت در صنعت نفت را داشت، به انرژی اتمی اضافه شد و تحول جدیدی در این صنعت ایجاد شد.

عباسی با اشاره به خدمات آقازاده در این مسیر اضافه کرد: باید از آقای آقازاده قدردانی کنیم که در دوران مدیریتی‌شان صنعت هسته‌ای ایران پیشرفت چشم‌گیری کرد و در دنیا و غرب مورد توجه قرار گرفت؛ به شکلی که با اتهام‌افکنی سعی کردند این حرکت را به خاموشی برسانند.

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی گفت: در این شرایط عزم ملی و همت اساتید، دانشمندان و حضور پرشور دانشجویان که نمونه آن را امروز در این جلسه می‌بینیم، در کنار اضافه شدن مسائل دیگری باعث شد رشد این علم رقم بخورد و این درحالی بود که ما در برخی موارد کمبودهایی را داشتیم.

وی به انتخابات ۸۴ اشاره کرد و اظهار داشت: حماسه مردم ایران در سال ۸۴ با شرکت در انتخابات باعث تثبیت بیشتر نظام اسلامی شد و مسیر جدیدی که نتیجه همین حضور بود، ایجاد شد و تلاش‌هایی در این دوره انجام شد که قابل قدردانی است.

عباسی خاطرنشان کرد: بنده به عنوان یک مدیری که هرچند مدت کوتاهی را در این زمینه مدیریت کردم، به همه تلاش‌ها احترام می‌گذارم و معتقدم همه مسئولان کشور قابل احترامند و در پیشرفت کشور به اندازه خود سهیم هستند و در دولت‌ها تأثیرگذار بودند.

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ادامه داد: من از شما دانشجویان خواهش می‌کنم به دستاوردهایی که طی ۳۵ سال گذشته در این کشور بدست آمده است، توجه کنید و به همه آن‌ها احترام بگذارید؛ دستاوردهایی که در دوران پس از انقلاب دفاع مقدس و سازندگی به دست آمده است و اجازه دهیم حرف‌های مختلف شنیده شود. افراد مختلفی در این عرصه حضور داشتند و هرکدام تأثیرخودشان را گذاشتند و با مطرح کردن مباحثی اجازه ندهیم انرژی موجود در ما میرا شود و یا تداخل ایجاد شود.

وی افزود: باید منش هسته‌ای که با کنار هم قرار دادن سلیقه‌های مختلف انجام شد، در همه عرصه‌ها داشته باشیم و قطعا این منش باعث پیروزی ما می‌شود.

عباسی تصریح کرد: در شرایط حاضر همه باید تلاش کنیم تنش از جامعه ما دور شود و اگر اختلاف سلیقه هم داریم، از الگوهای موفق استفاده کنیم.

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه تمام مدیران در دولت‌های گذشته سهم خود را انجام داده‌اند، یادآور شد: همه آن‌ها سهمی را در پیشرفت کشور داشتند و اگر تلاش کنیم جامعه علمی را در جهت پشتیبانی علمی و فناوری کشور قرار دهیم، می‌توانیم به تحریم‌ها جواب دهیم و کاری کنیم که دشمنان از این تحریم‌ها پشیمان شوند.

وی گفت: انتظار داریم دانشگاه این شور و هیجان جامعه علمی را به عرصه دانش و فناوری بیاورد و شما نیز در این مسیر می‌توانید موثر باشید.

عباسی در ادامه با اشاره به خاطره‌ای از رهبر انقلاب گفت: در خرداد سال ۹۰ در جلسه‌ای در خدمت رهبر انقلاب ایشان بر جمله‌ای که من در گزارش عنوان کرده بودم و آن این بود که برای اداره صنعت هسته‌ای به همه سلیقه‌ها و جناح‌های سیاسی حاضر در چارچوب نظام نیاز داریم، تأکید کردند و گفتند من این مسئله را کاملا قبول دارم.

وی با اشاره به اینکه امروز دولت جمهوری اسلامی ایران در همه عرصه‌ها به کمک نیاز دارد و باید به آن کمک کنیم، در واکنش به فریادهای عده‌ای از دانشجویان درباره زندانیان سیاسی خاطرنشان کرد: اگر درست و در جهتی مناسب حرکت کنیم، شاهد خواهیم بود که در آینده نزدیک اصلاً زندانی سیاسی وجود نداشته باشد که ما بخواهیم آن‌ها را آزاد کنیم.

وی تأکید کرد: اگر جامعه علمی ما در جهتی که در شأن او حرکت کند، خواهیم دید که در آینده نزدیک فردی را به عنوان زندانی سیاسی نخواهیم داشت که آزاد کنیم.

منبع: تسنیم