تاریخ انتشار خبر: ۳۱ , اردیبهشت, ۱۳۹۳ | ۱۵:۵۵:۴۸
کد مطلب : 30093

برگزاری تامل برانگیز جشنی چند صد میلیونی توسط سازمان منطقه آزاد اروند/ ویرانی و عقب ماندگی در خرمشهر وآبادان همچنان ادامه دارد…

سازمان منطقه آزاد اروند در حالی اقدام به هزینه ی گزاف چند صد میلیونی یک جشن در خرمشهر و آبادان کرده که هنوز آثار به جای مانده فراوانی از خرابی دوران جنگ در این آبادان و خرمشهر دیده می شود!

KHORAMSHAHR WAR

به گزارش عصر آبادان سازمان منطقه آزاد اروند اخیراً اقدام به برپایی جشنی ده روزه به مناسبت سوم خرداد سالروز آزاد سازی خرمشهر کرده است.

فارغ از هر موضوع دیگری نفس گرامیداشت این ایام کار پسندیده و نیکی است و از این جهت هیچ خدشه ای نمی توان به آن وارد کرد.

اما نکته قابل تامل به هزینه فوق العاده گزاف و سنگین این جشن بر می گردد. آنجایی که گفته می شود چند صد میلیون (به جز هزینه تبلیغات میدانی) برای برگزاری آن خرج شده  و همین مهم ، نقطه اختلاف اصل ماهیت آزاد سازی خرمشهر با هدف ذاتی برگزارکننده گان این مراسم است.

خرمشهر آزاد شد تا آباد شود و مردمانش از شرایط سخت و بغرنج روزهای آتش و دود به آرامش و آسایش برسند. اتفاقی که می بایست در طول سالیان متمادی که از جنگ گذشت تحقق می یافت اما در هر دوره وجود مسئولان نالایق و بعضاً فاسدی که بعدها  دست شان به سوء استفاده از بیت المال رو شد ، موجب گردید وضع و حال خرمشهر و آبادان بهتر از شرایط فعلی نباشد.

متاسفانه به نظر می رسد از بخت بد مردم زجر کشیده ی این دیار ، انگار ریخت و پاش ها و بعضاً سوء استفاده ها تمامی ندارد و آنچه قرار است بر جای بماند چهره ی سیلی و ترک خورده ی شهرهای آبادان و خرمشهر و حومه ی آنهاست.

سوالی که باید از همگان پرسید این است که آیا می دانید با هفتصد میلیون تومان هایی که اینچنین حیف و میل می شوند می توان کدام پروژه های ناتمامی که مردم سال هاست انتظار بهره برداری از آنها را می کشند ، به اتمام رساند؟

علیرغم همه ی اینها، اکنون که تصمیم به برگزاری چنین مراسمی گرفته شد ، آیا بهتر نبود هنرمندان بومی مورد اعتنا قرار می گرفتند و  مراکز محلی همچون صدا وسیما به کار گیری می شدند تا این پول برای توانمندسازی ظرفیت های بومی و محلی مورد استفاده قرار می گرفت؟

ضمن اینکه باید از متولیان آن پرسید : جشنی که بخش های مختلف آن با هنرمندان تهرانی پر شده و پس از تصویر برداری ، برای تهرانی ها پخش می شود ، سودش برای آبادانی ها و خرمشهری ها چیست؟

جا دارد به این نکته اشاره کرد که اتفاق نظر جریانات مختلف سیاسی اعم از اصولگرا و اصلاح طلب در این موضع و انتقاد همزمان آنان از روش های نادرست سازمان برای برپایی جشن هایی با این سبک ، می تواند مسئولان سازمان را متوجه این مطلب کند که مردم و نخبگان آبادانی و خرمشهری به هیچ وجه علاقه ندارند این دو شهر به دکانی برای سودآوری مرکزنشینان و عده ای خاص تبدیل شود!

 1. حسین می‌گه:

  با اینکه کاملاً با رویکرد ، تشکیلاتی و نحوه اطلاع رسانی و جهت گیری جناحی عصر آبادان مخالفم،
  ولی انصافاً این نکته تامل برانگیز را بسیار به جا و صحیح توجه کردین فقط امیدوارم به موارد دیگر مرتبط با آبادانی شهرهای آبادان و خرمشهر با شجاعت و عدالت بپردازید .احسنت بر شما ولی کو گوش شنوا ….

 2. عشقولانه می‌گه:

  بی برنامه گی فرهنگی توی کارهای …آزاد موج میزنه. متاسفانه فقط دارن کار تبلیغاتی انجام میدن.

 3. karshenas می‌گه:

  کار باید به نیروهای بومی سپرده بشه . آبادان ، شرکت سروش داره چه نیازی بود که بدن به تهرانیها. ضمنا توی هزینه ها باید صرفه جویی میشد. آبادان و خرمشهر هنرمندهای خیلی خوبی داره که باید به اونها اهمیت بیشتری داد. متاسفانه نوی این چشن ده شب ایم مسایل رعایت نشد. ضمنا کار فرهنگی به برگزاری ده شب جشن نیست.

 4. علی می‌گه:

  این جشنی که گرفتن ۷۰۰ملیون خرج نکردن بعدش بازیگرهنرمندان درجه ۲درابادان امادن اجراکردن که زیادقیمتشون نیست بخداهنرمندان ابادانی لیاقتشون بیشترازای چیزاست اگرحمایت بشن همیشه نامبروانن بخداخیلهاشون خونه ندارن کارندارنصورتشون باسیلی سرخ میکنن مسولیین حق مردم وهنرمندان ابادانی بدهید

 5. رضا می‌گه:

  همونطور که با دلواپسی تمام کفن پوش مانع برگزاری کنسرت می شید ، کفن پوش مانع انتقال پول آلایندگی پالایشگاه که سهم آبادان هست به خرمشهر می شدید
  منافع شما در یه موارد خاص تعریف شده
  و هدفی خاص
  الان هم که هدف تخریب دولت منتخب مردم است

 6. کارمند می‌گه:

  دوستان ارزشی الان یادتون افتاد که خرمشهری هم هست، چرا دوره مدیریتهای قبلی این موضوعات رو پیش نکشیدید؟ شما تا دیروز کجا بودید؟

 7. ناشناس ..... می‌گه:

  چه بگم که دلم خونه اهای همشهری توم یه چیزی بنویس

 8. ناشناس ..... می‌گه:

  اه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه

  خرمشهر ازاد شد که مردمش دیگه بد بختی نکشن ازادشد که ساخته شه نه همچنان مخرمبه باقی بماند ابادان از حصر درامد تا مردم بومی واصسیلش بعداز ۲۸/۲۹سال حسرت اون شهر مدرن رو نخرن بخیالمون چون منطقه ازادشد همچی خوب میشه هنوز کاری نشده مردم بومی واصیل این دو شهر بد بخت تر شدن وراهی برای اون بالا ییا شد ه

  جگر خون این دوشهر

 9. ا.ن می‌گه:

  شما لازم نیست برای این دوشهر دل سوزی کنید
  شما دروغ ننویس دلسوزیتون پیشکش.من موافق این خرجها نیستم فقط موافق خوشی مردم هستم و این چند شب خوش بودن.اینطور پول خرج نکنن چک میکشن میدن جای دیگه.بعدشم وقتی الان میری بازار دو کیلو میوه میخری میشه پنجاه هزار میخوای ده شب جشن بشه یک میلیون تومان…