تاریخ انتشار خبر: ۴ , مهر, ۱۳۹۵ | ۱۷:۴۳:۴۵
کد مطلب : 124283

بزرگترین رادیو تلسکوپ جهان در چین +عکس

مقام‌های چینی از اتمام ساخت بزرگترین رادیو تلسکوپ جهان در این کشور خبر دادند.

مقام‌های چینی از اتمام ساخت بزرگترین رادیو تلسکوپ جهان در این کشور خبر دادند.به گزارش تسنیم، چین اعلام کرد که ساخت بزرگترین رادیو تلسکوپ دنیا را در این کشور به پایان رسانده و بهره برداری از آن آغاز شده است.

بر اساس گزارش آسوشیتدپرس،دانشمندان چینی اعلام کردند، این رادیو تلسکوپ با نصب چهار هزار و ۴۵۰ پنل در مرکز یک بشقاب بزرگ شبیه بشقاب های ماهواره‌ای ساخته و ارزش این طرح ۱۸۰ میلیون دلار برآورد شده است.

پیشتر اعلام شده بود بهره‌برداری از این رادیو تلسکوپ که یکی از پنل‌های سه ضلعی آن معادل ۳۰ زمین فوتبال است و ارتعاشات از طریق آن انجام می‌گیرد، در شهریور انجام می‌شود.

بزرگترین رادیو تلسکوپ جهان در چین +عکس

این تجهیزات بزرگ پیش از این در حضور کارشناسان، خبرنگاران، دانشمندان و شماری از مسئولان در بخش «پینگ تانگ» استان «گویی جو» در جنوب غرب چین رونمایی شده بود.

تلویزیون مرکزی چین در گزارشی آورده است که ساخت این تلسکوپ بزرگ برای اکتشافات سیاره زمین و آگاهی از تمدن های قدیمی اهمیت فراوانی دارد.

در این گزارش آمده است که کارشناسان با استفاده از این تجهیزات می توانند تحقیقات جانبی فراوانی درباره منشا زمین انجام داده و راه‌های زیست بهتر انسان را شناسایی کرده و به اکتشافات شگفت آوری مبادرت ورزند.

چین اعلام کرده است که احتمالا تا دو دهه دیگر این رادیو تلسکوپ بهترین تجهیزات در نوع خود در جهان و بی رقیب خواهد بود.

بنا بر گزارش های موجود در ۲ یا ۳ سال اول دانشمندان چینی از این تجهیزات استفاده خواهند کرد و پس از آن دانشمندان جهان می توانند با این رادیو تلسکوپ کار کنند.

دانشمندان چینی می گویند که حتی قادرند در فواصل بسیار دور و ۲ هزار کیلومتر دورتر از محل استقرار این تلسکوپ نظارت هایی را انجام داده و اکتشافاتی داشته باشند.

تلسکوپ چینی قطری در حدود ۳۰۰ متر دارد و ۱۰ برابر از تلسکوپ دارای ۱۰۰ متر قطر که در بن آلمان مستقر شده حساس تر است.

کار ساخت رادیو تلسکوپ از سال ۲۰۱۱ میلادی آغاز شد و دارای هفت دریافت کننده قوی است که ۵ دریافت کننده را چین ساخته و بقیه با همکاری استرالیا و آمریکا ساخته شده است.