تاریخ انتشار خبر: ۲۸ , آذر, ۱۳۹۳ | ۱۲:۱۸:۴۰
کد مطلب : 60422
چنگلوايي:

بسته بندی و شالیکوبی سنتی برنج در خوزستان باید تغییر کند

رئیس سازمان مدیر کل جهاد کشاورزی خوزستان گفت: در صورتی که شالیکوبی و نوع بسته بندی سنتی برنج در استان تغییر نکند برای فروش و صادرات این محصول با مشکل مواجه خواهیم شد.

 

به گزارش عصر آبادان ،کیخسرو چنگلوایی پیش از ظهر چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه عنوان کرد: استان خوزستان یکی از مهم ترین قطب های کشاورزی کشور محسوب می شود که نه تنها در حال حاضر نقش تعیین کننده ای در تولید محصولات کشاورزی و ایجاد امنیت غذایی دارد، بلکه با توجه به ظرفیت ها و استعدادهای بالقوه، نقشی بی بدیل در توسعه آینده کشاورزی کشور خواهد داشت.

وی با اشاره به ۱۴٫۵ میلیون تن کل محصولات تولیدی کشاورزی در خوزستان گفت: با توجه به شرایط اقلیمی موجود در استان ۱۳۸ نوع محصول زراعی کشت می شود.

چنگلوایی تصریح کرد: جمعیت دامی استان ۸٫۸ میلیون راس است و ۱۹۰ هزار نفر نیز در این حوزه در حال فعالیت هستند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به فعالیت های تحقیقاتی و نظارت های فنی صورت گرفته توسط کارشناسان این سازمان اظهار کرد: فعالیت های کارشناسی انجام گرفته در چند وقت اخیر باعث شده تا خوزستان جایگاهی خاص و ویژه در زمینه تولیدات محصولات کشاورزی در سطح کشور به دست آورد.

وی عنوان کرد: خوزستان دارای مقام اول در زمینه خرید تضمینی گندم، ذرت دانه ای، صادرات خرما، گل مریم با تولید ۲۵٫۶ میلیون شاخه، اجرای عملیات آب و خاک (زیربنایی) کشور، انجام مبارزه بیولوژیک با عوامل زیان رسان، عملکرد در واحد سطح چغندر قند و تولید شکر و همچنین دارای  بالاترین رکورد عملکرد میگو در واحد سطح کشور در سال جاری است.

چنگلوائی همچنین با اشاره به مقام دوم استان در تولید محصول خرما، سبزی، صیفی جات، ماهیان گرمابی و گل رز افزود: استان خوزستان همچنین در تولید آبزیان و گل نرگس دارای رتبه سوم در کشور است.

وی تصریح کرد: خوشبختانه روند صادرات محصولات کشاورزی استان در  سال های اخیر روبه رشد بوده به طوری که صادرات کشاورزی استان از ۶۸۵ هزار تن در سال ۹۰ به یک میلیون و ۱۶۰ هزار تن رسیده است.

افزایش صادرات کشاورزی خوزستان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان با بیان اینکه صادرات محصولات کشاورزی یکی از راه های پایداری تولید و بهبود وضعیت کشاورزان است، تصریح کرد: در سال جاری میزان صادرات کل استان به یک میلیون و ۱۶۰ هزار تن رسید. در شش ماه اول سال جاری میزان صادرات محصولات کشاورزی استان به نسبت سال گذشته ۱۱ درصد افزایش یافته است.

وی با اشاره به ۳۳ طرح در حال اجرای سرمایه گذاری به میزان پنج هزار و  ۴۷۸ میلیاد ریال در بخش های مختلف کشاورزی از جمله شیلات، گلخانه، دام و طیور، صنایع تبدیلی و فرآوری در خوزستان عنوان کرد: با اتمام این پروژه ها، میزان ۲۱۵ هزار تن به تولیدات استان افزوده خواهد شد و همچنین در زمینه اشتغال نیز ۱۱ هزار و ۷۰۰ فرصت شغلی ایجاد خواهد شد.

چنگلوایی افزود: در سال گذشته مجموع ۷۳۲ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی و خط اعتباری ویژه مکانیزاسیون برای استان جذب شده است. همچنین ۳۵ فقره فرصت سرمایه گذاری در بخش کشاورزی به کار گروه اقتصادی استان معرفی شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان اظهار کرد: صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی استان با داشتن سرمایه ای معادل ۵۶۰ میلیارد ریال، ۳۴۶ سهام دار و تحت پوشش قراردادن ۸۰ هزار عضو مستقیم، رتبه اول کشوری در بین ۸۳ صندوق ملی، استانی و شهرستانی کشور را داراست.

احیای تولید چغندر قند در خوزستان

وی با اشاره به احیای مجدد کشت چغندر قند در استان در سال جاری پس از تعطیلی ۱۰ ساله کشت این محصول تصریح کرد: در سال زراعی جاری سطح چهار هزار و  ۵۰۰ هکتار چغندر قند کشت شده است.

چنگلوایی با تاکید به مثبت شدن موازنه تولید گوشت قرمز برای اولین بار در استان عنوان کرد: همچنین تولید محصول خاویار برای اولین بار در استان به میزان ۶٫۵ میلیون تن در سال جاری صورت گرفت.

وی با اشاره به طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری تصریح کرد: تاکنون ۹۷ هزار هکتار شبکه فرعی آبیاری این طرح به بهره برداری رسیده ضمن اینکه که این سطوح در ۱۸ شهرستان. با فعال بودن تعداد ۵۰ کارگاه و با بیش از پنج هزار نفر عوامل اجرایی در حال انجام است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به قیمت تضمینی خرید محصولات کشاورزی استان گفت: در سال جاری قیمت خرید تضمینی محصول گندم به قیمت هزار و ۲۰۰ تومان تعیین شده و همچنین به ازای هر یک کیلو محصول برنج نیز قیمت دو هزار و ۴۰۰ تومان در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه به دنبال افزایش قیمت خرید تضمینی محصول برنج هستیم، گفت: در صورتیکه شالیکوبی و نوع بسته بندی سنتی در استان تغییر نکند برای فروش و صادرات این محصول با مشکل مواجه خواهیم شد.

 

منبع: مهر