تاریخ انتشار خبر: ۱۲ , خرداد, ۱۳۹۵ | ۱۳:۴۶:۰۴
کد مطلب : 113040

بعیدی‌نژاد: همه تحریم‌های بانکی لغو شد

مدیرکل سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران با بیان اینکه خصومت ایران و آمریکا با برجام حل نمی‌شود، گفت: اقدامات متقابل ایران، آمریکایی‌ها را پشیمان می‌کند.

مدیرکل سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران با بیان اینکه خصومت ایران و آمریکا با برجام حل نمی‌شود، گفت: اقدامات متقابل ایران، آمریکایی‌ها را پشیمان می‌کند.

به گزارش ایسنا، حمید بعیدی‌نژاد  در نشست پرسش و پاسخ دانشجویان از روند تأثیرات برجام در دانشگاه بوعلی‌سینا، اظهار کرد: برخی چنین تصوری دارند که بحث غنی‌سازی تنها به صورت شکلی بوده است در صورتی‌که مسأله مهم، به رسمیت شناختن حق غنی‌سازی ایران بود.

وی افزود: کشورهای قدرتمند جهان که خود دارای انرژی و حتی سلاح هسته‌ای هستند، نمی‌توانستند قبول کنند ایران دارای حق غنی‌سازی شده و سپس ناچار شوند ایران را به این شکل بپذیرند، آنها فشار آوردند که ایران از اهداف انقلابی و اسلامی خود دست بکشد تا بتوانند اهداف خود را القا کنند.

بعیدی‌نژاد با اشاره به اهداف اولیه مذاکرات ایران و ۵+۱ عنوان کرد: از ابتدای مذاکرات تا زمان برجام به رسمیت شناختن حقوق هسته‌ای ایران و لغو تحریم‌ها جزء خواسته‌های تیم مذاکره‌کننده بوده است.

وی بیان کرد: تحریم‌ها برای اعمال فشار و جلوگیری از دستیابی ایران به غنی‌سازی وضع شده بود اما در شرایطی که طرف‌های مقابل غنی‌سازی را می‌پذیرند، تحریم‌ها نیز باید کاملا لغو شود چرا که تحریم‌ها برای جلوگیری از غنی‌سازی وضع شده بود.

حفظ توانایی هسته‌ای ایران و لغو تحریم‌ها دو پایه اصلی مذاکرات
بعیدی‌نژاد با بیان اینکه حفظ توانایی هسته‌ای ایران و لغو تحریم‌ها دو پایه اصلی مذاکرات بوده و این از مطالبات جدی تیم مذاکره‌کننده بوده و خواهد بود، خاطرنشان کرد: اینکه گفته شده دیگر بحث‌های اقتصادی مهم نیست و فقط بحث شناسایی هسته‌ای بوده، درست نیست و به طور قطع بحث اقتصادی برای کشور مهم است، برخی تصور دارند برجام تفاهم‌نامه اقتصادی و تجاری است که باید تحولی شگرف در اقتصاد کشور ایجاد کند که این تصور اشتباه است.

وی تصریح کرد: برجام تفاهم‌نامه‌ای درباره مسائل هسته‌ای است که نمی‌توان انتظار داشت برای موانع اقتصادی و تجاری، راه‌حل و راهکار رشد تعریف کند بلکه رشد اقتصادی و خروج از رکود به وسیله مدیریت اقتصادی صحیح در کشور حاصل می‌شود.

بعیدی‌نژاد با بیان اینکه بین دو عنوان «برجام، تفاهم اقتصادی» و «نتایج اقتصادی برجام» تفاوت‌های بسیاری وجود دارد، گفت: رشد اقتصادی ناشی از مدیریت اقتصادی است که می‌توان از فرصت برجام نیز در تحقق این رشد بهره‌ برد و خوشبختانه تمام کشور مصمم به بهره‌گیری از این فرصت‌ است.

روند رو به رشد فروش نفت از دستاوردهای برجام است
وی با اشاره به فروش روزانه ۲٫۵ میلیون بشکه نفت خام پیش از تحریم‌ها تصریح کرد: در زمان تحریم این میزان به یک میلیون بشکه در روز رسید که افزایش صادرات نفت از یک میلیون بشکه به نقطه قبل از تحریم‌ها را می توان از جمله دستاورد‌های برجام برشمرد.