تاریخ انتشار خبر: ۱۶ , مهر, ۱۳۹۳ | ۰۸:۵۸:۰۸
کد مطلب : 49456

بلیت قطارهای مشهد تا ۶۵ درصد گران شد+جدول

قیمت بلیت قطار برای چهارمین بار طی ۱۰ ماه اخیر افزایش یافت و این افزایش قیمت بلیت قطار در مسیرهای منتهی به مشهد تا ۶۵ درصد هم بوده است.

 اولین بار طی ۱۰ ماه اخیر قیمت بلیت قطار در آذرماه ۹۲، ۲۰ درصد افزایش یافت. پس از آن در اردیبهشت ماه ۹۳ اعلام شد که قیمت های بلیت قطار شناور شده و تا ۳۰ درصد افزایش یافته است.در مردادماه ۹۳ نیز بخش خصوصی اعلام کرد: راه آهن بابت افزایش هزینه خدمات ایستگاهی، قیمت بلیت قطار را ۱۰ درصد افزایش داده است. به این ترتیب از ۱۰ ماه گذشته تا ۱۱ مهرماه قیمت بلیت قطار به طور متوسط حدود ۶۰ درصد افزایش یافته که این میزان افزایش، بسته به نوع قطار، مسیر و تاریخ تردد متفاوت است.

اکنون نیز از ۱۱ مهرماه جاری و برای چهارمین بار در طول ۱۰ ماه اخیر، نرخ بلیت قطار در مسیرهای مختلف افزایش یافته است. این افزایش نرخ در مسیرهای ریلی منتهی به مشهد تا ۶۵ درصد نیز بوده است.

پیش از این غلامحسین عبداللهی دبیر انجمن صنفی حمل و نقل ریلی اعلام کرده بود که با تصمیمات اتخاذ شده از ۱۱مهر حدود ۳۰ درصد بلیت قطارها بدون افزایش قیمت و بقیه با رشد قیمتی ۲ تا ۲۴ هزار تومان روبه رو خواهد شد.این در حالی است که به جز مسیر ریلی سرخس- مشهد، دیگر مسیرهای ریلی منتهی به مشهد با افزایش نرخ بلیت مواجه بوده و این افزایش نرخ تا ۲۷ هزار تومان بوده است!

عباس موسوی نژاد، مدیرعامل شرکت حمل و نقل ریلی رجاء، نیز در این باره گفته است که به دلیل افزایش بسیار زیاد هزینه ها، شرکت های ریلی نسبت به قیمت ها نگران بودند و درخواست اضافه شدن قیمت بلیت قطار را داشتند و راه آهن جمهوری اسلامی ایران، پس از بررسی تمام فرم های آنالیز درآمد- هزینه شرکت های ریلی، مجوز افزایش قیمت بلیت قطار را برای آن ها صادر کرد.وی همچنین اعلام کرده است که قیمت های بلیت قطار از نرخ های واقعی و هزینه شرکت ها کمی فاصله داشت که با این افزایش تا حدی این فاصله ها کمتر و قیمت ها به نرخ های واقعی نزدیک تر شد. او همچنین اوایل مردادماه از افزایش متوسط ۲۰ درصدی قیمت های بلیت قطار از شهریور ماه خبرداده بود.

انتقادات مردم
این افزایش نرخ باعث انتقاد مردم شده است.یک دانشجو که برای تحصیل مجبور است هفته ای یک بار مسیر مشهد- تهران و بالعکس را بپیماید، با انتقاد از افزایش نرخ بلیت قطار برای چندمین بار در سال جاری به خراسان گفت: بعضی از قطارهای مشهد- تهران که به دلیل قیمت آن، مورد استقبال دانشجویان واقع می شود به یک باره ۴۵ درصد افزایش یافته و از ۴۶ هزار تومان به ۶۷ هزار تومان رسیده است.

یکی دیگراز شهروندان نیز در گفت وگو با خراسان با اشاره به این که بسیاری از زائران امام رضا(ع)، قطار را به عنوان وسیله حمل و نقلی امن برای زیارت ثامن الائمه(ع) انتخاب می کنند، افزود: متأسفانه این افزایش نرخ بلیت قطار موجب می شود که زائران کمتر بتوانند با قطار به مشهد سفر کنند.

نرخ بلیت در پرترددترین مسیر ریلی کشور
بر اساس این گزارش، مشهد – تهران پرترددترین مسیر ریلی کشور است و نرخ بلیت قطار در این مسیر در کم کیفیت ترین قطار ۲۲ هزار تومان و در ویژه ترین و گران ترین قطار که غزال بنیاد (V.I.P) است، ۸۶ هزار و ۵۵۰ تومان است.

نرخ بلیت قطار مشهد – تهران تندروی پردیس از ۵۳ هزار و ۵۰۰ تومان به ۷۲ هزار تومان، صبا (اتوبوسی دو طبقه – تندرو) از ۲۸ به ۴۰ هزار و ۷۰۰ تومان، نور از ۶۰ به ۸۲ هزار تومان، غزال از ۵۵ به ۷۴ هزار تومان، ۶ تخته کویر از ۳۷ به ۵۲ هزار تومان، لوکس ۴ نفره نگین از ۴۶ به ۶۴ هزار تومان، پلور سبز – سروش از ۷۳ به ۷۷ هزار تومان، درجه یک مارال از ۴۶ به ۵۶ هزار تومان، طوس از ۴۶ به ۶۷ هزار تومان، سبز و سیمرغ از ۵۱ به ۷۰ هزار تومان، ۶ تخته معمولی خواب از ۲۶ به ۳۸ هزار و ۵۰۰ تومان، معمولی صندلی از ۱۹ به ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان و اتوبوسی از ۱۸ به ۲۲ هزار تومان افزایش یافته است.

بدین ترتیب قطارهای مسیر مشهد – تهران بین ۴ تا ۲۲ هزار تومان افزایش نرخ داشته است. از لحاظ درصدی نیز بین ۵.۴ تا ۴۸ درصد افزایش قیمت را نشان می دهد.

گران ترین بلیت قطار در مسیرهای ریلی منتهی به مشهد نیز به قطارهای بندرعباس – مشهد با نرخ بلیت ۹۷ هزار و ۳۰۰ تومان، شیراز – مشهد با نرخ بلیت ۹۶ هزار تومان، اصفهان – مشهد با نرخ بلیت ۹۵ و ۸۷ هزار تومان، تبریز – مشهد با نرخ بلیت ۸۴ هزار تومان و کرمان – مشهد با نرخ بلیت ۸۳ هزار تومان تعلق دارد.

قیمت های جدید بلیت قطار مسیرهای منتهی به مشهد به همراه قیمت های قبلی و میزان و درصد افزایش قیمت در جدول مربوطه آمده است.

جدول مقایسه ای نرخ بلیت قطار