تاریخ انتشار خبر: ۱۵ , بهمن, ۱۳۹۲ | ۰۲:۱۶:۳۱
کد مطلب : 17516
قصه های روز دوم جشنواره فیلم فجر

بنی اعتماد: از مادر زاییده نشده کسی که جلوی فیلم ساختن مرا بگیرد

جلسه نمایش فیلم “مردن به وقت شهریور” با بدشانسی هرچه تمام شکل گرفت. نمایش فیلم با تاخیری حدودا ۲ ساعته آغاز شد آن هم نسخه بی کیفیتی از فیلم که به گفته کارگردانش -هاتف علیمردانی- آن را دقایقی قبل از شروع نمایش از منزلش آورده است.

عصر آبادان به نقل از عصر ایران –  روز دوم جشنواره سی ودوم فیلم فجر با نمایش فیلم “قصه ها” آخرین ساخته رخشان بنی اعتماد در برج میلاد آغاز شد.

فیلم قصه ها روایت هایی از شرایط این روزهای شخصیت های فیلم های قبلی بنی اعتماد است و چهره های مطرحی مانند محمدرضا فروتن، نگار جواهریان، بابک حمیدیان، گلاب آدینه، مهدی هاشمی، فرهاد اصلانی، فاطمه معتمد آریا، پیمان معادی و باران کوثری در آن ایفای نقش کرده اند.

بنی اعتماد این فیلم را دو سال پیش با دریافت پروانه ساخت فیلم کوتاه ساخت و پس از چسباندن این فیلم ها به هم فیلم “قصه ها” شکل گرفت که در دوسال گذشته موفق به دریافت پروانه نمایشی از وزارت ارشاد نشد و با تغییر دولت توانست مجوز ورود به جشنواره امسال را بگیرد.

این فیلم ادامه مسیر سینمای اجتماعی رخشان بنی اعتماد است که در آن مخاطب ، معضلات اجتماعی را که باعث فشار بر روی طبقات محروم است کاملا حس می کند و از همین روست که عده ای خرده می گیرند فیلم قصه ها کمی تلخ است ، چون اساسا سینمای اجتماعی تلخ است.

بنی اعتماد در نشست فیلم نیز سخنان صریحی را مطرح کرد:” از مادر زاییده نشده کسی که بخواهد جلوی فیلم ساختن مرا بگیرد” این جمله را با تاکید بیان کرد و گفت اصلا قصدمظلوم نمایی ندارد ولی به او این سال ها خیلی سخت گذشته و با ساخت این فیلم به نوعی اعتراض خودش را بیان کرده است. نشست فیلم با حضور بنی اعتماد ، مهدی هاشمی، گلاب آدینه ، پیمان معادی، مهراوه شریفی نیا ، باران کوثری، حبیب رضایی ، حسن معجونی ، فرهاد اصلانی، امیراثباتی و شاهرخ فروتنیان برگزار شد.

روزگاری عشق و خیانت

موسسه فرهنگی هنری مرآت هنر با مدیریت روح الله شمقدری برادر جوادشمقدری رییس قبلی سازمان سینمایی چندسالی است به صورت جدی وارد پروسه ی تولید فیلم های بلند سینمایی شده که یکی از پرحاشیه ترین آنها فیلم سینمایی “پایان نامه” به کارگردانی حامد کلاهداری بود که در جشنواره چندسال پیش به دلیل موضوع ملتهب اش مورد توجه و البته به دلیل ضعف کیفی اش مورد هجمه قرارگرفت.

حال روح الله شمقدری با فیلمنامه ای از خودش و کارگردانی داود بیدل ، فیلمی را روانه جشنواره کرده اند با نام “روزگاری عشق و خیانت” که تلاش کرده نسبت به تولیدات موضوع محور قبلی این موسسه از ساختار منسجم تر و قوی تر برخوردار گردد ولی باز هم در میانه ی راه ظاهرا این تلاش بی نتیجه مانده است.

در خلاصه داستان این فیلم آمده است: اتفاقی غیر منتظره پروانه و دخترش آینه را غافلگیر می کند، گویا این اتفاق ریشه در گذشته پروانه دارد، گذشته را که سال ها از مواجه با آن هراس داشته است. فیلمی که مربوط است به اشغال هزاران هکتار از اراضی مناطق مرزی ایران و آذربایجان در دولت پهلوی دوم توسط صهیونیست ها و همین سوژه می طلبید تا سازندگان آن احساس خطر کرده و با تمرکز و دقت بیشتری به جزییات اثرشان می پرداختند.

زندگی جای دیگر

“زندگی جای دیگری است” داستان مردی به نام داود، بهیار بیمارستان است که بیماران مبتلا به مرگ را احیا می‌کند اما حالا مرگ به سراغ او آمده است.

حامد بهداد، نیکی کریمی، یکتا ناصر، محمدحسین سیدزاده، رضا سخایی، امید کماری، ثمین حاجی مختاری و پارسا پیروزفر بازیگران این فیلم هستند.

این سومین فیلم بلند منوچهر هادی بعد از «قرنطینه» و «یکی می خواد باهات حرف بزنه» است. منوچهر هادی که سریال “خداحافظ بچه” را در تلویزیون کارکرده و نزد مخاطبان آن شناخته شده است این بار با ساخت اثری سینمایی تلاش کرده تا با خلق ملودرامی گیرا مخاطبش راتا پایان حفظ کند و البته در این مسیر تا حدودی موفق می شود. این فیلم ادامه ی همان مسیر فیلمسازی دو اثر قبلی سینمایی اش است که کنارآمدن با مرگ در آن جایگاه ویژه ای دارد.

مردن در وقت اضافه

بدشانس ترین فرد روز دوم جشنواره بی شک هاتف علیمردانی کارگردان فیلم “مردن به وقت شهریور” است. او که با فیلم موفقش “به خاطر پونه” سال گذشته در بخش خارج از مسابقه جشنواره حضور داشت.

جلسه نمایش فیلمش را با بدشانسی هرچه تمام تر به پایان رساند. نمایش فیلم با تاخیری حدودا ۲ ساعته آغاز شد آن هم نسخه بی کیفیتی از فیلم که به گفته کارگردانش آن را دقایقی قبل از شروع نمایش از منزلش آورده است.

شاید اگر نمایش فیلم لغو می شد بهتر بود چون تأخیر دو ساعته و دیدن نسخه ی بی کیفیت فیلم حسابی همه را در سالن برج میلاد کلافه کرده بود.
تا همین جا بس است، کاری به فیلم و شخصیت هایش نداریم که این دیگر آن روی سکه است که اگر بخواهیم در یک جمله اشاره کنیم باید گفت : توقعات بیش از این بود هر چند با اثر سردرگمی مواجه بودیم ولی نمی توان منکر استعدادهای هاتف علیمردانی شد.

ساعت ۲۳ در ملبورن

برای ما که از ۱۰ صبح تا ۱۱ شب فیلم دیده ایم و بیداری کشیده ایم و حتی از کیفیت ضعیف بعضی فیلم ها حرص خورده ایم، دیدن فیلم “ملبورن” اولین ساخته ی نیما جاویدی با بازی پیمان معادی ، نگارجواهریان و مانی حقیقی جذابیت های فراوانی داشت.

به دلیل تاخیر در نمایش سانس قبلی این فیلم را ساعت ۲۳ به نظاره نشستیم و البته پشیمان هم نشدیم. ملبورن از آن فیلم اولی های ویژه امسال است که البته ممکن است با مزاج بعضی از مخاطبانش سازگار نباشد. فیلم روایت زندگی زوجی است که در آستانه ی سفر به ملبورن با حاشیه های همراه می شوند.