تاریخ انتشار خبر: ۳۰ , بهمن, ۱۳۹۴ | ۱۲:۴۹:۰۶
کد مطلب : 109905
اکسپرس؛

بن‌بست تسلیحاتی بر سر ایران/ آمریکا به روسیه هشدار داد

«… آمریکا درباره این موضوع شدیدا به روسیه هشدار داد؛ موضوعی که جرقه یک بن بست بالقوه دیگر بین دو ابرقدرت بین المللی را زده است».

اوباما پوتین بن‌بست تسلیحاتی بر سر ایران/ آمریکا به روسیه هشدار داد

تصمیم روسیه برای فروش “سوخو ۳۰ اس ام” به ایران، بن بستی تسلیحاتی را بین مسکو و واشنگتن رقم زده و آمریکایی ها قصد دارند هرطور که شده جلوی تقویت نظامی ایران را بگیرند.

روزنامه اکسپرس (express) چاپ انگلیس با طرح این سوال که “آیا جنگ سرد دیگری در راه است” نوشت: روسیه و آمریکا درمورد توافق فروش جنگنده روس به ایران، به بن بستی دلسرد کننده رسیده اند.

براساس این گزارش، مقامات رسمی آمریکا به مسکو هشدار داده اند تا “کاملا هوشیار باشند” که فروش جت های جنگنده به ایران، تحریم های تسلیحاتی شورای امنیت سازمان ملل را نقض می کند.

اکسپرس افزود: مشکل جدید بین مسکو و واشنگتن درشرایطی به وجود آمده که تنش های جهانی تشدید شده و به سطحی نزدیک به وضعیت جنگ سرد رسیده است.

سردار حسین دهقان، وزیر دفاع ایران، تایید کرده که توافقی را برای خرید جنگنده های “سوخو ۳۰ اس ام” با روسیه امضاء کرده است و این درحالی است که توافق هسته ای بین ایران و غرب رقم خورده و قرار است تحریم ها علیه تهران سست شود.

اما مقامات آمریکایی می گویند درباره این موضوع شدیدا به روسیه هشدار داده اند؛ موضوعی که جرقه یک بن بست بالقوه دیگر بین دو ابرقدرت بین المللی را زده است.

در ادامه این نوشتار می خوانیم: دولت اوباما بیانه ای رسمی را منتشر ساخته تا به روسیه یادآوری کند که پس از توافق هسته ای با ایران، مسکو همچنان اجازه فروش جت های جنگی به این کشور مسلمان شیعه را ندارد و این درحالی است که ایران جنگ های نیابتی را در خاورمیانه کنترل می کند؛ منطقه ای که مانند انباری از باروت شده است.

اکسپرس نوشت: اگرچه مسکو درصورت دریافت تایید از سازمان ملل متحد قادر خواهد بود جنگنده های سوخو را برای ایران ارسال کند. همه این ها درحالی است که ایران در روی زمین مشغول نبرد با گروه جهادی داعش است.

آمریکایی ها می گویند، فروش چنین جنگنده هایی به ایران نیازمند تایید یک به یک همه آنها از سوی شورای امنیت سازمان ملل است.