تاریخ انتشار خبر: ۲۲ , اردیبهشت, ۱۳۹۳ | ۱۱:۰۰:۴۳
کد مطلب : 29268

بهره‌برداری‌بسیج از پروژه‌‌های محرومیت‌زدایی

رئیس سازمان بسیج سازندگی گفت: در هفته بسیج سازندگی امسال، ۲۳ هزار پروژه اقتصاد مقاومتی آماده بهره‌برداری شده و همچنین در حوزه محرومیت‌زدایی و عمرانی نیز ۸۵ هزار پروژه به بهره‌برداری خواهد رسید.

به گزارش عصر آبادان به نقل از فارس، ابراهیم عزیزی صبح امروز در همایش «اقتصاد مقاومتی، با عزم ملی و مدیریت جهادی» که در سالن غدیر فرمانداری بندرعباس برگزار شد، اظهار کرد: همه فرزندان انقلاب اسلامی ایران در برابر اقتصاد مقاومتی تکلیف دارند.

وی با اشاره به برخی از راهبردهای نظام سلطه در برابر ایران اسلامی، افزود: تا زمانی که مطالعات و رصد دقیق از تحرکات دشمن نداشته باشیم، نمی‌توانیم به برنامه مدون و صحیح دست یابیم.

رئیس سازمان بسیج سازندگی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی موضوعی بسیار مهم است و رهبری به خاطر آن همه سران را مکلف کرده‌اند، خاطرنشان کرد: اگر نسبت به این موضوع کم‌توجهی کنیم، کار در مسیر صحیح و آرمانی و اعتقادی پیش نمی‌رود.

وی با تاکید بر اینکه بسیج به عنوان لشکر مخلص، با تفکری بسیجی وارد این صحنه شده است، تصریح کرد: مدت‌هاست نظام سلطه برای آسیب زدن به اصول ما از همه ظرفیت‌های داخلی و خارجی استفاده کرده است اما به فضل الهی و توجهات ولی امر و به جهت بهره‌گیری از تفکرات بسیجی، این اقدامات محکوم به شکست شده است.

عزیزی جلوگیری از گسترش نفوذ انقلاب را اولین راهبرد نظام سلطه عنوان کرد و گفت: دومین تلاش نظام سلطه، کمرنگ کردن شعاع تاثیرگذاری ایران در منطقه و همچنین بر معادلات جهانی است.

این مسئول با تاکید بر اینکه همه اقدامات خصمانه دشمن نتیجه معکوس داده است، ادامه داد: تحریم‌های اقتصادی از سال‌ها پیش بر مردم و کشور ما تحمیل شده و ما باید باور داشته باشیم که مقابله با این حرکت، نیازمند حضور حماسی مردم است.

رئیس سازمان بسیج سازندگی با بیان اینکه اندیشه اقتصاد مقاومتی از مردم منشا می‌گیرد، خاطر نشان کرد: ما بر این عقیده هستیم که اقتصاد مقاومتی باید مردم‌محور و متکی بر اراده ملت باشد و در صحنه اقتصاد مقاومتی همه تشکل‌ها حضور داشته باشند.

عزیزی با تاکید بر اینکه اقتصاد مقاومتی نیازمند اراده جمعی است، ادامه داد: بزرگترین ویژگی بسیج، روحیه جهادی است و رهبری نیز فرمول اقتصاد مقاومتی را مدیریت جهادی می‌دانند.

این مقام مسئول بسیج را خالق شرایط دانست و تصریح کرد: باید خلاء‌هایی که وجود دارد شناسایی و رفع شوند و این مسئله یکی دیگر از ویژگی‌های اقتصاد مقاومتی است.

وی با بیان اینکه بهره‌مندی از ظرفیت‌های داخلی یکی دیگر از ویژگی‌های اقتصاد مقاومتی است، تصریح کرد: استان هرمزگان دارای ۲۰ میلیارد متر مکعب آب آورده توسط بارندگی‌هاست که از این میزان ۱۴ میلیارد متر مکعب آن تبخیر می‌شود و ۳ میلیارد متر مکعب آن از گنبدهای نمکی عبور کرده و غیرقابل استفاده می‌شوند و یک و نیم میلیارد مترمکعب دیگر نیز در زمین نفوذ می‌کند، و نهایتاً یک و نیم میلیارد مترمکعب از این میزان آب به مرحله استفاده می‌رسد.

رئیس سازمان بسیج سازندگی به برخی دیگر از ظرفیت‌های مناسب استان هرمزگان اشاره کرد افزود: باید بتوان از شرایط اینچنینی استفاده کرد و اجازه نداد که سرمایه‌های کشور از دست برود.

عزیزی مطرح کرد: یکی از ویژگی‌های اقتصاد مقاومتی، رقابت‌پذیر بودن تولیدات می‌باشد که ما آن را یک اصل در اقتصاد مقاومتی می‌دانیم و در واقع تولیدات باید در داخل و خارج از کشور قابل رقابت باشند.

وی با تاکید بر اینکه هرمزگان باید تولیداتی رقابت‌پذیر در منطقه داشته باشد، بیان کرد: این مسئله یکی از فرهنگ‌های اقتصاد مقاومتی است و باید با نگاه نوآوری و خلاقیت را در اقتصاد مقاومتی یک اصل بدانیم.

این مسئول با تاکید بر اینکه باید از ظرفیت‌های بومی به اهداف مورد نظر در اقتصاد مقاومتی دست یابیم، خاطر نشان کرد: متأسفانه در کشور نگاه بهره‌گیری از ظرفیت‌های بومی را نداریم.

عزیزی با تاکید بر اینکه ورود نگاه سیاسی به اقتصاد مقاومتی سمّ است، اضافه کرد: در حال حاضر در بسیاری از روستاها حتی نان و تخم‌مرغ مورد نیاز را از شهر تهیه می‌کنند، در حالی که باید از ظرفیت‌های بومی کشور به خوبی استفاده کنیم.

وی عنصر زمان را در دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی را بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: اقدامات موردنیاز در راستای اقتصاد مقاومتی باید دانش‌محور و مبتنی بر رفتار کمی و کیفی باشد.

رئیس سازمان بسیج سازندگی بیان کرد: برای سال جاری ۵۲ عنوان برنامه در سازمان بسیج سازندگی کشور تدوین و مصوب شده است.

عزیزی گفت: در هفته بسیج سازندگی امسال، ۲۳ هزار پروژه اقتصاد مقاومتی آماده بهره‌برداری شده و همچنین در حوزه محرومیت‌زدایی و عمرانی نیز ۸۵ هزار پروژه به بهره‌برداری خواهد رسید.