تاریخ انتشار خبر: ۲۴ , خرداد, ۱۳۹۴ | ۲۱:۴۹:۳۸
کد مطلب : 95399

بهنام سراج: عیسی​زاده بر سر دو راهی است/ جوانگرایی در تیم‌ملی تاوان دارد

فوتبال آبادان مدتی است که از سطح اول کشور به دور است و علی​رغم اینکه فصل گذشته خیلی تلاش شد که تیم صنعت نفت به لیگ برتر صعود کند ولی در بازی​های آخر نتایج کمی بد شد و باعث شد تیم نفت به لیگ برتر صعود نکند

بازیکن سابق تیم فوتبال نفت آبادان با بیان این‌که طی سال‌های اخیر برخی از بازیکنان نفت آبادان کم‌کاری کردند، گفت: خرید امتیاز لیگ برتری در صورتی ارزش دارد که همه برای حفظ نفت آبادان در لیگ برتر کمک کنند.

بهنام سراج اظهار کرد: فوتبال آبادان مدتی است که از سطح اول کشور به دور است و علی​رغم اینکه فصل گذشته خیلی تلاش شد که تیم صنعت نفت به لیگ برتر صعود کند ولی در بازی​های آخر نتایج کمی بد شد و باعث شد تیم نفت به لیگ برتر صعود نکند.

برنامه​ریزی نفت آبادان برای فصل بعد باید دقیق‌تر باشد

وی افزود: به نظر من امسال باید برنامه​​ریزی دقیق و بهتر باشد و تیم در یارگیری خوب عمل کند. مهم‌تر آن که به تیم​های پایه باید بیشتر اهمیت داده شود که البته این امر در یکی دو سال اخیر خوب انجام شده و فکر می‎کنم شاهد خروجی آن در دو سه سال آینده خواهیم بود.

برخی بازیکنان دوست ندارند نفت آبادان لیگ برتری شود

بازیکن سابق تیم فوتبال نفت آبادان در خصوص دلایل عدم صعود نفت آبادان به لیگ برتر در سال‌های اخیر، گفت: به نظر من برخی بازیکنان دوست ندارند این تیم به لیگ برتر صعود کند. من خودم در مدت یک سال و نیمی که مربی این تیم بودم از نزدیک شاهد این مساله بودم. بعضی از بازیکنان صنعت نفت حس می​کنند که اگر این تیم به لیگ برتر صعود کند، دیگر جایی در آن ندارند؛ این موضوع باعث می​شود که در بازی​های آخر از سوی بعضی بازیکنان کم​کاری صورت گیرد، چرا که خیلی از بازیکنان این تیم در سطح لیگ یک و دو هستند و تصورشان این است که در صورت صعود به لیگ برتر، جایگاه‌شان را در تیم از دست می​دهند.

وی ادامه داد: نفت آبادان در چند سال اخیر در فاصله پنج شش هفته به پایان لیگ همیشه یا اول بوده یا دوم ولی به یکباره در پایان فصل یا چهارم می​شود یا پنجم که دلیلش همان مطلبی است که گفتم.

سراج بیان کرد: فکر می​کنم آقای عیسی​زاده امسال متوجه شده که باید دقیق​تر یارگیری کند و بازیکنان قوی​تر، بهتر و بیشتری بگیرد. تیم نفت در فصل گذشته شرایطش به گونه​ای بود که اگر دو سه بازیکن اصلی خودش را به هر دلیلی از دست می​داد، به سختی جایگزین​های مناسبی برای آن‌ها پیدا می​شد، بنابراین اگر تیمی در همان ابتدای فصل در هر پست دو سه بازیکن جذب کند، حتی با از دست دادن چند بازیکن در میانه فصل نیز دچار مشکل نخواهد شد.

عیسی​زاده بر سر دو راهی مانده!

وی در ادامه در خصوص تغییر موضع مدیرعامل باشگاه نفت آبادان مبنی بر خرید امتیاز تیم فولاد نوین عنوان کرد: تا جایی که من اطلاع دارم عیسی​زاده گفته بود “دوست داریم فوتبالی بالا بیاییم” ولی اگر هم چنین تغییر موضعی داده شاید به این دلیل است که وی باید جوابگوی یک شهر باشد و شاید مردم آبادان و مسوولان شهر دوست داشته باشند که تیمی در لیگ برتر داشته باشند. بنابراین وی مجبور است خواسته​های مردم را نیز در نظر بگیرد. به نظر من ته دل وی هم این است که تیم، فوتبالی بالا بیاید و الان بر سر دو راهی مانده است.

صرف خرید امتیاز برای نفت آبادان مهم نیست

بازیکن سابق تیم فوتبال نفت آبادان اضافه کرد: در هر حال او هم درست می​گوید؛ اگر شرایط مهیا باشد و همه کمک کنند که این تیم در لیگ برتر حفظ شود، آنگاه خرید امتیاز ارزش دارد؛ چرا که به عقیده من، صرف خرید امتیاز مهم نیست، بلکه مهم حفظ تیم در لیگ برتر است. فردا اگر این تیم با پول و خرید امتیاز بالا بیاید و در انتهای فصل دوباره به لیگ یک سقوط کند، رسانه​ها این تیم را رسوا می​کنند. در کل به نظر من آقای عیسی​زاده با در نظر گرفتن تمام جوانب، مقداری با احتیاط عمل می​کند که البته کار درستی هم می​کند.

نفت با بازیکنان فعلی در لیگ برتر نتیجه نمی​گیرد

وی با بیان اینکه چنانچه نفت آبادان بخواهد با بازیکنان لیگ یکی و فصل گذشته پا به رقابت​های لیگ برتر بگذارد نتیجه نمی​گیرد، عنوان کرد: اگر تیم تقویت شود و برای لیگ برتر بسته شود، در آن صورت به نظر من آبادان این پتانسیل را دارد که تیمی خوب در لیگ برتر داشته باشد ولی با نفرات خوب و نه فقط با اسم آبادان و باشگاه صنعت نفت؛ زیرا تیم به تنهایی نمی​تواند کاری کند بلکه بازیکنان هستند که تیم را می​سازند و می‎توانند آن را حفظ کنند. از نظر من حتی مربی هم زیاد مهم نیست. تمام عوامل دست به دست هم می‎دهند و در نهایت بازیکن است که اوامر را در زمین پیاده می​کند و باعث می​شود تیم موفق یا ناموفق شود.

سراج افزود: بنابراین تیم نفت باید بازیکن خوب و در حد لیگ برتر جذب کند و از همه مهم‌تر به اندازه یارگیری کند که ان‌شاءالله اگر شرایط به گونه​ای شد که نفت به لیگ برتر آمد، حداقل در لیگ بماند، چرا که سال اول خیلی مهم است. معمولا تیم​هایی که به لیگ برتر صعود می​کنند بلافاصله در همان سال به لیگ یک برمی​گردند؛ بنابراین دوام آوردن در لیگ برتر در سال اول خیلی مهم است. تیم​ها باید طوری برنامه​ریزی کنند که سال اول حفظ سهمیه کنند و سپس با برنامه​ریزی می​توان در سال‌های بعد نتایج بهتری گرفت.

سال گذشته، سال خوبی برای فوتبال خوزستان نبود

وی فصل گذشته را فصل سختی برای فوتبال خوزستان دانست و اظهار کرد: مسایلی مثل سربازی و کمبود بازیکن باعث شد تیم فولاد به سختی فصل را به پایان برساند و فولاد، فولاد سال‌های قبل نباشد. از طرفی نفت مسجدسلیمان هم با مشکلاتی مثل بی​پولی، جابه‌جایی مربی، قهر بازیکن و اعتصاب مواجه شد که باعث شد این تیم ریشه​دار و پرتماشاگر نتواند موفق شود و در نهایت هم سقوط کند. به نظر من اگر مسوولان‏، تیم نفت مسجدسلیمان را رها کنند، این تیم سال آینده در لیگ یک هم نمی​تواند موفق شود. مگر لیگ یک چه فرقی با لیگ برتر دارد؟ اگر امکانات نباشد، در لیگ دسته دو هم نمی‎توان نتیجه گرفت چرا که تیم​های دیگر با امکانات می​آیند. در خصوص استقلال خوزستان هم باید بگویم که خدا پدر و مادر عبدالله ویسی را بیامرزد که این تیم را در لیگ برتر حفظ کرد. صنعت نفت آبادان هم که در لیگ دسته یک پنجم شد. روی هم رفته، سال، سال خوبی برای فوتبال خوزستان نبود و امیدوارم فصل پیش رو فصل خوبی برای فوتبال استان باشد.

جوان​گرایی در تیم‌ملی تاوان دارد

بازیکن تیم‌ملی فوتبال کشورمان در جام جهانی ۹۸ فرانسه در بخش دیگری از صحبت​های خود گریزی به تیم کی‌روش زد و گفت: ما اگر دنبال جوان​گرایی در تیم‌ملی هستیم، باید از نتیجه دست بکشیم، یعنی اگر فکر کنیم که امروز و الان جوان​گرایی کردیم و فردا قهرمان آسیا می​شویم و می​رویم جام جهانی، اینگونه نیست؛ شاید برویم ولی به سختی. به هر حال جوان​گرایی تاوانی دارد و به این سادگی​ها نیست ولی در مجموع کار خوبی است که به واسطه آن بتوانیم در آینده تیمی جوان و در عین حال باتجربه داشته باشیم ولی این کار سختی​های خودش را دارد و می​بایست تحمل داشته باشیم، چرا که در درازمدت جواب می​دهد.

وی در مورد این‌که آیا کی‌روش می​تواند هر دوی این‌ها (هم نتیجه و هم استفاده از جوانان) را با هم داشته باشد؟ گفت: من بعید می​دانم در کوتاه مدت کی‌روش بتواند چنین کاری کند.

عاشق مربیگری هستم

سرمربی فصل گذشته تیم دسته دومی نفت نوین آبادان با اشاره به این‌که قراردادش با این تیم به اتمام رسیده است، عنوان کرد: هنوز مشخص نیست این تیم در فصل آینده قصد ادامه فعالیت داشته باشد یا خیر و مدیریت هنوز برنامه​ریزی‌ای در این خصوص انجام نداده است ولی به هر حال ما سال گذشته خیلی تلاش کردیم و با این‌که در استفاده از بازیکنان، محدودیت سنی داشتیم، هم سهمیه را حفظ کردیم و هم یک بازیکن به تیم بزرگسالان دادیم. علاوه بر این، دو سه بازیکن دیگر هم کاندیدای حضور در تیم بزرگسالان هستند که در صورت صلاحدید سرمربی این تیم، به آن‌جا می‌روند. به هر حال ما کارمان را انجام دادیم ولی در نهایت با اختلاف یک امتیاز نسبت به تیم سوم، در مکان چهارم قرار گرفتیم و از صعود باز ماندیم. برای امسال هم هنوز مشخص نیست تیم باشد یا نباشد. من خودم همیشه به مدیریت باشگاه هم گفته​ام عاشق کار و مربیگری هستم و هر کجا که باشگاه صلاح بداند، کار می​کنم و برایم فرقی نمی​کند ولی به هر حال شخصیت انسان هم باید حفظ شود و نباید برای کار کردن دست به هر کاری زد که متاسفانه یکسری از دوستان این کار را انجام می​دهند.

اهل تخریب همکارانم نیستم

وی ادامه داد: من، اهل تخریب دوستان و همکارانم نیستم. کار باشد کار می​کنم، نباشد هم می​روم در خانه می​نشینم اما متاسفانه خیلی از دوستان‏، نزدیکان و همکاران خود من برای من می​زنند که بیایند جای من را بگیرند، در صورتی که چنین کاری در فوتبال اصلا صحیح نیست. شاید در کوتاه مدت بیایند و از این طریق خودشان را نشان دهند ولی بعد از یک مدت به خانه​های‌شان بازمی​گردند اما من برای کار کردن، دست به چنین کارهایی نمی​زنم، چرا که همواره سالم کار کرده​ام.

قطعا راه سال قبل را در پیش می​گیرم

این مربی فوتبال در پاسخ به این سوال که در صورت ادامه فعالیت نفت نوین آبادان در لیگ دسته ۲، چه اهداف و برنامه​هایی برای این تیم خواهد داشت؟ بیان کرد: ان​شاءالله اگر مدیریت تصمیم بگیرد که این تیم به فعالیتش ادامه دهد، قطعا راه فصل قبل را در پیش می​گیریم. همان جوان​گرایی و بازیکن​سازی در برنامه​مان هست و قطعا مهم‌ترین اتفاق این است که بازیکنانی که در چند سال گذشته در نفت نوین آبادان بودند و هیچ کارایی‌ای نداشتند از تیم کنار بگذاریم، زیرا در فصل‌های گذشته خیلی‌ها بودند که روی‌شان حساب می​کردیم ولی متاسفانه کمکی به ما نکردند، بنابراین من اگر باشم آن​ها را کنار می​گذارم و از نیروهای جوان​تر و جدیدتر استفاده می​کنم تا لااقل در چند سال آینده تیم بزرگسالان نفت بتواند از آن‌ها بهره ببرد.

مرجع / ایسنا