تاریخ انتشار خبر: ۲۸ , بهمن, ۱۳۹۳ | ۲۱:۲۸:۱۸
کد مطلب : 74295
مجسمه‌ساز برجسته کشوری پیشنهاد کرد:

به‌کارگیری خلاقیت هنرمندان عرصه‌های مختلف در فضاسازی شلمچه

مجسمه‌ساز برجسته کشوری گفت: در شلمچه فضای خوبی وجود دارد که می‌توان از طراحان نخبه و با تجربه در هر زمینه‌ کمک گرفت تا به این بهانه بخشی از دین خود را به شهدا ادا کنند.

طاهر شیخ الحکمایی با اشاره به پیشینه هنری خویش، اظهار کرد: به کار مجسمه‌سازی از دوره دبیرستان علاقه‌مند بوده‌ام و در استان فارس نیز آثار حجمی و مجسمه از دوره هخامنشیان و ساسانیان بسیار و همین طور گرایش به کارهای حجمی متداوم بوده است.

وی در ادامه ساخت چند مجسمه برای خوزستان را یادآور شد و گفت: چند مجسمه را در این منطقه کار کرده‌ام، دو مجسمه در آبادان، یک مجسمه در خرمشهر و یک مجسمه نیز در سوسنگرد از کارهای من است که در میادین این شهر‌ها نصب شد.

این مجسمه‌ساز نام آور کشور، عمده کارهای حجمی در خوزستان را بیانگر رویدادهای جنگ دانست و خاطرنشان کرد: با کارهای حجمی می‌توان بسیاری از موارد و مسائل اعتقادی را مطرح کرد خصوصا در خوزستان بسیاری از کار‌ها بیان کننده رویدادهای جنگ هستند اما با این حال تعداد این کار‌ها بسیار اندک است.

وی ادامه داد: اگر در ابعاد کار‌ها فکر بیشتری شود، طبیعتا می‌توان کارهای متفاوت‌تر نیز ارائه کرد.

شیخ الحکمایی تصریح کرد: اگر نوع نگاه ما به جنگ متفاوت باشد و نگاه ما نگاهی فرامادی شود، می‌توان کارهای متفاوت و ماندگاری انجام داد که در این راستا این امکان وجود دارد که از هنرمندان در عرصه‌های مختلف کمک گرفت.

وی در ادامه به حضور اخیر خود به همراه ۳۴ هنرمند پیشکسوت دیگر در مزار شهدای شلمچه اشاره کرد و گفت: این سفر بهانه‌ای شد که به خطه‌ای بیایم که بسیار قابل احترام است و می‌توان مجموعه ایران را در این خطه دید.

این مجسمه‌ساز پیشکسوت با اشاره به نوع معماری یادمان شلمچه، با تاکید بر توان به کارگیری ذوق هنری بیشتر در این خطه، اظهار کرد: فضای ایجاد شده در شلمچه می‌تواند بسیار بهتر از این باشد، ورودی یادمان و زیر گنبد می‌توانست بهتر از این کار شود.

وی ادامه داد: در شلمچه فضا و زمین خوبی وجود دارد که می‌توان از طراحان نخبه و با تجربه در هر زمینه‌ای کمک گرفت تا به این بهانه بخشی از دین خود را به شهدا ادا کنند.

شیخ الحکمایی خاطرنشان کرد: در تمام مناطق هنرمندان توانایی وجود دارند که می‌توانند مقتدرانه فکر کنند و کارهای جهانی داشته باشند و توجه به این امر نکته مهمی در خلق آثار ماندگار و عظیم است.

وی اضافه کرد: می‌توان فرهنگ را با زبان هنر درآمیخت و هنرمندان می‌توانند آن را بازتاب دهند.

مجسمه‌ساز برجسته کشور، با بیان اینکه اکنون در زمینه مجسمه سازی کارهای بسیاری انجام گرفته است که می‌تواند بیشتر از این نیز باشد، افزود: جلب مشارکت مردم علاقه‌مند یکی از بهترین راهکار‌ها است.

شیخ الحکمایی تصریح کرد: می‌توان از مردم علاقه‌مند خواست تا هزینه این قبیل امور همچون طراحی فضای شلمچه را متقبل شوند که به طور حتم تعداد بسیاری علاقه‌مند به مشارکت خواهند بود.

طاهر شیخ الحکمایی عضویت در هیئت علمی دانشگاه‌های هنر، عضویت در گروه‌های تجسمی و مجسمه‌سازی مراکزی همچون حوزه هنری و فرهنگستان هنر، تدریس در دانشگاه، ریاست هیات مدیره انجمن مجسمه سازان، داوری بی‌ینال‌های مختلف هنری و نیز برپایی نمایشگاه‌های متعدد از آثار مجسمه‌هایش در داخل و خارج از کشور را در کارنامه کاری خود دارد.

وی موفق به کسب جوایز بسیاری برای ساخت و طراحی مجسمه‌های مختلف شده و در سمپوزیوم‌های مجسمه سازی خارجی نیز حضور داشته و آثاری از جمله طراحی و اجرای تندیس «محبت» در لبنان، «بادگیر» در بحرین و «باب العشق» در دوبی را از خود به یادگار گذاشته است.

مرجع / فـارس