تاریخ انتشار خبر: ۱۹ , بهمن, ۱۳۹۲ | ۱۱:۳۱:۵۷
کد مطلب : 17748
فرمانده سپاه حضرت ولی عصر(عج):

بیش از دو میلیون خوزستانی تحت پوشش شبکه‌های استانی قرار ندارند

این ستاد نیازمند آن است که مانند همه سازمان‌ها و ادارات دارای جایگاه، استقلال، بودجه و اختیارات باشد. در حالی که خداوند در آیات قرآن کریم به این موضوع تأکید داشته و علما، امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری نیز همواره به ضرورت آن اشاره کرده‌اند جایگاه ستاد احیا هنوز مشخص نیست و کاری حاشیه‌ای محسوب می‌شود.

 عصر آبادان – سردار حسن شاهوارپور در همایش منطقه‌ای ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر کشور که در اهواز برگزار شد، با بیان اینکه اوج اقدامات این ستاد در سال ۹۰ بوده است، اظهار کرد: در سال ۹۱ به دلیل کمبود اعتبارات عملکرد ستاد نیز کاهش یافت.

وی با اشاره به آموزش ۵۰ هزار نفر در سال ۹۰ به منظور اجرای تذکر لسانی در جامعه گفت:  ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر در استان خوزستان نسبت به آسیب‌شناسی و اولویت‌بندی معضلاتی که در نهایت به تهدید فرهنگی تبدیل می‌شود، اقدام کرده است و بر این اساس مهم‌ترین و خطرناک‌ترین بستری که در نتیجه بررسی‌های اطلاعاتی سازمان بسیج به دست آمد، ماهواره بود.

 

سردار شاهوارپور ادامه داد: در راستای پرهیز داوطلبانه مردم از استفاده از شبکه‌های ماهواره‌ای، دیجیتالی شدن شبکه‌های استانی در دستور کار قرار گرفت. هم‌اکنون ۵۰ درصد از مناطق استان تحت پوشش شبکه‌های کشوری قرار گرفته‌اند. اما این عدد برای ما قبول قبول نیست چرا که بیش از دو میلیون از جمعیت استان تحت پوشش شبکه‌های استانی قرار ندارند و به ماهواره رجوع می‌کنند.

 

فرمانده سپاه حضرت ولی‌عصر(عج) استان خوزستان با تأکید بر اقدامات علمی در ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر استان خوزستان گفت: بر این اساس از ظرفیت دانشگاه‌ها و از همراهی استادان و دانشجویانی که در این زمینه فعال بودند، استفاده شد. بهره‌مندی از ظرفیت صدا و سیما و ترویج معروفات در همه ایام سال دستور خاص قرار داده شده است.

دبیر ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر استان خوزستان، البسه وارد شده به کشور را یکی از مشکلات دیگر عنوان و تصریح کرد: در بازارهای قاچاق کالاها و مواد مصرفی وارد بازار می‌شود که در شأن جامعه اسلامی نیست. البته در این راستا نیروی انتظامی با اقدامات سلبی در برابر ورود فیلم‌های غیراخلاقی با همراهی بسیج، قوه قضائیه و معاونت اجرایی اقدام کرده است اما با همه این اقدامات هنوز مشکلات زیادی در جامعه وجود دارد.

وی همراهی و همکاری ادارات و مسئولان را از دیگر نکات ضروری در ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر دانست و افزود: جداسازی آقایان و بانوان در ادارات یکی از این نکات است. عدم اولویت‌بندی در برنامه‌های ابلاغی و همچنین عدم تعریف منبع مشخص مشکلاتی را برای ستاد به وجود آورده که مانع از دستیابی به جمع‌بندی تغییرات جامعه در یک سال می‌شود. هم‌اکنون نیز از اعتبارات سپاه برای ستاد استفاده می‌شود.

سردارشاهوارپور با تأکید بر قانون‌مند کردن ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر گفت: این ستاد نیازمند آن است که مانند همه سازمان‌ها و ادارات دارای جایگاه، استقلال، بودجه و اختیارات باشد. در حالی که خداوند در آیات قرآن کریم به این موضوع تأکید داشته و علما، امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری نیز همواره به ضرورت آن اشاره کرده‌اند جایگاه ستاد احیا هنوز مشخص نیست و کاری حاشیه‌ای محسوب می‌شود.

فرمانده سپاه حضرت ولی‌عصر(عج) استان خوزستان عنوان کرد: علی‌رغم آنکه وزیر محترم کشور توجه ویژه به این ستاد در استان‌ها را به استانداران ابلاغ کرده است اما هنوز از ناحیه مسئولان استانی هیچ نگاهی به سپاه صورت نگرفته و ما در انتظار آن هستیم که رئیس جمهور این موضوع را از استان‌ها مطالبه کنند.

در ادامه محمد صنایع، معاون توسعه منابع و نظارت راهبردی ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر کشور نیز در این همایش با بیان اینکه در دو ماه گذشته در پنج منطقه این همایش برگزار شده است، هدف اصلی آن را برنامه راهبردی و تحول ستاد‏ احیای امر به معروف و نهی از منکر کشور عنوان کرد.

وی با اشاره به اینکه در سال ۸۶ برای نخستین بار برنامه راهبردی این ستاد انجام شد، گفت: در این راستا حرکت‌هایی نیز انجام گرفت اما به دلایل متعدد ضرورت بازنگری در برنامه‌ راهبردی و تحول در این ستاد در سال ۹۱ احساس شد.

صنایع گفت: برنامه تحول با توجه به آیه ۱۱ سوره رعد مبنی بر «لاَ یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى یُغَیِّرُواْ مَا بِأَنْفُسِهِمْ؛ خدا حال قومى را تغییر نمى‏ دهد تا آنان حال خود را تغییر دهند» از خداوند سرچشمه می‌گیرد. تحول از طریق تدوین و ابلاغ آیین‌نامه اتفاق نمی‌افتد در تلاشیم که روح دگرگونی را در ستاد احیا ایجاد کنیم که البته در این میان نیاز به حضور مستمر و عزم جدی است. تحول از طریق زور و اجبار به دست نمی‌آید و قابل تفویض نیست بلکه هر یک از ما باید ستونی از این تحول باشیم.

معاون توسعه منابع و نظارت راهبردی ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر کشور گفت: بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری که «مصداق کامل و تمام امر به معروف و نهی از منکر ایجاد جامعه و حکومت اسلامی است.» بسیاری از آیات قرآن کریم پیرامون امر به معروف اشاره به حکومت در جامعه اسلامی دارد. ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر باید برخوردار از ساختار مدیریتی نظارتی و اجتناب از تصدی‌گری، تکیه بر مشارکت مردمی در اجرا و همکاری‌ سازمان‌های دولتی و غیردولتی در بخش‌های فرهنگی و آموزشی، اعمال نظارت کارا در روند امر به معروف و نهی از منکر در جامعه، انسجام و یکپارچگی در هدف‌گذاری و اجرا باشد.

وی گفت: ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر مباشرتاً عمل نمی‌کند، بلکه تکیه آن بر مردم است و تلاشمان برآن است که همه را در این زمینه فعال کنیم. مدل احیا فریضه کشور اسلامی ایران برگرفته از فرمایشات مقام معظم رهبری است.

رهیاب نیوز