تاریخ انتشار خبر: ۲۲ , آبان, ۱۳۹۵ | ۱۷:۵۸:۱۶
کد مطلب : 126946
گزارش ویژه از رکود بی‌سابقه در کشور؛

بی‌تدبیری دولت برای حل بحران رکود/ آیا این وضع به نفع دولت است؟!

حسن روحانی که باشعار رونق اقتصادی به رئیس جمهوری رسید این روزها حاضر نیست تغییری در وضع موجود در اقتصاد انجام دهد و همچنان دست به عصا برای کنترل تورم قدم برمی دارد.

بی‌تدبیری دولت برای حل بحران رکود/ آیا این وضع به نفع دولت است؟!

 به نقل از  رازق؛در سال ۹۰ بود که کشور با تحریم های ناجوانمردانه روبرو شد با تحریم نفت و بانک های ایرانی شرایط بسیار سختی در دولت دهم ایجاد شد. کشور ما که عمده درآمدش از راه نفت به دست می آید شرایط جدیدی را تجربه کرد؛ از طرفی با تحریم های سخت قیمت دلار به سه برابر قبل خود رسید و با گرانی سه برابری مواد اولیه در صنعت روبرو شد.

صنعت به یکباره یک شوک بزرگی را تجربه کرده و بسیاری از واحدهای تولیدی و مصرفی به ورشکستگی و نابودی سرمایه رسیدند. اما انتخابات ۹۲ رسید در ایام انتخابات حسن روحانی که یکی از نامزدها بود با وعده بازسازی اقتصاد و رونق اقتصاد به پیروزی رسید.

روحانی با تاکید بر این که «همه ضعف ها و ناکارآمدی ها را نمی توان پای تحریم نوشت» به تصمیمات ناهماهنگ، در حال تغییر و بی ثباتی که در دولت دهم اتخاذ می شد اشاره کرد و گفت: « تا جایی که در عرض پنج ماه ، ما شاهد ۶۰ تصمیم مختلف در زمینه ارز بودیم».
روحانی درآمدهای ارزی هشت سال دولت نهم و دهم را ۷۰۰ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: با این حال نرخ تورم در این سالها افزایش و قدرت خرید مردم کاهش یافت، ارزش پول ملی به کمتر از نصف رسید و رشد اقتصادی منفی شد.

رئیس جمهور یازدهم که با شعار رونق اقتصادی به میدان آمده بود وضع بازار را در سه سال گذشته آشفته تر کرد.

رکود در کشور به حدی است که حتی طرفداران دولت نیز نمی توانند از این وضعیت اقتصادی دفاع کنند.صادق زیبا کلام در اردیبهشت ۹۵ در مصاحبه ای گفته است: واقعیت اقتصاد امروز رکود وحشتناک تاریخی است که باعث خواهد شد دست روحانی درانتخابات ۹۶ خالی باشد. بعید است روحانی دریکسال باقیمانده تغییرات اساسی در عرصه اقتصاد ایران به وجود آورد.

علت رکود وحشتناک چیست؟

بعضی از کارشناسان تیم اقتصادی را ضعیف ارزیابی می کنند. ابراهیم امینی از نمایندگان مجلس ششم و از حامیان دولت در این باره گفته است: «می‌دانیم مردم مطالبات جدی در عرصه اقتصادی دارند و با مشکلات زیادی در این حوزه مواجه هستند؛ بنابراین انتظاراتی از دولت داشتند که به نحو مطلوب محقق نشده است. شاید بخشی از دلایل این امر به این موضوع برمی‌گردد که دولت از نیروهای دارای توان لازم استفاده نکرده است.»

بعضی دیگر از کارشناسان معتقدند روحانی هنوز اهمیت اقتصاد را زندگی مردم درک نکرده و تلاش جدی در این باره انجام نداده است؛ شهربانو امانی نماینده اصلاح طلب ادوارگذشته مجلس می گوید:  «رکود اقتصادی و تأمین نظر مردم در مباحث معیشتی و اقتصادی است. روحانی و تیمش باید نظر مردم را درباره اوضاع معیشتی تأمین کنند و به آنها نشان دهند بهبود اوضاع معیشتی و اقتصادی مردم، در اولویت‌های کاریشان است.»

برای آشکارتر شدن دلایل رکود مصاحبه ای با فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان داشته ایم که در شرح زیر می آید:

محسن گلفشان رئیس اتحادیه موزاییک سازان قم در گفتگو با خبرنگار رازق گفت:مشاغلی که ارتباط مستقیم با صنعت ساخت و ساز دارند به شدت در رکود بسر می برند که این امر باعث شده بسیاری از همکاران پروانه کسب خود را باطل کنند.

گلفشان ادامه داد: شغل ما بگونه ای است که نه قاچاق در آن وجود دارد و نه واردات،بلکه اشتغال زایی و تاکید بر تولید داخلی نیز در آن به چشم می خورد.

رئیس اتحادیه موزاییک سازان ضمن گلایه از بی توجهی دولت نسبت به اصناف،اضافه کرد:متاسفانه تسهیلات فقط به بخش صنعتی تزریق می شود و با وجود اینکه در اصناف اشتغال زایی نسبت به بخش صنعت  بیشتر است ولی هیچگونه حمایت و تسهیلاتی برای اتحادیه و اصناف در نظر نمی گیرند.

محمدرضا کاووسی رئیس اتحادیه صنعت و ساختمان نیز در این باره به خبرنگار رازق گفت:افزایش ۶۰درصدی سیمان تاثیری در ساخت و ساز نداشته است. وقتی ساخت و ساز و تولیدی نیست،افزایش یا کاهش قیمت سیمان تاثیری ندارد.

کاووسی صنعت ساختمان سازی را به لکومتیو قطار تشبیه کرد و گفت:اقتصاد ایران برپایه ساخت و ساز می چرخد و صنعت  ساختمان لکومتیوی است که میتواند بقیه واگن های جامعه مانند،تولید،کشاورزی،ازدواج و…به دنبال خود راه بی اندازد.

به اعتقاد این فعال اقتصادی بین نقدینگی و ایجاد توانایی مالی برای مردم و تقاضا و تولیدساختمان ارتباط مستقیمی وجود دارد که در نهایت منجر به حل مشکلات در تمام زمینه ها خواهد شد.

هاشم پوررحیمیان رئیس اتحادیه آرد و غلات مراغه نیز درباره رکود گفت:امسال با  جود اینکه نسبت به سالهای قبل محصول پربارتری داشتیم ولی به همان نسبت  بازار در رکود بیشتری فرو رفته است.

هاشم پور سیاست های غلط دولت یازدهم را باعث رکود وحشتناک در صنف خود می داند وی می گوید: جدا از رکودی که در تمام مشاغل وجود دارد؛ دولت مستقیما باعث رکود اتحادیه آرد و غلات شده است. بر اساس طرح مقاومتی که در استان ما ایجاد شد کشاورزان تمام محصولات خود شامل گندم،جو… را مستقیما به دولت فروختند .

پور رحیمیان ادامه داد:در سالهای قبل کشاورزان محصولات خود را با کامیون و وانت نزد ما برای فروش می آوردند ولی امسال به ندرت کسی پیدا میشود که یک کیسه برای فروش داشته باشد و حتی برای تهیه  و خرید بذر کشاورزان به بازار  می روند.

حسن تیمورتاش دبیر اتحادیه مالکان کشتیهم درباره رکود می گوید: بازار حمل و نقل دریایی به‌طور وحشتناکی در رکود به سر می‌برد،هم‌اکنون بار نیست و مالکان نگران هستند بر سر موضوع سوخت شناورها متأسفانه به جایی نرسیدیم، یعنی هیچ‌کس هیچ کاری برای ما نکرد.

وی با یادآوری اینکه قیمت سوخت به‌دلیل ابعاد جهانی کاهش یافت ولی در کشور گران شد گفت: الآن قیمت سوخت در حال افزایش بوده به‌طوری که از ۶۰۰ تومان به بیش از ۱۰۰۰ تومان رسیده است.

اما با پیگیری خبرنگاران رازق از بازار و گفتگوهای دیگر با کارشناسان اقتصادی به دو مساله اساسی در رکود رسیدیم که عبارت است از :ترس دولت از افزایش تورم و ساختار اشتباه نظام بانکی.

عده ای از کارشناسان اقتصادی می گویند دولت توانسته است تورم را تا حدی کنترل کند و این امر را افتخار اصلی خود در اقتصاد کشور ارزیابی می کند به همین علت به هیچ وجه راضی نیست این افتخار خود را از دست بدهد این عده کارشناسان علت این سیاست دولت را در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ می دانند و بعید می دانند دولت اقدام خاصی در ماه های اخیر انجام بدهد.

عده ای دیگر از کارشناسان علاوه بر  انتقاد از سیاست انقباضی دولت و تزریق نکردن پول برای تولید در جامعه ، ساختار غلط بانک های کشور را عامل دیگر رکود وحشتناک در بازار می دانند، زیرا صاحبان سرمایه بدون هیچ دغدغه ای سرمایه خود را به بانک می سپرند و ماهیانه سود خود را می گیرند و از دغدغه های فراوان تولید هم در امان می مانند حال آنکه اگر سود تولید چند برابر سودهای بانکی باشد هیچ تولید کننده ای حاضر به سپرده گذاری در بانک نیست.

یک کارشناس اقتصادی فعال در دبی در این باره می گوید: من قصد سپرده گذاری در بانک های دبی را داشتم ولی وقتی دیدم که بانکهای دبی یک مبلغی از حسابم بابت سپرده کم می کنند منصرف شده و در کار تولید مشغول به کار شدم.

طبق ارزیابی که رازق انجام داد بعید است دولت یازدهم تغییری در سیاست های خود در چند ماه اخیر انجام دهد و متاسفانه باید رکود را تا پایان این دولت تحمل کرد.

انتهای پیام/