تاریخ انتشار خبر: ۵ , تیر, ۱۳۹۵ | ۰۴:۰۴:۴۲
کد مطلب : 115910

بی احترامی‌ نوچه‌های استکبار به ایران پایانی ندارد/ «تنش زدایی» فرصت توهین به عزت ایرانی را به دشمن داد

در حالی که دولت یازدهم برجام را نقطه عطف تاریخی می‌داند اما در دوران پسابرجام حتی کشورهایی مانند ازبکستان، تاجیکستان و جیپوتی هم در مقابل جمهوری اسلامی جری شدند.

به گزارش عصر آبادان؛سیاست تنش زدایی دولت یازدهم در برجام و دیگر سیاست‌های منطقه‌ای بعد از مدتی نتایج معکوسی به خود دیده و هر روز به واکنش‌های وقیحانه بعضی از دولت‌های استکباری و وابسته به استکبار افزوده می‌شود. در حالی که آمریکا روند آزاد سازی پول‌های بلوکه شده ایران پس از برجام را انجام نداده بود، دادگاه‌های این کشور ایران را محکوم به پرداخت دو میلیارد دلار غرامت از محل سرمایه‌های بلوکه شده بانک مرکزی محکوم کردند.

بعد از این حکم وزیر خارجه ایران به این ماجرا واکنش نشان داد و گفت: حکم صادر شده از نظر قوانین بین المللی مشروعیت ندارد. محمد جواد ظریف افزود: بر طبق توافق نامه منعقد شده بین ایران و ایالات متحده در الجزایر، آمریکا باید همه دارایی های بلوکه شده ایران را برگرداند و حق ندارد آن را مصادره بکند.

رئیس جمهور نیز چندی پیش اعلام کرد که ایران به طور رسمی از آمریکا به علت ضبط و دستبرد به حدود دو میلیارد دلار از اموال بانک مرکزی، به دیوان دادگستری بین المللی شکایت کرده است.

حسن روحانی عنوان کرد: دادگاه‌های آمریکا با صدور احکامی غیرقانونی گفته اند که این اموال باید در اختیار آمریکایی هایی و خانواده کسانی قرار گیرد که در لبنان کشته شده اند و معلوم نیست آمریکایی ها در لبنان چه می کرده اند و این موضوع چه ارتباطی به ایران دارد.

اما جان کربی سخنگوی کاخ سفید تاکید می‌کند که کاخ سفید به دلیل آنکه رئیس جمهور اوباما در سال ۲۰۱۲ قانون مربوط به این برداشت را تائید کرده، از حکم دیوان عالی آمریکا حمایت می کند. اما در این سو عباس عراقچی برای بزک برجام و ادامه دادن به سیاست تنش زدایی با آمریکا می‌گوید: این حکم و برداشت ربطی به برجام ندارد؛‌ این اقدام کاملا محکوم است ولی به هرحال ارتباطی به برجام ندارد و ناشی از مسائل مرتبط با برجام نیست.

پس از دستبرد آمریکا به دارایی‌های ایران و واکنش منفعلانه دستگاه دیپلماسی دولت یازدهم به این موضوع، کانادا هم جرأت برداشت از اموال بلوکه شده ایران را پیدا کرد. دادگاه عالی انتاریو کانادا به مصادره ۱۳ میلیون دلار از دارایی‌های غیردیپلماتیک ایران برای اعطا به خانواده‌های قربانی حملات تروریستی که ادعای خسارت کرده‌اند حکم داده است و ادعا کرده ایران مسئول تامین مالی و آموزش اعضای حماس و حزب الله برای انجام ۸ بمب‌گذاری و یا گروگانگیری در بوئینس آیرس، سرزمین‌های اشغالی، لبنان و عربستان سعودی بین سال‌های ۱۹۸۳ تا ۲۰۰۲ بوده است.

گستاخی‌ها به ایران پس از برجام فقط شامل کانادا و آمریکا نشد بلکه کشورهای حامی تروریست و داعش در منطقه در بیانیه پایانی اجلاس سازمان همکاری های اسلامی ۵ بند ضد ایرانی تنظیم و آنها را قرائت کردند. تنها اقدام دولت روحانی در آن روز ترک جلسه پیش از قرائت بیانیه پایانی بود.

اقدامات ضد ایرانی کشورهای ریز و درشت هم بعد از جیپوتی شامل ازبکستان و تاجیکستان هم شد. در اجلاسیه سازمان همکاری‌های شانگهای براساس آیین‌نامه اجلاس، ابتدا کشورهای عضو سخنرانی می‌کنند و سپس کشورهای ناظر و نمایندگان دیگر سازمان‌های حاضر، نظیر سازمان ملل سخنرانی می‌کنند.

اما با وجود تاکید تمام کشورهای عضو شانگهای به حضور ایران در این اجلاس، کشورهای ازبکستان و تاجیکستان و دبیر اجلاس که تاجیک است، اسمی از ایران نبردند که در پی این عمل، وزیر امور خارجه کشورمان در میانه نشست، جلسه را ترک کرد.

نماینده مردم شوش در مجلس شورای اسلامی می‌گوید: این حکم آمریکا غارت عزت ایران است، این پول‌ها به بانک‌های ایران نیامده که بگوییم از ما دزدیده‌اند اما آمریکا و استکبار به دنبال ضربه زدن به عزت ایران با این اقدامات هستند.

سید راضی نوری با تأکید بر این موضوع که باید با این زیاده خواهی آمریکا برخورد شود، می‌افزاید: اگر دولت بخواهد احتیاط به خرج دهد که برجام به هم نخورد، آمریکا به این دو میلیارد دلار قناعت نمی‌کند و همه اموال ایرانیان را به غارت می‌برد.

وی با بیان اینکه موضوع برجام در این سرقت آمریکا اهمیتی ندارد، بیان می‌کند: آمریکا به حیثیت و عزت ما حمله کرده و می‌خواهد به ما بی احترامی کند؛ قرار نیست برجام برای ایران در همه حوزه‌ها تعیین تکلیف کند. حق ما در این رأی دادگاه آمریکا خدشه دار شده و به عزت ما تجاوز شده است، حالا این موضوع نقض برجام هست یا نیست اصلاً اهمیتی ندارد بلکه امروز حق و حقوق ایران توسط آمریکا پایمال شده است.

نوری عنوان می‌کند: اگر قانون، قانون جنگل است پس این همه تهمت و تحریم به خاطر مسائل حقوق بشر معنی ندارد. دولت باید نرمش قهرمانانه را با حفظ عزت و هیبت ایرانیان اجرا کند و اگر این دو حفظ نشود، این نرمش، قهرمانانه نیست.

به گزارش رهیاب، دولت یازدهم که با شعار عزت پاسپورت ایرانی به میدان آمده بود با در پیش گرفتن سیاست تنش زدایی سبب وقاحت همه کشورها شد؛ اگر روزی آنها دولت قبل خود را متهم به دیپلماسی ضعیف می‌کردند که در پی اظهارت تهدیدزدا، سبب ترک جلسه از سوی سران کشورهای استکباری و حامیان آنها می‌شدند امروز خود مسئولان دولت یازدهم با در پیش گرفتن سیاست تنش زدایی سبب درگیر بازی نوچه‌های استکبار شدند و جلسات را به دلیل بی احترامی به ایران ترک می‌کنند.

به نظر می‌رسد دولت برای پایان دادن به این بی احترامی‌ها باید با در پیش گرفتن سیاست تهدید زدایی فرصت ایجاد تنش را از دشمن سلب کند.

منبع: رهیاب