تاریخ انتشار خبر: ۲۰ , آبان, ۱۳۹۳ | ۱۰:۱۳:۳۳
کد مطلب : 53123
سرویس بین الملل:

بی بی سی بخشی از دستگاه تبلیغاتی واشنگتن!/وقتی بریتانیایی هم مخالف بی بی سی می شوند

” از دوران جنگ عراق تا کنون ندیدم که بی بی سی با این شدت تبلیغ کند. خوشحالم که دیگر آنجا نیستم.” این جمله بخشی از سخنان سردبیر سابق بخش اقتصادی BBC “پل میسون” است که در آن به نحوه پوشش همه پرسی در کشور اسکاتلند اشاره می کند.

 

 
” از دوران جنگ عراق تا کنون ندیدم که بی بی سی با این شدت تبلیغ کند. خوشحالم که دیگر آنجا نیستم.” این جمله بخشی از سخنان سردبیر سابق بخش اقتصادی BBC  “پل میسون” است که در آن  به نحوه پوشش همه پرسی در کشور اسکاتلند اشاره می کند. پوشش خبری مغرضانه  BBC در این موضوع یک حادثه منحصر به فرد نبود چرا که مشی این خبرگزاری همیشه با جنجال و تحریف و معکوس جلوه دادن رویدادها  و حذف حقایق همراه بوده است . گزارشهای خبری جهت دار  BBC از اوکراین گرفته تا اسرائیل در تمام بخشهای این موسسه خبری مشهود است.

گزارشهای پخش شده  توسط BBC به حدی مغرضانه بود که انتقاد بسیاری از اسکاتلندی ها را در پی داشت و تعداد زیادی از مردم را برای اعتراض به عدم رعایت اخلاق حرفه ای و صداقت   در پخش اخبار همه پرسی به خیابانها کشاند . اوج شیطنت های BBC  زمانی بود که نیک روبنسون سردبیر بخش سیاسی سخنان طولانی الکس سالموند درباره شایعه “انتقال بانک سلطنتی اسکاتلند به لندن در صورت استقلال  این کشور ”  را سانسور کرد. این در حالی بود که سالموند در یک فیلم هفت دقیقه ای  پاسخ جامعی به این سوال داد و ان را در اختیار شبکه گذاشت اما سردبیر بخش سیاسی برای فریب اذهان عمومی به دروغ اعلام کرد که سالموند به این سوال پاسخ نداده است. این اقدام جزئی از تبلیغاتگسترده  و تزریق ترس و ناآرامی بین مردم بود تا بر روند همه پرسی تاثیر منفی بگذارد.

تعامل این شبکه  با موضوع همه پرسی اسکاتلند تنها نمونه کوچکی از نحوه عملکرد این موسسه در جهان است و بسیاری از مردم اعتباری برای خبرهای آن قائل نیستند  اما این گفته به این معنا نیست که انسانهای منصفی در این موسسه حضور ندارند بلکه تعدادی از مجریان و گزارشگران آن  بارها اذعان کرده اند که این خبرگزاری به ابزاری برای تبلیغات به نفع آمریکا و انگلستان تبدیل شده است.

طرفداری از اسرائیل

معترضان به سیاستهای خبرپراکنی BBC  تنها محدود به اسکاتلند نیستند بلکه در جولای سال جاری گروهی از مردم در لندن به خیابانها ریختند و با تجمع در برابر دفتر مرکزی BBC در لندن به طرفداری این رسانه از اسرائیل اعتراض کردند. این افراد  اخبار و گزارشهای تولیدی در مورد جنایات وحشیانه اسرائیل علیه غزه را عاری از هر گونه صحت توصیف کرده و این رفتارها را محکوم کردند در بیانیه اعتراض آمیز این  ۴۵ هزار نفر معترض آمده بود :  می خواهیم به BBC یادآور شویم که  غزه اکنون در اشغال و محاصره اسرائیل است و پناهگاه های مردم  در این شهر توسط اسرائیل بمباران می شود. این بیانیه توسط افراد نخبه ای مانند فیلسوف معروف “نوام چامسکی” و فیلمساز و روزنامه نگار  کهنه کار  “جان پیلگر” نیز  امضا شد.

 
پیلگر فردی است که بارها به این رفتار BBC پرداخته و در سال ۲۰۱۲ نیز  در مقاله ای تحت عنوان” درک نقش تاریخی BBC در حالیکه غزه زیر بمباران است حیاتیمی باشد” با ارائه شواهدی نشان می دهد که BBC با تحریف وقایع ، حقایق را وارونه نشان می دهد:

” دولت اسرائیل با موفقیت توانست BBC به مردم جهان بقبولاند که سرقت زمین  و زندانی کردن و شکنجه و کشتار مردم فلسطین تنها یک درگیری مستمر بین دو گروه ” همسان و متساوی ” است. یکی از خبرنگاران این شبکه پا را از این فراتر گذاشته و با ایستادن در کنار ویرانه های باقی مانده از بمباران اسرائیلی ها به” فرهنگ قوی شهادت طلبی ” بین مردم غزه اشاره می کند. پس از آن بود که برخی بینندگان جوان این شبکه به محققان دانشگاه گلاسکو گفته بودند که احساس می کنند که فلسطینی ها استعمار کنندگان غیرقامونی (سرزمین خودشان) هستند!!  نحوه پوشش خبری جنگ کنونی (جولای)  در غزه هم همین احساس را منتشر می سازد.

مکس کیسر یکی دیگر از کارکنان BBC  نیز پس از استعفا از این شبکه علت آ ن را ” ممنوع بودن پرداختن به اسرائیل در هر زمینه ای” دانست. وی می گوید که این شبکه اجازه نمی دهد در هیچ برنامه و زمینه ای نامی از اسرائیل بیاوریم.

با توجه به انچه گفته شد BBC چگونه می تواند ادعا کند که سرآمد آزادی مطبوعات در جهان است و خروجی های هدفمند دارد؟

تحریف واقعیت در اکراین

پوشش خبری این شبکه  در اکراین نیز بسیار   اسفناک بود و واقعیت را در این کشور تحریف کرد. این رفتار BBC از آغاز بحران اوکراین شروع شد و تاکنون نیز ادامه دارد و هنوز هم اوضاع اکراین را نادرست گزارش می دهد.این خبرگزاری در جدیدترین گزارش خود مردم شرق اکراین را که برای تعیین سرنوشت خود پای صندوقهای رای رفته بودند را ” شورشی” توصیف کرد .این در حالیست که مردم اکراین مانند هر کشور دیگری حق دارند که سرنوشت خود را تعیین کنند و رژیم دست نشانده غرب در کیف را نماینده خود تلقی نکنند.

BBC در جریان همه پرسی کریمه نیز تلاش کرد تا نشان دهد اکثر مردم رای به عدم جدایی دادند در حالیکه واقعیت خلاف این ادعا بود. پل کریگ اقتصاد دادن و معاون سابق وزیر خزانه داری ایالات متحده آمریکا و سردبیر روزنامه وال ستریت در واکنش به گزارشهای نادرست این شبکه نوشت:”  BBC  بعنوان یک موسسه خبری جایگاه خود را به طور کامل از دست داده  و اکنون می توان گفت جزئی از وزارت تبلیغات واشگتن شده است ! این شبکه با بی اعتماد ساختن خود سبب شده که هیچ انسان آگاهی به گزارشهای آن اعتماد نمی کند و بهتر است که این رسانه برچیده شود!

استفاده از عکسهای عراق برای بحرانی جلوه دادن وضع سوریه

” کسی از عکسی که گرفته ام بعنوان تبلیغات علیه سوریه استفاده کرده است تا  تا نشان دهد وضع آنجا بحرانیست”

 
اینها سخنان عکاس سایت “گتی”، ” مارکو دی لارو”  بود.وی متوجه سد عکسی که در سال ۲۰۰۳ در عراق گرفته بود توسط سایت BBC در سال ۲۰۱۲ با این ادعا منتشر شد  که تصویری از کشتار فجیع مردم در شهر ” حوله ” می باشد.  این وب سایت زیر این عکس نوشته بود که این عکس را تایید نمی کند. امابی شک این اقدام BBC تلاش برای داغ کردن تنور کردن درگیری ها  در سوریه و بسیج افکار عمومی برای شعله ورکردن یک جنگ استعماری دیگر در خاورمیانه بود. البته این عکس  علاوه بر اثبات عدم اعتبار این شبکه نشان دهنده ضعف کارکنان این موسسه است که با وجود داشتن  هزاران کارمند و اداعای حضور در صحنه درگیریها قادر نیست تصویری برای آن واقعه در سوریه بیابد.

در پایان می توان گفت که بی شکBBC به یک ابزار تبلیغاتی در خدمت اهداف انگلستان و آمریکا تبدیل شده است که با تحریف واقعیت و تلفیق داستانها و وارونه نشان دادن درگیریهای در جهان به نفع باندهای قدرت و ثروت در غرب عمل می کند.  و تنها راه حل برای خنثی کردن تلاشهای آن  تقویت رسانه های مستقل و تحریم این شبکه است.شاید اینگونه بتوان BBC را از وابستگی نجات داد.

ستیون مک میلان- نئو ژورنال