تاریخ انتشار خبر: ۲۲ , آبان, ۱۳۹۵ | ۰۰:۰۶:۲۱
کد مطلب : 126776

بی بی سی: تعلیق تلاش‌های ظریف تا اطلاع ثانوی

«نه تنها برجام در حالت تعلیق و ابهام قرار گرفته بلکه مهم ترین پیامد احتمالی پیروزی ترامپ در همه مسائل بین ایران و آمریکاست.»

ظریف بی بی سی: تعلیق تلاش‌های ظریف تا اطلاع ثانوی

پیروزی ترامپ با واکنش‌های گسترده‌ای در سراسر جهان از آمریکا تا ایران روبرو شده است. سایت بی بی سی فارسی در صفحه‌ای ویژه از نتایج و اثرات این پیروزی در رابطه با ایران نوشته است.

****

محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران در واکنش به پیروزی دونالد ترامپ گفته است «آمریکا باید برجام را اجرا کند»،‌ این جمله نقطه ثقل واکنش و نگرانی ایران درباره سیاست های رییس جمهور جدید آمریکاست. هرگونه واکنش ترامپ درباره برجام در کوتاه مدت قابلیت تاثیرگذاری بر انتخابات ریاست جمهوری در ایران و در درازمدت قابلیت تاثیرگذاری قوی بر معادلات سیاسی داخلی ایران را دارد. این واکنش ها به طور عمده برای اعتدال گرایان و اصلاح طلبان در ایران مهم است.

 

از سوی دیگر، واکنش و تصمیم ترامپ درباره برنامه های منطقه ایران به ویژه در سوریه و یمن که اختلاف نظرهای آشکاری بین ایران و آمریکا وجود دارد، می تواند نقطه ثقل توجه و تمرکز اصولگرایان “تندرو” و میانه روی ایران باشد. تصمیم های ترامپ یک شبه نخواهند بود و مکانیسم ها و منابع قدرت کنترل کننده و توازن بخش در سیاست داخلی و خارجی آمریکا کماکان از قدرت تعیین کنندگی قابل اعتنایی برخوردارند ولی محیط و فضایی که متاثر از غیرقابل پیش بینی بودن، ادبیات و تیم همراه دونالد ترامپ آفریده می شود، این قدرت را دارد که بسیاری از معادلات را تحت تاثیر قرار دهد، حداقل از نظر روانی.

 

این داستان از این منظر که اجرای برجام نیازمند یک محیط باثبات و قابل اعتماد بین المللی و همچنین برقراری ثبات و امنیت بیشتر در روابط بین ایران و آمریکاست، حائز اهمیت بالایی است.

 

محمدجواد ظریف در دوران اوباما این امکان را یافته بود که یک کانال مستمر و موثر ارتباط در سطح وزیر خارجه برای حل بحران های مقطعی و پیشبرد گام به گام امور برجام و سایر مسائل مطروحه برقرار کند، مشخص نیست سرنوشت این کانال ارتباطی و میزان تاثیرگذاری اش چه خواهد شد؟

 

ظریف در طول یکسال گذشته به شدت کوشیده بود از مسیر این کانال، شفافیت و اطمینان بیشتری به روند اجرای برجام ببخشد، پیروزی ترامپ این کوشش ها را در فضایی پر از تعلیق و ابهام نگه می دارد. تعلیق و ابهام مختص روند اجرای برجام نیست، فعلا مهم ترین پیامد احتمالی پیروزی ترامپ در همه مسائل بین ایران و آمریکاست. تا اطلاع ثانوی، همه چیز غیرقابل پیش بینی شده است، مانند پیروزی دونالد ترامپ.

 

 

۲۳۳