تاریخ انتشار خبر: ۵ , بهمن, ۱۳۹۲ | ۱۰:۳۵:۳۵
کد مطلب : 16353

تأسف برای «ژنو-۲»

پس از ماه‌ها بحث و جدل سرانجام روز چهارشنبه ۲۲ ژانویه برابر با ۲ بهمن نشست ژنو۲ در شهر مونتروی سوئیس آغاز شد. نشست عمومی یک روزه خواهد بود اما از روز جمعه ۲۴ ژانویه مذاکرات و گفت‌وگوها بین نمایندگان دولت و مخالفان با حضور اخضر ابراهیمی نماینده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور حل بحران سوریه از سرگرفته شده و تا چند روز ادامه خواهد یافت.

هریک از طرف‌های درگیر با دستور کار خاص خود پا به نشست ژنو۲ گذاشتند و در حالی که مخالفان در پوشش تفسیر یک‌جانبه حامیان خارجی خود از موافقتنامه نشست ژنو۱به امکان تشکیل دولت انتقالی بدون حضور دولت بشار اسد دلبسته‌اند، اما در مقابل دولت سوریه با اعلام اینکه تصمیم‌گیری درباره حضور وی در فرآیند سیاسی به مردم این کشور مربوط است، اولویت حضور خود را در نشست ژنو۲ یافتن راهکاری برای مبارزه با تروریسم خانمان‌سوز در این کشور معرفی کرده است. همین مسئله موجب شده که نشست ژنو۲ فاقد دستور کار مشترک باشد که این خود امکان دستیابی به نتیجه در این نشست را بسیار دشوار می‌سازد. هرچند تلاش می‌شود توافقات ژنو۱ مبنای نشست ژنو۲ قرار گیرد، اما در این خصوص نیز دیدگاه مشترک وجود ندارد. تفسیر طرف روسی و دولت سوریه از این توافقنامه این است که در آن بعد از برقراری آتش‌بس به تشکیل دولت انتقالی بدون دخالت خارجی و با حضور خود سوری‌ها (مخالفان اصلاح‌طلب نه برانداز و مسلح) اشاره شده است.
 اما تفسیر گروه موسوم به دوستان سوریه و همچنین ائتلاف ملی مخالفان به ریاست احمد جربا از توافقنامه ژنو۱ تشکیل دولت انتقالی بدون حضور دولت اسد است و در واقع آنها این موافقتنامه را به گونه‌ای تعبیر می‌کنند تا به هدفی که از طریق نظامی دست نیافته‌اند، از طریق نشست ژنو۲ دست یابند. در حالی ایران را به فرار از پذیرش مصوبات نشست ژنو۱ متهم می‌کنند که اولاً ایران در آن نشست حضور نداشت و لذا هیچ تعهدی متوجه آن نبوده است، دوم اینکه تفسیر روسیه و دولت سوریه از این توافق این است که در آن هیچ اشاره‌ای به لزوم کناره‌گیری بشار اسد از قدرت و تشکیل دولت انتقالی بدون حضور دولت اسد نشده است و سوم اینکه این طرف‌های غربی و عربی بودند که طی یک‌سال گذشته از اجرای توافقات ژنو۱ طفره می‌رفتند و در پی خرید زمان برای تقویت موقعیت خود در عرصه نظامی بودند، اما از آنجا که با گذشت زمان شکست‌های زیادی را متحمل شدند لذا از روی ناچاری و برای جلوگیری از ضرر بیشتر وارد پروسه ژنو۲ شدند. در واقع اگر آنها مصوبات ژنو۱ را بدون تفسیرهای یکجانبه خود می‌پذیرفتند مجبور نمی‌شدند نشست ژنو۲ را تحت فشار عربستان به جای مقر سازمان ملل در ژنو در شهر مونترو(ی) سوئیس برگزار کنند.
امریکا و همپیمانان غربی و عربی‌اش در حالی اکنون سنگ بحران سوریه را به سینه می‌زنند که در خلال سه سال گذشته از هیچ کوششی برای نابودی سوریه دریغ نکرده‌اند و حتی برخلاف اهداف اعلامی خود افراد و گروه‌های تکفیری را از سراسر جهان راهی سوریه کرده‌اند. این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدای بحران تمام تلاش خود را برای حل دموکراتیک بحران به کار بسته و در این راستا از مأموریت فرستادگان سازمان ملل از کوفی عنان گرفته تا اخضر ابراهیمی حمایت کرده است و اکنون نیز از رویکرد سوری – سوری برای حل بحران حمایت می‌کند.
اما آنچه در این میان مایه تأسف و تعجب است نقش منفعلانه‌ای است که بان‌کی‌مون بازی می‌کند و به جای ایفای نقش مستقل برای تقویت جایگاه سازمان ملل ،این سازمان را به ابزار و آلت دست امریکا تبدیل کرده که چنین عملکردی کاملاً با انتظاراتی که از سازمان ملل در قرن ۲۱ وجود دارد، در تناقض است.
نویسنده : احمد کاظم‌زاده