تاریخ انتشار خبر: ۱۶ , تیر, ۱۳۹۵ | ۱۳:۰۲:۰۱
کد مطلب : 117612

تاریخچه همه تقابل‌های ولز و پرتغال +جدول

دو تیم حاضر در نیمه نهایی یورو ۲۰۱۶ در چهارمین مصاف رو در رو به دنبال رسیدن به فینال معتبرترین جام فوتبالی پس از جام جهانی هستند.

تاریخچه همه تقابل‌های ولز و پرتغال +جدول

در اولین دیدار مرحله نیمه نهایی یورو ۲۰۱۶ تیمهای ولز و پرتغال از ساعت ۲۳:۳۰ چهارشنبه ۱۶ تیر برای تعیین اولین فینالیست مسابقات به مصاف هم خواهند رفت.
ولز در این دیدار دو محروم دارد و شاید به خاطر نبودن بن دیویس و ارون رمزی قدرت دیدارهای گذشته را نداشته باشد، هر چند آمادگی بالای گرت بیل می تواند بلای جان پرتغال شود.
در آن سو پرتغال هم یک محروم به نام ویلیام کاروالیو دارد و امیدوار است با تکیه بر درخشش رونالدو و نانی از سد تیم شگفتی ساز ولز عبور کرده و برای دومین بار به فینال یورو راه یابد.

راه صعود

ولز که اولین حضور خود در جام ملتهای اروپا را تجربه می کند، با ۲ برد مقابل روسیه و اسلواکی و یک باخت برابر انگلیس با صدرنشینی در گروه B، در یک هشتم نهایی به مصاف ایرلندشمالی رفت و با یک گل به برتری رسید. در یک چهارم نهایی هم با شکست دادن بلژیک پرستاره با نتیجه ۳-۱ عنوان شگفتی ساز یورو ۲۰۱۶ را به نام خود سند زدند.
اما پرتغال بدون برد در ۹۰ دقیقه به جمع ۴ تیم برتر رسید! آن ها در دور گروهی با سه تساوی برابر ایسلند، مجارستان و اتریش به عنوان تیم سوم صعود کردند و در مرحله یک هشتم نهایی موفق شدند با گل دقیقه ۱۱۷ کوارشما کرواسی را حذف کنند. یاران رونالدو در یک چهارم نهایی هم لهستان را پس از تساوی ۱-۱ در وقتهای عادی و اضافی، با نتیجه ۵-۴ در ضربات پنالتی شکست دادند و برای چهارمین بار به مرحله نیمه نهایی راه یافتند.

۲ برد برای پرتغال یک برد برای ولز

دو تیم تا قبل از این دیدار تنها ۳ بار در قالب دیدار دوستانه با هم مصاف داده اند که حاصل آن یک برد برای ولز و ۲ برد برای پرتغالی ها بوده است.
اولین دیدار دو تیم ۱۵ می ۱۹۴۹ در لیسبون برگزار شد که برتری ۳-۲ پرتغال حاصل این دیدار بود.
دو سال بعد در ۱۲ می ۱۹۵۱ دو تیم در کاردیف به مصاف هم رفتند که این بار ولز با نتیجه ۲-۱ به برتری دست یافت.
آخرین دیدار دو تیم هم حدود نیم قرن بعد برگزار شد و در ۲ ژوئن سال ۲۰۰۰ و پیش از برگزاری یازدهمین دوره جام ملتهای اروپا پرتغال که در آن مسابقات حاضر بود در یک دیدار دوستانه از ولز پذیرایی کرد و با درخشش لوئیس فیگو با ۳ گل حریفش را شکست داد. (فیلم گلهای این دیدار را اینجا ببینید)
جدول همه تقابل های ولز و پرتغال

تیم

تعداد بازی

برد

مساوی

باخت

گل زده

ولز

۳

۱ ۲

۴

پرتغال

۳

۲ ۱ ۷