تاریخ انتشار خبر: ۱۳ , بهمن, ۱۳۹۴ | ۰۶:۵۸:۱۱
کد مطلب : 106918

تایید سفر محرمانه نماینده اوباما به سوریه

یک مسئول آمریکایی با تایید سفر محرمانه و البته غیر قانونی نماینده باراک اوباما در ائتلاف بین المللی ضد داعش به شمال سوریه، گفت که این اقدام با هدف ارزیابی پیشرفت میدانی صورت گرفته است.

به گزارش عصر آبادان:به نقل از شبکه تلویزیونی العربیه، این مسئول آمریکایی گفت: “بریت مک گورک،” فرستاده باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در ائتلاف بین المللی ضد داعش از شمال سوریه دیدار و با مسئولان کرد درباره راههای افزایش فشار بر تندروها بحث و گفتگو کرد.

برخی منابع کُرد در سوریه روز یکشنبه گفته بودند که یک هیئت متشکل از مک گورک و مسئولان فرانسوی و انگلیسی، با شماری از فرماندهان گروه کرد موسوم به “نیروهای سوریه دموکراتیک” که با داعش در شهر کوبانی در شمال سوریه جنگیدند، ملاقات کرد.

این اولین سفر در نوع خود است که در جریان آن، یک مسئول آمریکایی در این سطح  از زمان آغاز بحران سوریه در پنج سال قبل تاکنون، به صورت غیرقانونی به خاک این کشور می رود.

این مسئول آمریکایی گفت: سفر هیئت یاد شده و مذاکرات انجام شده در چارچوب تلاش‌هایی است که مک گورک برای تداوم راههای تشدید فشار ائتلاف بر گروه داعش، انجام می دهد. وی از ارائه جزئیات بیشتری در این زمینه خودداری کرد.

یک منبع کرد که همراه ملاقات انجام شده در کوبانی بود، به خبرگزاری فرانسه گفته بود که در مذاکرات به طور اساسی نقشه های نظامی علیه داعش مورد بحث قرار گرفت.

وی افزود: این دیدارها تاثیری در تحولات زیادی خواهد داشت که منطقه در برهه آینده شاهد آن خواهد بود.

این منبع کرد تصریح کرد: در این دیدارها همچنین تحولات اخیر در سوریه و نشست ژنو ۳ و اینده سوریه و مشارکت کردها در نشست ژنو بررسی شد.

در همین حال، یک مسئول کرد نیز گفت: بالگردهای آمریکایی از پایگاه خوایی سوریه که در کنترل کردها است، برای اهداف پشتیبانی استفاده می کنند.

باشگاه خبرنگاران