تاریخ انتشار خبر: ۲۳ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۱۷:۲۶:۵۳
کد مطلب : 88447
28 اردیبهشت‌ماه جاری صورت می‌گیرد

تبادل بیش از ۲۵۰ شهید دفاع مقدس در مرز شلمچه

مدیر مرکز فرهنگی دفاع مقدس خرمشهر از تبادل بیش از ۲۵۰ شهید دوران دفاع مقدس در ۲۸ اردیبهشت‌ماه جاری در مرز شلمچه خبر داد.

 

به گزارش عصر آبادان، عبدالمجید عقیلی ظهر امروز در جلسه شورای اداری خرمشهر در سالن شهید دورقی فرمانداری این شهر با اشاره به برنامه‌های ستاد آزادسازی خرمشهر اظهار کرد: برنامه‌هایی به مناسبت حماسه آزادسازی خرمشهر با برگزاری جلسات ستادی در قالب دو جلسه ستادی و جلسات کمیته‌ها در نظر گرفته شده که در سطح شهرستان اجرایی خواهد شد.

وی افزود: در همین راستا بیش از ۱۲۰ برنامه مختلف که ۲۲ برنامه اصلی و سایر، برنامه‌های فرعی را شامل می‌شوند، تعیین شده که اجرایی خواهد شد.

مدیر مرکز فرهنگی دفاع مقدس خرمشهر اضافه کرد: نورافشانی شهر در دو نقطه، برگزاری همایش نقش زنان در دفاع مقدس با همت هیئت رزمندگان اسلام ،  همایش بزرگ پیاده رویی خانوادگی، رزمایش آبی خاکی و رزمایش رزمی فرهنگی و برگزاری مسابقات فرهنگی ورزشی مختلف از جمله برنامه‌های در نظر گرفته شده به همین مناسبت است.

دبیر ستاد آزادسازی خرمشهر خاطرنشان کرد: تلاش شده که برنامه‌ها مردم‌محور بوده و در آنها، ظرفیت و توان شهرستان مورد توجه قرار گیرد.

*تبادل بیش از ۲۵۰ شهید

عقیلی در ادامه به مراسم استقبال از شهدای گمنام در خرمشهر اشاره کرد و گفت: امروز در خرمشهر راس ساعت ۱۹ مراسم استقبال از دو شهید گمنام در سالروز شهادت امام موسی کاظم (ع) را خواهیم داشت و روز دوشنبه ۲۸ اردیبهشت‌ماه جاری ساعت ۹ در مرز شلمچه مراسم تبادل شهدا انجام می‌گیرد.

وی، تعداد شهدا را در این دور از تبادل شهدا، بیش از ۲۵۰ شهید اعلام کرد و افزود: بخش عمده این شهدا از مناطق عملیاتی «ام‌الرصاص» و «خیبر» کشف شده‌ و در مراسم تبادل آن‌ها، مردم و عشایر عرب شرکت خواهند داشت و از رسانه‌های خارجی نیز برای پوشش این مراسم دعوت شده است.

عقیلی همچنین عنوان کرد: کمیته جستجوی مفقودین و شهدای گمنام در نظر دارد طی دو روز در دشت آزادگان، هویزه و حمیدیه مراسمی برای استقبال از این شهدای گمنام هشت سال دفاع مقدس برگزار کند.

مدیر مرکز فرهنگی دفاع مقدس خرمشهر در پایان، به تشریح نحوه شناسایی شهدای کشور از اجساد عراقی طی عملیات تفحص پرداخت و گفت: با استفاده از آمار جمع‌آوری شده از یگان‌های مختلف پس از پایان جنگ در مورد تعداد مفقودین و بر اساس نقشه‌ها و عملیات‌های صورت گرفته و سایر اطلاعات برگرفته از ۲۰ کمیته جست‌وجو که زیر نظر کمیته جست‌وجوی مفقودین فعالیت می‌کنند و همچنین جغرافیای سرزمین و نشانه‌هایی مانند نوع لباس، تجهیزات، پوشش و پوتین و … نسبت به شناسایی پیکرهای شهدا اقدام می‌شود.

منبع: فارس