تاریخ انتشار خبر: ۱۶ , مهر, ۱۳۹۳ | ۱۳:۱۶:۴۹
کد مطلب : 49556
شهردار آبادان خبر داد

تجهیز و آماده‌سازی ۲ دستگاه اتوبوس سیار کتابخوانی در آبادان

شهردار آبادان گفت: در حال تجهیز و آماده‌سازی دو دستگاه اتوبوس سیار برای کمک به ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در سطح شهر هستیم.

خبرگزاری فارس: تجهیز و آماده‌سازی 2 دستگاه اتوبوس سیار کتابخوانی در آبادان

به گزارش عصر آبادان، محمودرضا شیرازی امشب در جلسه امور کتابخانه‌های آبادان در سالن اجتماعات فرمانداری ویژه آبادان با اشاره به آمار پرداخت نیم‌درصدی که طبق قانون باید برای کمک به توسعه فعالیت‌های کتابخانه‌ها از سال ۸۳ تاکنون پرداخت شود، اظهار کرد: در حالی ‌که در سال‌های ۸۳ و ۸۴ ریالی به این بخش پرداخت نشد اما این روند در سال‌های بعدی سیر صعودی به خود گرفت به نحوی‌ که مبلغ پرداختی از ۴ میلیون تومان در سال ۸۵ به ۱۵۰ میلیون تومان در نیمه نخست امسال رسید.

به گفته وی پیش‌بینی می‌شود این رقم تا پایان سال جاری به دو برابر یعنی معادل ۳۰۰ میلیون تومان برسد.

شهردار آبادان با بیان اینکه کتاب و کتابخوانی بخشی از فرهنگ عمومی شهروندان محسوب می‌شود، عنوان کرد: اساس و پایه نهادینه کردن فرهنگ در جامعه، موضوع کتابخوانی است که اگر در جامعه اشاعه یابد نتایج بسیار خوبی را بر جای می‌گذارد.

شیرازی با اشاره به سرانه ۳۰ دقیقه‌ای مطالعه در کشور تصریح کرد: این رقم در سایر کشورها از جمله ژاپن و مالزی به حدود سه ساعت می‌رسد.

وی یادآور شد: این تفاوت‌ها در بحث ساختار اقتصادی کشورها نیز به طور مشهودی قابل رؤیت است و آنانی که مطالعه بیشتری دارند در حوزه کاری نیز فعال‌تر هستند.

شهردار آبادان با بیان اینکه کار مطالعه و آموزش به افراد باید از همان دوران طفولیت انجام شود افزود: علاوه بر ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه باید وضعیت کتابخانه‌ها به لحاظ محیطی و فضا نیز زیبنده افراد باشد.

مدیر سامانه مدیریت شهری آبادان در ادامه عنوان کرد: شهرداری آبادان تمام تلاش خود را در زمینه کمک و مساعدت به امور کتابخانه‌ها به‌کار گرفته و در این زمینه نیز موفق به کسب یک عنوان شهرداری برتر در بحث کتاب و کتابخوانی در سطح ملی و سه عنوان برتر در سطح استان خوزستان شده که این مرهون تلاش و همراهی همه دوستان است.

شیرازی از کتاب به عنوان یک یار مهربان و دوستی خاموش که آموزه‌های زیادی را به افراد یاد می‌دهد، نام برد و تصریح کرد: هم‌اکنون در حال تجهیز و آماده‌سازی دو دستگاه اتوبوس سیار برای کمک به ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در سطح شهر هستیم.

وی با اشاره به آمادگی شهرداری برای کمک به خرید کتاب‌های مورد نیاز امور کتابخانه‌های شهر یادآور شد: در ایستگاه‌های اتوبوس نیز با همکاری انجمن امور کتابخانه‌های عمومی شهرستان اقدام به نصب کتابخانه‌های سیار کرده‌ایم.

شهردار آبادان با اشاره به وجود برخی مشکلات در حوزه شهرداری گفت: موضوع حفظ و نگهداری از تجهیزات و مبلمان شهری از جمله نکات قابل توجه از سوی شهروندان است.

شیرازی افزود: متاسفانه تعدادی از شهروندان که برخی از آنان نیز با همکاری نیروی انتظامی شناسایی شده‌اند، اقدام به تخریب و سرقت اموالی از جمله تجهیزات بازی، صندلی‌ها و غیره در سطح پارک‌های و خیابان‌ها می‌کنند که این موضوع علاوه بر نازیبا کردن فضاهای شهری سبب ناخرسندی و ابراز گلایه دیگر شهروندان شده است.

وی با تبریک هفته ناجا اظهار کرد: با تلاش و همکاری کارکنان نیروی انتظامی و آگاهی شهرستان، چندین کلونی از تاسیسات به سرقت رفته توسط این سارقان که یا به ضایعات فروشی‌های فروخته شده یا برای فروش دپو شده بودند، کشف و ضبط شد.

مدیر سامانه مدیریت شهری آبادان با ابراز تأسف از اقدام چنین افرادی تصریح کرد: این تجهیزات و امکانات با پولی که از مردم بابت عوارض دریافت می‌شود خریداری و در اختیار آنان قرار داده می‌شود و نباید آن دسته از شهروندانی که شهرگرا و دارای فرهنگ شهرنشینی هستند، تاوان خرابکاری‌ها و یا سرقت‌های این افراد را بپردازند.

منبع: فارس