تاریخ انتشار خبر: ۳ , دی, ۱۳۹۳ | ۲۳:۵۴:۲۹
کد مطلب : 61911
از نگاه عصر آبادان ؛

تحلیلی بر بازی امروز صنعت نفت و شهرداری بندرعباس / طالب ریکانی بهترین بازیکن زمین / عبداله زاده ؛ مدافعی که امیدها را زنده کرد / زهیوی یک گل زد ؛ چند تا نزد!

عصر آبادان: سرویس ورزشی این پایگاه خبری به تحلیل مسابقه امروز صنعت نفت آبادان و شهرداری بندرعباس پرداخت.

به گزارش سرویس ورزشی پایگاه خبری عصر آبادان : هفته آخر نیم فصل اول لیگ دسته یک جام آزادگان برای نفت آبادان روز خوبی بود. در گروه دوم این رقابت ها هرچند قهرمانی نیم فصل مس رفسنجان از قبل مشخص بود اما نفت برای کم کردن فاصله اش با این تیم  و حفظ موقعیتش در بالای جدول انگیزه ی فراوانی داشت.

در نیمه اول هر چه به دقایق پایانی نزدیک می شدیم بازی روان نماینده شایسته فوتبال آبادان بیشتر خود را نشان می داد. طوری که در دقایقی از بازی پاس های ممتد و دقیق بازیکنان این تیم ، یاران سفید و نارنجی پوش شهرداری بندرعباس را سر در گم کرده بود.

sanatenaft_abadan_93100323

در حالی که داور چهارم مسابقه ۳ دقیقه وقت تلف شده نیمه اول را اعلام کرد و تماشاگران پر شور آبادانی برای موفقیت تیم محبوب شان چشم به ۴۵ دقیقه دوم دوخته بودند ، پاس های سالم و هدفمند نفتی ها به بازیکن کلیدی و مدافع-هافبک چپ پای این تیم یعنی مرداسی رسید و او بدون درنگ توپ را به دهانه دروازه حریف و روی سر رحیم زهیوی مهاجم آماده ی این روزهای صنعت نفت قرار داد تا او با یک ضربه سر بدون نقص دروازه شهرداری بندرعباس را باز کند و یاران  کارلوس مانوئل با خوشحالی به رختکن بروند.

در نیمه دوم که انتظار می رفت نماینده بندرعباس برای جبران گل خورده بازی تهاجمی تری از خود نشان دهد اما باز هم این تیم صنعت نفت آبادان بود که با برتری در تمام نقاط زمین و ارائه یک فوتبال زیبا و تماشاگر پسند ، بر جریان بازی مسلط شد و توانست موقعیت های پرشمار گلزنی ایجاد کند که البته با بی دقتی مهاجمان این تیم یکی پس از دیگری به هدر رفت.

البته بازی خوب نفت آبادان در نیمه دوم نیز به بار نشست و طی یکی از فرارهای از سمت راست که توسط پورمحمد صورت گرفت وی توانست خود را به دروازه شهرداری نزدیک کند و با یک شوت محکم از زاویه بسته اندوخته ی زردپوشان آبادانی را دو برابر کند.هر چند در به ثمر رسیدن این گل ، دروازه بان تیم حریف دچار اشتباه فاحش شد اما می توان گفت پور محمد مزد فرارهای پی در پی خود که مدافع سمت چپ حریف را کلافه کرده بود ، را با این گل گرفت.

sanatenaft_abadan_93100332

بعد از آن ضربه کاشته رحیم زهیوی که به زیبایی زده شد به تیرک عمودی دروازه نماینده بندرعباس برخورد کرد و به بیرون رفت.

اما ده دقیقه پایانی بازی ، نفت آبادان که سرمست از برد در یک بازی خانگی بود تمرکز لازم برای اداره بازی را نداشت و اشتباهات پر شمار بازیکنان ، کار دست این تیم داد و شهرداری به راحتی هر چه تمام تر ، فاصله گل های خود را با نفت به حداقل رساند.

فشار در دقایق پایانی بر روی دروازه نفت بیشتر شد و شهرداری که تیم قدرتمندی به نظر نمی رسید چندین بار تا مرز رسیدن به گل تساوی پیش رفت و چیزی نمانده بود که هنرنمایی ۸۰ دقیقه ای نماینده شایسته فوتبال آبادان طی ده دقیقه بی نتیجه بماند.

با این حال تجربه دروازه بان با سابقه این تیم یعنی حسن هوری که ظاهراً هنوز از آمادگی کامل برای قرار گرفتن در دروازه صنعت نفت برخوردار نیست به داد صنعت نفت رسید تا تماشاگران پر حرارت آبادانی با خوشحالی ورزشگاه را ترک کنند و همچنان به صعود تیم شان به رقابت های لیگ برتر کشور امیدوار باقی بمانند.

تحلیل و آنالیز مختصر بازی:

آنچه روشن است تیم جوان صنعت نفت نسبت به دوران حضور ابراهیم قاسم پور روان تر و زیباتر بازی می کند و این مهم وقتی جای تحسین بیشتر دارد که نفرات این تیم را بازیکنان جوان و گمنام تشکیل داده اند.

اتفاقی که در این بازی افتاد نشان داد نفت آبادان به دلیل قابلیت فنی بازیکنان جوانش این توانایی را دارد که در زمین حریف و تحت فشار تیم مقابل پاس های نزدیک متعدد و موثر و در عمق بدهد و این کار را تا زمانی که ساختار دفاعی حریف نظم خود را از دست بدهد، ادامه دارد.

sanatenaft_abadan_93100309

مدافع راست این تیم علی عبداله زاده که سن وسال کمی دارد عملکرد فوق العاده ای داشت.او با تکل های سالم و دقیق جلوی همه نفوذهای مهاجمان حریف را گرفت و در بیشتر پرش ها موفق عمل کرد.به نظر می رسد این بازیکن به دلیل قد نسبتاً مناسب و سرعت و تکنیک فردی می تواند در آینده نگاه بسیاری از مربیان تیم های بزرگ کشور را به خود معطوف کند.

sanatenaft_abadan_931003222

اما نمی توان از نقش کلیدی و اثر گذار بازیکن شماره ۷ آبادانی ها یعنی طالب ریکانی در بازی زیبای امروز نفت به آسانی گذشت.این بازیکن چپ پا و با تکنیک که در نیمه دوم به زمین مسابقه آمد ،  با دریبل های چشم نواز و پاس های بدون نقص تماشاگران را به وجد آورد.سبک بازی طالب بسیار شبیه حرکات ریوالدو هافبک قدیمی و معروف برزیل و باشگاه بارسلونا است. به همین دلیل تحریریه ورزشی پایگاه خبری عصر آبادان ریکانی را به عنوان بازیکن برتر صنعت نفت آبادان در این مسابقه معرفی می کند.

sanatenaft_abadan_93100335

رحیم مهدی زهیوی که تاکنون عنوان بهترین گلزن نفت آبادان را در اختیار دارد از جمله بازیکنان خوب این تیم در بازی امروز به حساب می آید. البته او چندین موقعیت گلزنی خیلی خوب را از دست داد. آنچه به نظر رسید این بود که رحیم زهیوی بعد از به ثمر رساندن گل اول اشباع شد و در صحنه های بعدی که می توانست تعداد گل های خود و تیمش را چند برابر کند ، دقت لازم را به خرج نداد تا صدای برخی از علاقمندان به این تیم برای دقایقی بلند شود. او بازیکن خلاق و باهوشی است و دوندگی زیادی در طول مدت زمان بازی دارد اما باید حواس خود را تا دقایق پایانی معطوف به بازی کند تا به آفت غرور که جلوی پیشرفت بسیاری از مهاجمان دیرین جنوبی را گرفت ، دچار نشود. بدون شک اگر زهیوی قدر خود را بداند آینده فوتبال ملی در اختیار او خواهد بود. هرچند زهیوی در این بازی مانند مسابقات قبلی ، گل زیبایی به ثمر رساند و نقش مهمی در پیروزی تیمش داشت اما به این دلیل که موقعیت های بی شماری را از دست داد نتوانست از نگاه این رسانه ، عنوان بهترین بازیکن زمین لقب بگیرد.

موضوع دیگر اینکه مربی با دانش صنعت نفت باید فکری به حال کم تجربگی بازیکنانش کند.در هفته های اخیر شاهد بودیم که نفت در دقایق پایانی به راحتی گل دریافت می کند و این برای تیمی که برنامه حضور در لیگ برتر را دارد یک نقطه منفی به حساب می آید. این تیم علیرغم ارائه یک بازی تمام فنی و در خور تقدیر  اما تمرکز لازم را برای حفظ نتیجه ندارد.

نکته آخر اینکه در نیم فصل دوم ، رقابت ها سخت تر شده و نیاز به تقویت نیمکت ذخیره های این تیم احساس می شود. ذخیره هایی که مانند ریکانی در بازی امروز بتوانند شرایط را به سود طلایی پوشان آبادان تغییر دهد.

  1. مهرداد می‌گه:

    غلامعلی تبار هم عالی بود. نیک نفس هم خیلیییی خوب بود. دنیا و صنعت