تاریخ انتشار خبر: ۲۳ , آبان, ۱۳۹۴ | ۱۵:۱۹:۳۷
کد مطلب : 103692

تدفین ۲ شهید گمنام در دانشکده نفت آبادان

رییس دانشگاه صنعت نفت از تدفین ۲ شهید گمنام در دانشکده نفت آبادان، ۲۹ آذرماه مصادف با سالروز شهادت امام حسن عسکری(ع) خبرداد

رییس دانشگاه صنعت نفت از تدفین ۲ شهید گمنام در دانشکده نفت آبادان، ۲۹ آذرماه مصادف با سالروز شهادت امام حسن عسکری(ع) خبرداد.

دکتر عبدالنبی هاشمی در مراسمی ضمن تسلیت به مناسبت ایام شهادت امام زین‌العابدین(ع) و گرامیداشت یاد و خاطره استاد فقید دانشکده نفت آبادان مرحوم عزیزاله بهپور از وی به‌عنوان معلم اخلاق یاد کرد و اظهار داشت: ۲۹ آذرماه سال جاری مقارن با شهادت حضرت امام حسن عسکری(ع)، پیکر ۲ تن از شهدای گمنام دوران دفاع مقدس در دانشکده نفت آبادان تدفین و فضای دانشکده به وجود مقدس و مطهر این شهیدان عطرآگین خواهد شد.

وی این موضوع را یک توفیق الهی برای مجموعه دانشگاه دانست و با اشاره به این‌که این اتفاق بزرگ برای بار دوم در دانشگاه صنعت نفت رخ می‌دهد، تصریح کرد: کمتر دانشگاهی در کشور وجود دارد که ۲ بار مراسم تدفین شهدای گمنام را میزبانی کرده باشد. حدود سه سال پیش نیز پیکر مطهر ۲ شهید گمنام در دانشکده نفت اهواز تدفین و این اتفاق به خاطره‌ای ماندگار تبدیل شد.

رییس دانشگاه صنعت نفت با اشاره به آیه “وَلاَ تَحْسَبَنَّ الَّذِینَ قُتِلُواْ فِی سَبِیلِ اللّهِ أَمْوَاتًا بَلْ أَحْیَاء عِندَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُونَ”، افزود: شهدا هیچ‌گونه نیازی به ما ندارند بلکه این ما هستیم که به آن‌ها نیاز داریم. از خداوند منان سپاسگزاریم که توفیق میزبانی از شهدا بار دیگر نصیب دانشگاه شده است.

هاشمی با یادآوری این‌که دانشکده نفت آبادان به‌عنوان خط مقدم جبهه، چندین سال زیر شلیک توپ و خمپاره بوده است، گفت: در جای جای این دانشکده که اکنون با آرامش در آن نماز می‌خوانیم، درس می‌خوانیم، کار می‌کنیم و از همه مهم‌تر کسب علم می‌کنیم، خون شهدا ریخته شده است و اگر در طول شبانه‌‌روز در دانشکده نفت آبادان باوضو باشیم، اغراق نکرده‌ایم.

وی همچنین به نکته جالبی در خصوص زمان تدفین شهدا در دانشکده نفت آبادان اشاره و اظهارکرد: ۲۹ آذرماه علاوه بر سالروز شهادت امام حسن عسکری (ع)، مقارن با سالروز شهادت وزیر شهید نفت، شهید محمدجواد تندگویان نیز هست که با گرامیداشت هر ساله سالگرد تدفین ۲ شهید گمنام، یاد و خاطره شهید تندگویان نیز زنده خواهد ماند. تقارن زمانی دیگر این‌که مراسم تدفین شهدای گمنام دانشکده نفت اهواز نیز در ۲۸ آذرماه برگزار شد و با برگزاری مراسم ۲۹ آذر در آبادان، هر ساله این ۲ روز متوالی یاد و خاطره شهدای گمنام را در دانشگاه صنعت نفت تداعی خواهد کرد.

رییس دانشگاه صنعت نفت با بیان این‌که محل تدفین شهدا به‌عنوان زیارتگاهی مبارک خواهد بود، ادامه داد: قطعا این یادواره شهدا باعث ایجاد فضای معنوی برای کل مجموعه دانشگاه خواهد شد. از جامعه دانشگاهی دانشگاه صنعت نفت می‌خواهم که تمامی تلاش خود را برای برگزاری هرچه باشکوه‌تر این مراسم درخور و شأن منزلت شهدا انجام دهند.

هاشمی با تأکید بر این‌که هیچ چیز نباید مراسم تدفین شهدا را تحت تأثیر قرار دهد، خاطرنشان کرد: باید تمام فکر و ذکر خود را بر این امر قرار دهیم که میزبان خوبی برای شهدا باشیم. البته شهدا میزبان واقعی و صاحبخانه دانشکده نفت آبادان هستند؛ همه مجموعه دانشگاه باید برنامه‌های‌شان را به‌گونه‌ای تنظیم کنند که این مراسم به معنای واقعی کلمه مثال‌زدنی و به بهترین شکل برگزار شود.

وی افزود: لازم است همه با خلوص نیت و از صمیم قلب برای برگزاری این مراسم با شکوه یاری رسانند و این مراسم را برای مصلحت‌های جناحی، فردی، مکانی و زمانی قرار ندهند.

رییس دانشگاه صنعت نفت از شهدا به‌عنوان فرزندان امام خمینی (ره) یاد کرد و تکریم شهدا را به‌عنوان بندگان صالح خداوند، یک وظیفه معنوی دانست و اذعان داشت: شهدا برای عقیده، دین، وطن و مبارزه با استکبار جهانی از همه چیز خود گذشتند.

هاشمی با بیان این‌که مبارزه با استکبار تنها مربوط به اوایل انقلاب نیست بلکه همواره در حال مبارزه با استکبار هستیم و باید با شهدا پیمان ببندیم که ادامه‌دهنده راه آن‌ها باشیم، تأکید کرد: باید به خواسته شهدا که همانا ادامه راه امام، رهبری، حفظ ارزش‌های انقلاب و اسلام و جنگ با استکبار در هر زمان و مکان (کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا) است، پایبند باشیم.

وی خاطرنشان کرد: برای برگزاری هرچه با شکوه‌تر این مراسم، ستادی با عضویت و همکاری مجموعه‌های مختلف دانشگاه به‌ویژه تشکل‌های اسلامی دانشگاهی تشکیل خواهد شد.

مرجع / ایسنا