تاریخ انتشار خبر: ۵ , شهریور, ۱۳۹۳ | ۱۷:۵۴:۲۸
کد مطلب : 41618

تذکری به همکاران شبکه “افق” +تصاویر

شبکه افق با همه نوآوری‌ها و دقت نظرهایی که دارد، اطلاعات و آمار اندیشکده آمریکای بروکینگز را که با واقعیات صحنه تفاوت قابل تاملی دارد مبنای برنامه سازی خود قرار داده است.

شبکه افق به تازگی کار خود را به عنوان کانال ۲۲ تلویزیون ایران آغاز کرده و همان‌گونه که ادعا کرده بود، کاری متفاوت از دیگر شبکه‌های صدا و سیما را ارائه کرده است. این شبکه که اکنون در حال پخش برنامه‌های پیش‌تولیدی خود است در همین آغاز کار، سعی کرده است که دائما در کنار جنبه سرگرم‌کنندگی مدیوم تلویزیون، رسالت خود را نیز که همانا «دانشگاه» بودن است را به انجام برساند.

شبکه افق در برنامه‌ای به نام «پرس و جو» که در ابتدای این هفته پخش شد و در آن به تعداد کشته‌شدگان و آوارگان جنگ عراق پرداخته بود، با منبع قرار دادن وب‌سایت اندیشکده بروکینگز Brookings تعداد کشته‌شدگان در حمله آمریکا به عراق را حدود صد و سی هزار نفر (۱۳۰۰۰۰ ) و تعداد آوارگان به تفکیک سال‌های اشغال و مجموعا ۲۶۱۷۰۰۰ نفر اعلام کرد.

تذکری به همکاران شبکه

تذکری به همکاران شبکه

تذکری به همکاران شبکه

هر چند که وب‌سایت بروکینگز به عنوان یک موسسه وابسته به حزب دموکرات ایالات متحده، خود حامی حمله به عراق بود و احتمالا به همین دلیل تعداد کشته‌ شده ها و آوارگان را بهتر از هر کسی می‌داند اما نباید فراموش کرد همیشه در چنین مواقعی، کسی که مسئول کشتار و آواره کردن مردم است سعی در کم جلوه دادن آسیب‌های اعمال ضد بشری خود است.

بی‌توجهی برنامه‌سازان در شبکه افق به این نکته مهم از سویی و بی‌توجهی به دیگر آمارهای اعلام شده از سوی موسسات مستقل ضد جنگ، باعث شده است تا تنها منبعی که برای ساختن این برنامه استفاده می‌شود، اندیشکده بروکینگز باشد.

در کنار موسسه بروکینگز دیگر موسسات و وب‌سایت‌های مستقلی نیز هستند که به صورت روز شمار میزان کشته‌شدگان و آوارگان اشغال عراق توسط ایالات متحده را جمع زده و اعلام می‌کنند. هنگامی که به تفاوت آمارهای اعلام شده توسط این موسسات مستقل و موسسه بروکینگز توجه می‌کنیم به تفاوت فاحش آمارهای اعلام شده پی می‌بریم. این موسسات، تعداد کشته‌شده‌های جنگ عراق را حدود یک و نیم میلیون نفر و تعداد آوارگان عراقی طی ۱۰ سال اشغال را بیش از ۱۰ میلیون نفر اعلام کرده‌اند.

حال که شبکه افق تلاش دارد با رویکردی نوین و در قالب های جدید اطلاع رسانی کند شایسته است درمورد محتوای آنچه که منتشر می کند نیز  بیشتر دقت کرده و از اطلاعاتی که منابع مستقل منتشر می کنند استفاده کند.

تذکری به همکاران شبکه

آرشیو بزرگ وب‌سایت آنتی‌وار برای کشته‌شدگان در عراق

تذکری به همکاران شبکه

آمار کشته‌شدگان عراقی به تفکیک سال و ماه و هفته و قاتلان

تذکری به همکاران شبکه

تعداد کشته‌شدگان عراقی یک میلیون و چهارصدوپنجاه و پنج هزار و پانصد و نود نفر

تذکری به همکاران شبکه

این وب‌سایت شمارنده کشتار در عراق را برای ارائه به علاقمندان قرار داده و آن را آپدیت می‌کند

منبع: مشرق