تاریخ انتشار خبر: ۱۶ , مرداد, ۱۳۹۵ | ۱۲:۴۱:۵۹
کد مطلب : 122479

ترامپ ادعای دروغین خود درباره ایران را تکرار کرد/ «می خواهند کشور ما را شرمنده کنند»

«می دانید چرا این ویدئو را به ما داده اند؟ به خاطر اینکه آن ها می خواهند کشور ما را شرمنده کنند، آن ها می خواهند رئیس جمهور ما را شرمنده کنند.»

ترامپ ترامپ ادعای دروغین خود درباره ایران را تکرار کرد/ «می خواهند کشور ما را شرمنده کنند»

پایگاه آمریکایی هافینگتون پست (Huffington Post) در خبری تحت عنوان “ترامپ دروغ خود در مورد دیدن ویدئویی از رسیدن پول های آمریکایی به ایران را تکرار کرد” به ادعای دونالد ترامپ در این رابطه پرداخته است.

 

در این گزارش آمده است: «دونالد ترامپ روز پنجشنبه ادعای دروغین خود درباره دیدن یک ویدئو از پیاده کردن پول هایی که ایران از آمریکا دریافت کرده است از یک هواپیما در فرودگاهی در ایران را تکرار کرد. این موضوع پس از آن رخ می دهد که کمپین انتخاباتی او اذعان کرده بود که چنین فیلمی وجود ندارد.

 

ترامپ خطاب به حاضرین در تجمعی در پورتلند عنوان کرد: “می دانید چرا این ویدئو را به ما داده اند؟ به خاطر اینکه آن ها می خواهند کشور ما را شرمنده کنند، آن ها می خواهند رئیس جمهور ما را شرمنده کنند.”»

 

ادعای ترامپ در مورد ویدئوی جنجالی

 

این پایگاه آمریکایی در ادامه می نویسد: «این دومین بار طی دو روز گذشته است که نامزد جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری ادعای خود درباره دیدن ویدئویی از پیاده کردن پول های آمریکایی از هواپیمایی در ایران را تکرار می کند.»

 

 

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست (Washington Post) نیز در گزارشی به این موضوع پرداخته و عنوان کرده است به اذعان سخنگوی کمپین دونالد ترامپ، فیلمی که او در مورد دیدن آن فخرفروشی می کند، تنها همان فیلم های کم کیفیتی است که چندی پیش توسط فاکس نیوز منتشر شده است که در آن چند نفر کیف به دست از یک هواپیمای خصوصی پیاده می شوند.

 

ویدئوی منتشر شده توسط فاکس نیوز

 

هافینگتون پست روز گذشته نیز با انتشار گزارشی به انعکاس ادعای ترامپ در این رابطه پرداخته و نوشته بود: «دونالد ترامپ به توصیف جزئیات دقیقی از ویدئویی که از پیاده کردن پول های نقدی [فرستاده شده از آمریکا] توسط مقامات ایرانی از هواپیما گرفته شده است، پرداخت. این پول ها، بخشی از توافقی است که در اوایل سال جاری اعلام شد؛ این توافق برای حل و فصل جنجال چند ده ساله بوجود آمده بر سر یک قرارداد تسلیحاتی کامل نشده، صورت گرفته است.

 

ترامپ در تجمعی در “دیتونا بیچ” در ایالت فلوریدا، در مورد آنچه دیده بود گفت: “من هرگز صحنه ای که امروز صبح دیدم را فراموش نمی کنم. فکر نمی کنم شما جای دیگری این مطالب را که من می خواهم بگویم شنیده باشید؛ ایران به صورت کامل از صحنه های پیاده کردن پول ها از هواپیما فیلم برداری کرده است. در جایی که هواپیما فرود آمده است، موضوع کاملا محرمانه است و انبوه خبرنگاران و عکاسان در آنجا وجود ندارند. اما آن ها یک ویدئوی بسیار عالی تهیه کرده اند که به روشنی نشان می دهد با یک دوربین دولتی فیلم برداری شده است. این ویدئو از افرادی که پول ها را از هواپیما خارج می کنند گرفته شده است. این یک ویدئوی نظامی است.”»

 

گفتنی است دولت باراک اوباما سال گذشته اعلام کرد که با ایران به توافقی برای پرداخت ۱٫۷ میلیارد دلار جهت تسویه بدهی کشورش در یک پرونده قدیمی قراردادهای تسلیحاتی رسیده است. کاخ سفید در آن زمان گفت که آمریکا موافقت کرده که علاوه بر رقم اصلی بدهی که ۴۰۰ میلیون دلار است، ۱٫۳ میلیارد دلار هم بابت محاسبه نرخ تورم به ایران بپردازد.

 

از آنجا که اعلام این موضوع همزمان با آزادی چهار زندانی آمریکایی بازداشت‌شده در ایران بود، نمایندگان کنگره، این دو موضوع را به یکدیگر مرتبط دانستند. قانونگذارن آمریکایی مدعی هستند که هدف از پرداخت دست‌کم بخشی از این مبلغ، باج‌دهی به ایران برای آزاد کردن زندانی‌های آمریکایی بوده است. وال‌استریت‌ژورنال، روز گذشته (چهارشنبه) گزارش داده بود که دولت اوباما همزمان با آزادسازی زندانی‌ها مبلغ ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد را با هواپیما به تهران انتقال داد.