تاریخ انتشار خبر: ۳۱ , فروردین, ۱۳۹۳ | ۰۱:۰۰:۳۵
کد مطلب : 25651
شاهکار فرهنگی - اجتماعی شهرداری آبادان

ترویج مصرف گرایی و تجمل پرستی با عزم شهرداری و مدیریت ستادی!

شهرداری آبادان در اقدامی خیره کننده ، عرضه محصولات آرایشی را به مناسبت روز زن ، در برنامه های خود قرار داد.

به گزارش عصر آبادان ، وقتی مدیران ما از درک شعار سال توسط رهبر معظم انقلاب عاجز بمانند و در رویه کاری خود اعتنای چندانی به این مهم و راهبرد اساسی مد نظر معظم له نداشته باشند نتیجه ای جز وضعیت امروز کشور نمی توان انتظار داشت.

shahkare-farhangi-shahrdari

وقتی ایشان همه را به اصلاح الگوی مصرف متوجه می کنند و در همان سال ریخت و پاش ها و اسراف های تاسف بار رخ می دهد تکلیف اقتصاد کشور و فشارهای تحریم بر گرده ی ملت روشن است.

آن زمانی که حماسه سیاسی و اقتصادی مبنای حرکت کشور قرار می گیرد و مردم در تحقق نیمی از آن سنگ تمام می گذارند اما مسئولان بی تفاوتی می کنند و سرنوشت کشور را به لبخنده های پرمعمای ظریف و اشتون گره می زنند ، دریوزه گی دولت و تکاپو برای انصراف مردم از یارانه ها دور از ذهن نیست.

و اما سال ۹۳ را در حالی آغاز کردیم که شعار آن زیر چتر گسترده ی فرهنگ وظایف همه مسئولان کشور و مدیران و البته عموم مردم را مشخص می کند.واژه ای زیربنایی و اساسی که اگر مسئولان ساز و کار آن را در همه زمینه ها در نظر بگیرند و نتیجه اش اصلاح رفتار مردم و به ویژه مدیران شود ، آن وقت می توان امیدوار بود که هیچ معضل و مشکلی پیشرفت ملت را سد نخواهد کرد.بگذریم…

در همین ایامی که از شروع سال فرهنگ و اقتصاد گذشت اتفاقات ناخوشایندی در حوزه ی فرهنگ رخ داد که نمونه های آن در شهر آبادان کم نبود.از جمله راه اندازی دوباره کشتی رانیا با سبک نامناسب و امثال این برنامه ها که  باعث شد لفظ “گردشگری حلال” بر سر زبان ها بیفتد واین تعبیر را ایجاد کند که انگار تا کنون گردشگری ما حرام بود.

به همین ترتیب هر چند روز یک بار به یکی از مصادیق کار ضد فرهنگی در شروع یک “سال فرهنگی ” برمی خوردیم تا به شاهکار دسته جمعی و ستادی شهرداری آبادان رسیدیم. اقدامی که اگر چه به ذهن بسیاری موضوع کم اهمیتی جلوه کند اما نکات تامل برانگیز زیادی با خود به همراه دارد.

روابط عمومی و معاونت فرهنگی و امور اجتماعی شهرداری آبادان مشترکاً اجرای برنامه ای به مناسبت روز زن را بر عهده گرفتند و از عموم مردم برای شرکت در آنها دعوت می کنند که نفس کار و توجه به توسعه ی فضای فرهنگی و نشاط در جامعه در جای خود قابل تقدیر است.

اما نکته ای که نباید به سادگی از آن گذشت تبلیغ استفاده ی بانوان از وسایل آرایشی و بهداشتی در این برنامه است.همانطور که در تصویردیده می شود عرضه محصولات بهداشتی و آرایشی و پوستی ویژه ی بانوان نیز در نظر گرفته شده ودر بنر مربوطه  تبلیغ می شود که به وضوح نوع نگاه مدیران فرهنگی شهرداری به موضوعات اجتماعی و خواستگاه فکری آنها را مشخص می کند.

آنچه جالب است این که شهرداری آبادان، ضمن اینکه استفاده از لوازم و ابزار آرایشی و گرایش به تجمل پرستی و مصرف گرایی را به عنوان یک رویه ی حاکم بر جامعه ی زنان ما باور کرده ، خود نیز با ترویج این پدیده ی شوم و نامیمون اجتماعی  همراه شده و برنامه ریزی می کند.

حال اما حق  بررسی این پرسش که آیا شراکت در سود فروش این گونه محصولات باعث تمایل متولیان و گردانندگان این برنامه به درج چنین تبلیغات گسترده ای شد یا دلایل دیگری در میان بوده ، برای رسانه های بیداری که دغدغه فرهنگ دارد محفوظ است و امیدواریم با پاسخ به این مهم ، پشت پرده ی این رفتارها ، از سوی مدیرانی که با تصاحب پست های کلیدی و تسلط بر  بیت المال بر خلاف مصلحت مردم دیندار حرکت می کنند ، بیشتر عیان شود تا ارزش های دینی به سرعت از جامعه و مردم دورتر نشود.

 1. اصغرنژاد می‌گه:

  دوست آشنا : سلام.
  به نظر بنده برپا کردن فروشگاه لوازم آرایشی اصلا ربطی به کار فرهنگی نداره . چرا سیره حضرت زهرا را به نمایش در نمیارن؟؟؟؟؟؟؟؟

 2. صادقی می‌گه:

  استفاده از لوازم و ابزار آرایشی گرایش به تجمل پرستی و مصرف گرایی است؟! خاستگاه فکری شما جداً زیر سواله؟! شما به اصل برائت معتقد نیستید و از نظر شما همه مجرمند! مگر هر کس لوازم آرایش خرید حتما باید در خیابان از آن استفاده کند؟ یعنی زنان نمی توانند لوازم آرایشی و بهداشتی خریداری کنند و در منزل برای همسر خود استفاده نمایند؟! بروید کمی بیشتر مطالعه کنید و اعتقادات خود را با اسلام راستین و نه اسلام طالبانی مطابقت دهید.
  به گواه تاریخ‌نگاران، حضرت پیامبر صلوات الله علیه و آله نه تنها مخالف زیبایی و آرایش نبود، بلکه بر آن تأکید می‌ورزید و حتی رهنمودهایی نیز برای زیباسازی ارائه می‌کرد.
  امام صادق(علیه السلام) فرمود: پیامبر به زنی به نام ام‌عطیه که آرایشگر بود، گفت: ای ام عطیه، وقتی دختری را آرایش می‌کنی، صورتش را با پاره پارچه پاک مکن. بی‌شک، تکه پارچه، جلوه چهره را می‌گیرد
  این جریان نشان دهنده توجه رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) نسبت به آرایش و زیبایی و بهداشت پوست برای حفظ زیبایی است. همچنین از امام صادق(علیه السلام) چنین نقل شده است: زن آرایشگری محضر رسول گرامی اسلام وارد شد. حضرت از جمله سفارش هایی که به وی کرد، این بود که برای زیباتر شدن زنان، گیسو را به گیسو گره مزن.
  رهنمودهای حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) درباره مظاهر زینت بسیار جالب است. امام صادق(علیه السلام) نقل می‌کند: پیامبر فرمود: «طعطر زنانه باید خوش رنگ و دارای بوی ملایم باشد و عطر مردانه باید کم رنگ و از بوی تندی برخوردار باشد».
  پیامبراعظم (صلی الله علیه و آله و سلم) درباره زینت و آرایش، به تفاوت میان زن و مرد توجه ویژه ای داشت. همچنین به مردان دستور می‌داد ناخن خود را کوتاه کنید و به زنان می‌گفت ناخن خود را کوتاه نکنید و برای زینت، کمی ناخن خود را بلند نگه‌ دارید.
  پیامبر درباره موی سر زنان که یکی از جلوه¬های زیبایی است، چنین فرمود: اذَا اَحَبَّ اَحدًکم اَن یَتَزَوَّجَ اِمرَأَهَ فَلیَنظر اِلی شِعرِها کَمَا یَنظر اِلی وَجهِها فَاِنَّ الشِّعرَ اَحَدا الجَمالَین.
  هنگامی که یکی از شما دوست داشت با زنی ازدواج کند، پس به موی سرش نگاه کند، همان‌گونه که به صورتش نگاه می‌کند؛ زیرا موی زن یکی از زیبایی‌هاست.
  رسول‌ خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) به زنان اجازه می‌داد تا موهای خود را با رنگ بیارایند. ایشان به زنان همسردار فرمود خود را با رنگ برای شوهرانشان آرایش دهند و زنان بی‌همسر را دستور داد تا دست‌های خود را حنا ببندند تا به دست‌های مردان شباهت نداشته باشند
  بر اساس سیره رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم)، زینت و تجمل در نظر شارع مقدس، محبوب است و از جمله مستحبات، زینت به قصد اظهار نعمت‌های الهی است. توجه به زینت، تخلق به اخلاق الهی است. ازاین‌رو، پیامبر می‌فرمود: «ان الله جمیل و یحب الجمال».
  در سیره نبوی، مسئله زینت و توجه به وضع ظاهر چنان مهم است که حضرت به کسانی که به این امر بی¬توجه بودند، اعتراض و با آنان برخورد می‌کرد. ابن¬عباس نقل می‌کند: زنی نزد پیامبر آمد تا با آن حضرت بیعت کند، ولی چون خضاب نکرده بود، پیامبر با او بیعت نکرد تا آنکه خضاب کرد.
  در جایی دیگر از وی نقل شده است: پیامبر به یکی از همسران خود که مویی ژولیده و ظاهری ناآراسته داشت، تذکر داد و به وضع ظاهری او اعتراض کرد
  در روایتی آمده است: شخصی به نام ابوریحانه به حضور رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) رسید و عرض کرد: ای رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) ، من زیبایی را دوست دارم، حتی زیبایی کفش را. آیا این از تکبر است؟ حضرت فرمود: «خداوند زیباست و زیبایی را می‌پسندد و دوست دارد که اثر نعمت خود را در بنده‌اش ببیند».
  از منظر دین، هزینه کردن برای زینت و آرایش جزو امور ضروری و لازم است و حتی این امر از انفاق در راه خدا پسندیده‌تر است. پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) در وصایای خود به امیر مؤمنان (علیه السلام) فرمود: دِرهَمٌ فِی الخِضابِ اَفضَلُ مِن اَلفِ دِرهَمِ فی سَبیلِ اللهِ و فیه اَربَعَ عَشَرَهً خَصلَهً.
  هزینه یک درهم برای خضاب ارزش‌مندتر از هزینه هزار درهم در راه خداست و در خضاب کردن چهارده ویژگی است.
  دلیل این سخن پیامبر، وجود آثار مثبت خضاب است. آن زمان که پیامبر فهرست جهیزیه دخترش را تهیه کرد، عطر جزء یکی از کالاها بود. این موضوع نشان دهنده اهمیت مسئله زینت است. همچنین از حضرت رسول (صلی الله علیه و آله و سلم) نقل شده است: احسنوا لباسکم و اصلحوا رحالکم حتی تکونوا کانکم شاته فی الناس.
  حالا اگر شما اصرار دارید از لابلای عبارات و کلمات همچون دیگر سایت های معلوم الحال به ضدیت و دشمنی با شهردار و شهرداری بپردازید بحث دیگری است و ره به ترکستان می برید… چرا که آفتاب را هرگز نمی توان پنهان کرد!

  • خادم القرآن می‌گه:

   در جواب آشنا باید بگم که استفاده از لوازم آرایشی هیچ ایرادی نداره اما فروش لوازم آرایشی چه ربطی به جشن حضرت زهرا داره ؟؟؟؟

 3. آشنا می‌گه:

  آخه چرا بهشون گیر میدی؟؟؟ تقصیر خودشون نیست از کار فرهنگی چیزی بلد نیستن…