تاریخ انتشار خبر: ۳ , مهر, ۱۳۹۳ | ۰۹:۰۳:۵۳
کد مطلب : 46469

تسلط ایران بر باب‌المندب خطرناکتر از بمب اتمی

رئیس جمهور یمن می گوید: وقتی ایران، باب‌المندب و تنگۀ هرمز را در اختیار داشته باشید، دیگر نیازی به بمب اتمی نخواهید داشت. با این حال تسلط شیعیان بر صنعا، نگرانی‌های عربستان را نیز بیشتر کرده است.

 
 
تسلط ایران بر باب‌المندب خطرناکتر از بمب اتمی

 

 
 
رادیو بین المللی فرانسه (RFI) گزارش داد: «شهر صنعا، پایتخت یمن، به دست شورشیان شیعه، یا حوثی‌ها افتاده است. اما به گفتۀ رئیس جمهور یمن، این شورشیان در خدمت اهداف جمهوری اسلامی ایران قرار دارند.»
 
بر اساس این گزارش، به نقل از رئیس جمهور یمن، «وقتی “باب‌المندب” و “تنگۀ هرمز” را در اختیار داشته باشید، دیگر نیازی به بمب اتمی نخواهید داشت.»
 
رادیو فرانسه افزود: «تسلط شیعیان بر صنعا، نگرانی‌های عربستان را نیز بیشتر کرده است.»
 
این رسانه فرانسوی در معرفی انقلابیون یمن گفت: «حوثی ها که در آغاز “شباب‌المومنین” نامیده می‌شدند و اینک “انصارالله” نام گرفته‌اند، مذهب شیعۀ زیدی دارند و خود را منسوب به “حسین بدرالدین حوثی” می‌دانند که در سال ۲٠٠۴ کشته شد. رهبر کنونی آنان، “عبدالملک حوثی” برادر حسین بدرالدین است.»
 
رادیو فرانسه افزود: «روابط حوثی‌ها با جمهوری اسلامی ایران چندان روشن نیست ولی با این‌همه، تحلیل‌گران “فرانس پرس” (AFP) اطمینان دارند که چیرگی شیعیان زیدی بر پایتخت یمن و بخش‌هایی از خاک این کشور، به نفع تهران است.»
 
به نوشتۀ وب‌سایت فارسی RFI، «نفوذ در یمن، به ایران اجازه خواهد داد که بر “دریای سرخ” و تنگۀ “باب‌المندب” اشراف داشته باشد. از طرف دیگر برای عربستان که با یمن هم‌مرز است، تسلط شیعیان در این کشور همسایه تحول سیاسی بسیار نگران‌کننده‌ای خواهد بود.»
 
رادیو فرانسه در ادامه این گزارش گفت: «رئیس جمهور یمن، “عبد ربه منصورهادی” صریحاً جمهوری اسلامی ایران را به مداخله در کشورش متهم می‌کند. از نظر او تسلط حوثی‌ها بر صنعا، نتیجۀ “توطئۀ بیگانگان و همدستی برخی نیروهای محلی است.»
 
منصورهادی به روزنامۀ عربی “الحیات”(Alhayat) گفت: «هدف اصلی آنها (توطئه‌گران)، دستیابی به دریای سرخ است.»
 
بر اساس این گزارش، رئیس جمهور یمن با اشاره‌ای مستقیم به ایران اضافه کرد: «وقتی باب‌المندب و تنگۀ هرمز را در اختیار داشته باشید، دیگر نیازی به بمب اتمی نخواهید داشت.»
 
شایان ذکر است که باب‌المندب یکی از پررفت‌و‌آمدترین راه‌های آبی دنیاست که دسترسی به دریای سرخ، کانال سوئز و در نهایت مدیترانه را ممکن می‌سازد.
 
امریکا حوثی‌ها را بر القاعده ترجیح می‌دهد
با این حال “ابراهیم شرقیه” تحلیلگر سیاسی در قطر می‌گوید: «امریکایی‌ها خواسته‌اند که نفوذ ایران در یمن بیشتر شود.»
 
وی این خواستۀ امریکا را چنین توجیه می‌کند: «واشنگتن، شیعیان حوثی را به تروریست‌های القاعده ترجیح می‌دهد. امریکا به طور منظم به وسیلۀ هواپیماهای بدون سرنشین، نیروهای القاعده در یمن را هدف می‌گیرد.»
 
یک تحلیل‌گر دیگر به اسم “نیل پاتریک” می‌گوید: « ایران از طریق انصارالله (حوثی‌ها) به عربستان سعودی فشار می‌آورد.»
 
رادیو فرانسه اضافه کرد: «این در حالی است که کمتر از بیست و چهار ساعت قبل، حسن روحانی که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک رفته، به خبرنگاران گفت که “بهتر است روابط ما با عربستان سعودی گرم‌تر باشد”.»
 
قبل از اظهارات روحانی، روز یکشنبۀ گذشته در نیویورک، محمدجواد ظریف، وزیر خارجۀ ایران نیز با سعود الفیصل همتای سعودی خود ملاقات داشت. آقای ظریف گفت «این دیدار سرفصل  جدیدی در روابط دو کشور خواهد بود.»
 
بخش فارسی رادیو فرانسه افزود: «بدین ترتیب بازی سیاسی پیچیده‌ای در منطقه جریان دارد که طی آن ریاض و تهران، در عین بعضی همکاری‌های مقطعی (مثلا در مقابله با داعش) رقابت عمیق خود را نیز ادامه می‌دهند.»
 
منبع: جام نیوز