تاریخ انتشار خبر: ۲۹ , اسفند, ۱۳۹۳ | ۱۴:۰۶:۰۶
کد مطلب : 78595
لحظه به لحظه با مذاکرات هسته‌ای/

تسلیت کری و مونیز به فریدون و بازگشت وی به ایران/ ظریف: آمریکایی‌ها باید بین فشار و توافق یکی را انتخاب کنند/آغاز دور هشتم مذاکرات ایران و آمریکا

وزرای خارجه سه کشور اروپایی ظرف جمعه و شنبه راهی لوزان می‌شوند و به احتمال زیاد نشست وزرای خارجه ایران و ۱+۵ روز شنبه در این شهر برگزار خواهد شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا دور جدید مذاکرات هسته‌ای از یکشنبه ۲۴ اسفند ماه در لوزان سوئیس و با دیدارهای علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا و نیز معاونان وزرای امور خارجه ایران و آمریکا که به مدت بیش از ۳ ساعت و نیم طول کشید آغاز شد.

وزرای خارجه سه کشور اروپایی ظرف جمعه و شنبه راهی لوزان می‌شوند و به احتمال زیاد نشست وزرای خارجه ایران و ۱+۵ روز شنبه در این شهر برگزار خواهد شد.

رئیس جمهوری آمریکا در تماس تلفنی با نخست وزیر رژیم صهیونیستی با وی درباره مذاکرات هسته ای بین ایران و گروه ۱+۵ گفت و گو کرد.

نماینده بروجرد در مجلس شورای اسلامی گفت: کاری نکنیم که نسل آینده در اثر کوتاهی ما بگوید ای کاش در برابر استکبار کمی مقاومت می‌کردید.

نماینده مردم تهران در مجلس تصویب توافق‌ نهایی ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد را چهار میخه کردن توافق علیه ایران دانست و گفت: اتکا به پیشنهاد ظریف برای جبران خطای توافق ژنو به ضرر ایران است.

دو سناتور حامی طرح نظارت بر توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵، شب گذشته با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند بررسی این طرح را به ۲۵ فروردین موکول کرده‌اند.

 یکی از مذاکره‌کنندگان اروپایی پنج‌شنبه شب با رد اظهارات مطرح‌شده مبنی بر نزدیک بودن توافق هسته‌ای، گفت هنوز موضوعات بسیاری باقی مانده که باید حل شود.

وزیر امور خارجه ایران در پیامی که به نظر می‌رسد در پاسخ به پیام نوروزی رئیس‌جمهور آمریکا صادر شده، گفت این آمریکاست که باید بین فشار و توافق هسته‌ای با ایران، یکی را انتخاب کند.

 هشتمین دور دیدارهای وزرای خارجه ایران و آمریکا و نیز صالحی و مونیز از ساعت ۹:۳۰ به وقت محلی(۱۲ به وقت تهران) در لوزان سوئیس برگزار می‌شود.

دستیار وزیر خارجه آمریکا با انتقاد از منتقدان توافق هسته‌ای با ایران، مذاکرات و توافق را تنها راه‌حل دانست.

سران سه کشور اروپایی مذاکره‌کننده با ایران قرار است در حاشیه نشست اتحادیه اروپا در بروکسل، دیداری با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا داشته و در مورد مسئله هسته‌ای با هم گفت‌وگو کنند.

وزیر خارجه آمریکا با حضور در محل اقامات تیم ایرانی در لوزان به حسین فریدون تسلیت گفت.

حسین فریدون نماینده ویژه رئیس جمهور به دلیل درگذشت مادرش محل مذاکرات را ترک کرد.

دور هشتم مذاکرات هسته‌ای بین ایران و آمریکا دقایقی پیش آغاز شد.

انتهای پیام/م

کلید واژه