تاریخ انتشار خبر: ۵ , اسفند, ۱۳۹۴ | ۱۰:۵۷:۱۹
کد مطلب : 110497
از سوی دولت آمریکا صورت گرفت:

تسلیج کردهای سوری به موشک جاولین آمریکایی+تصویر

فعالان رسانه ای کرد سوریه تصاویری از موشک های پیشرفته ضدزره جاولین ممنتشر کرده اند که از سوی دولت آمریکا در راستای برنامه “تسلیح کردها”ی این کشور برای مبارزه با گروه تروریستی تکفیری داعش در اختیار آنها قرار گرفته است.موشک ضد زره جاولین ( FGM-148 Javelin ) یک

– فعالان رسانه ای کرد سوریه تصاویری از موشک های پیشرفته ضدزره جاولین ممنتشر کرده اند که از سوی دولت آمریکا در راستای برنامه “تسلیح کردها”ی این کشور برای مبارزه با گروه تروریستی تکفیری داعش در اختیار آنها قرار گرفته است.

تسلیج کردهای سوری به موشک جاولین آمریکایی+تصویر
بنابر این گزارش، این موشک بصورت مستقیم از سوی ارتش آمریکا وارد پایگاه هوایی “الرمیله” واقع در شمالی ترنی نقطه استان حسکه سوریه شده و به مسئولان یگانهای کرد سوریه تحویل گردیده است. موشک هدایت شونده ضد زره قابل حمل و شلیک توسط نفر پیاده ساخت ایالات متحده آمریکا است. این موشک اولین موشک ضد زره قابل حمل توسط نفر پیاده با قابلیت شلیک کن و فراموش کن است که توسط ارتش آمریکا مورد استفاده قرار گرفته‌است.
تسلیج کردهای سوری به موشک جاولین آمریکایی+تصویر
موشک جاولین (زوبین) ،یک موشک با قابلیت شلیک کن و فراموش کن است که قبل از شلیک توسط کاربر (فرد شلیک کننده) به اصطلاح روی هدف قفل می‌کند و دارای سامانه هدف یابی خودکار است. این موشک دارای قابلیت حمله از بالا به هدف خود می‌باشد، بدین صورت که ابتدا موشک مسافتی را به سمت بالا طی می‌کند و سپس به قسمت بالای هدف شیرجه می‌رود. با توجه به اینکه معمولا زره بالای تانک از قسمتهای دیگر آن ضعیف تر است، حمله از بالا احتمال بالاتری برای از بین بردن تانک دارد. این موشک قابلیت حمله مستقیم جهت انهدام سنگر یا ساختمان و همچنین موقعیتهایی که امکان حمله از بالا وجود ندارد نظیر شلیک از داخل یک ساختمان را نیز دارد. این موشک همچنین قابلیت انهدام بالگردها را در حالت حمله مستقیم دارد.
تسلیج کردهای سوری به موشک جاولین آمریکایی+تصویر
این موشک در حالت حمله از بالا حداکثر ۱۵۰ متر و در حالت حمله مستقیم ۵۰ متر از سطح زمین ارتفاع می‌گیرد. زوبین مجهز به سامانه رهگیری هدف با روش پردازش تصویر فرو سرخ است. سرجنگی دو مرحله‌ای این موشک مجهز به دو خرج متمرکز است که اولی زره واکنشی انفجاری تانک را از بین می‌برد و دومی زره اصلی تانک را منهدم می‌سازد. موشک زوبین به طور گسترده‌ای در تهاجم به عراق در سال ۲۰۰۳ به کار رفت و باعث انهدام تعداد زیادی تانک تی-۷۲ و تیپ-۶۹ عراق شد. این موشک ابتدا توسط مکانیسم شلیک نرم از لوله پرتاب کننده به بیرون پرت می‌شود، سپس بعد از اینکه از پرتاب کننده فاصله مناسبی پیدا کرد، موتور راکت آن روشن می‌شود. این قابلیت باعث می‌شود تا شناسایی محل شلیک کننده توسط دشمن دشوار شود، همچنین امکان شلیک موشک از داخل ساختمان نیز فراهم گردد.
با این وجود موج انفجاری که از پشت لوله پرتاب کننده خارج می‌شود برای افرادی که در نزدیکی آن هستند خطرناک است. با توجه به قابلیت شلیک کن و فراموش کن این موشک، افرادی که آن را شلیک کرده‌اند می‌توانند محل شلیک را به سرعت ترک کنند تا از سوی دشمن شناسایی نگردند. این موشک غالبا توسط دو نفر استفاده می‌شود که یکی شلیک کننده و دیگری حمل کننده مهمات است، اگر چه در موقعیت‌های اضطراری امکان حمل و شلیک آن توسط یک نفر نیز وجود دارد. زمانیکه که شلیک کننده مشغول هدفگیری و شلیک موشک است، حمل کننده مهمات در پی اهداف دیگر می‌گردد و همچنین مراقب خطرات احتمالی از سوی دشمن است.