تاریخ انتشار خبر: ۱۳ , بهمن, ۱۳۹۲ | ۱۲:۴۶:۲۶
کد مطلب : 17349
گزارش فارس از بی‌آبی در روستاهای باغملک

تشنگی ناتمام خوزستان در فصل زمستان هم ادامه دارد

معضل بی‌آبی در روستاهای باغملک با وجود اعتراض‌های مکرر ساکنان این مناطق همچنان ادامه دارد.

خبرگزاری فارس: تشنگی ناتمام خوزستان در فصل زمستان هم ادامه دارد

عصر آبادان – به گزارش خبرگزاری فارس از خوزستان، ۱۶ دیماه سال جاری بود که خبری مبنی بر بی‌آبی پنج روستای باغملک به دلیل شکستگی لوله خط انتقال آب بر روی خروجی خبرگزاری‌ فارس قرار گرفت. در این گزارش آمده بود که ۲۱ روز از قطعی اب در این مناطق می‌گذرد و مسئولان دست روی دست گذاشته اند و فقط نظاره‌گر هستند.

این روستا‌ها که در دهستان هپرو بخش مرکزی باغملک واقع شده‌اند سرمورد، زیرمورد، دورتو، پسکره و آب انارک نام دارند که از تاریخ ۲۵ آذر ماه آب آن‌ها قطع شده است.

مشکلی که گوشه و کنار استان خوزستان نه ۲۱ روز بلکه سال‌هاست مردم را گریبانگیر خود کرده است.

*تامین آب از طریق تانکرها

حسین شریفی دهیار روستای سرمورد باغملک با تایید این خبر اظهار کرد: به علت شکستگی لوله خط انتقال آب، از ۲۵ آذر ماه تا کنون آب این روستا‌ها قطع شده و اهالی این پنج روستا با مشکلات زیادی مواجه شده‌اند.

وی بیان کرد: برای حل این مشکل، به فرمانداری و آب و فاضلاب روستایی باغملک مراجعه کرده‌ایم ولی تا کنون برطرف نشده است.

دهیار روستای سرمورد باغملک خاطرنشان کرد: هم اکنون آب مورد نیاز اهالی این روستا‌ها از طریق تانکرهای آب در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد که این مسئله نیز مشکلات خاص خود را دارد و برخی روستاییان نمی‌توانند به اندازه نیاز خود آب تهیه کنند.

به گفته وی، در برخی روز‌ها نیز تعدادی از روستاییان نمی‌توانند آب خود را تهیه کنند و مجبورند یک روز را بدون آب به سر ببرند.

شریفی تصریح کرد: موضوع شکستگی لوله خط انتقال آب و قطع آب پنج روستای سرمورد، زیرمورد، دورتو، پسکره و آب انارک دهستان هپرو بخش مرکزی باغملک مختص به امسال نیست بلکه در سال‌های گذشته نیز این اتفاق افتاده است.

وی در پایان از مسئولان استان خوزستان خواست برای رفع مشکل آب این پنج روستای دهستان هپرو بخش مرکزی باغملک چاره‌ای اساسی بیندیشند تا ساکنان این روستا‌ها دیگر با چنین مشکلاتی روبرو نشوند.

*تجمع اعتراض‌آمیز روستائیان

با تداوم این معضل در این پنج روستا و حل نشدن آن ۲۳ دیماه بود که تجمع اعتراض‌آمیز اهالی پنج روستای باغملک مقابل فرمانداری این شهر در اعتراض به قطع ۲۸ روزه آب انجام شد.

این روستاییان که از روستاهای سرمورد، زیرمورد، دورتو، پسکره و آب انارک دهستان هپرو بخش مرکزی باغملک در این تجمع شرکت کرده بودند خواستار رفع مشکل بی‌آبی در این روستا‌ها شده بودند.

این تجمع با حضور اقشار مختلف روستاهای سرمورد، زیرمورد، دورتو، پسکره و آب انارک دهستان هپرو بخش مرکزی باغملک در مقابل فرمانداری این شهر در محله رستم آباد انجام شد.

یکی از این روستاییان اظهار کرد: متاسفانه حدود یک ماه از قطع آب روستاهای ما می‌گذرد و این به ساکنان این روستا‌ها با تانکر آب رسانی می‌شوند.

وی افزود: متاسفانه رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی باغملک علت قطع آب را فرسودگی لوله‌ها بیان کرد، در حالی که هنوز لوله‌های خط انتقال آب عمر مفید خود را طی نکرده‌اند.

این مرد روستایی خاطرنشان کرد: مسئولان از رفع مشکلات پنج روستای باغملک خبر داده‌اند در حالی که هنوز آبرسانی به این روستاها با تانکر انجام می‌شود.

*فرسودگی لوله‌ها علت قطعی آب است

اما با انتشار این اخبار، رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی باغملک در تاریخ ۱۷ دی ماه جاری با واکنش این خبر اظهار کرد: قبلا مسئله بی‌آبی در روستاهای شهرستان وجود داشت اما با تلاش‌های صورت گرفته این موضوع را حل و فصل کرده‌ایم.

الله‌رحم قریشوندی اضافه کرد: البته به دلیل مشکلات فنی قطعی‌ آب در بخشی از روستاهای شهرستان به وقوع پیوسته بود که این موضوع طبیعی‌ست و در همه مناطق امکان تحقق آن وجود دارد.

رئیس اداره آب و فاضلاب باغملک تصریح کرد: با توجه به اینکه عمر مفید لوله‌ها و شبکه‌های آب بین ۲۰ تا ۲۵ سال است و فرسودگی حاصل می‌شود در برخی مواقع شاهد از بین رفتن خطوط و قطعی آب هستیم که البته همه تلاشمان بر این است این کمبود و کاستی‌ها در حداقل زمان ممکن برطرف شود.

*۳۱ روز بی‌آبی

۲۵ دیماه بود که خبر دیگری مبنی بر به علت شکستگی لوله خط انتقال آب، اهالی پنج روستای بخش مرکزی باغملک ۳۱ روز است که آب ندارند در خبرگزاری فارس منتشر شد.

این روستا‌ها که در دهستان هپرو بخش مرکزی باغملک واقع شده‌اند، سرمورد، زیرمورد، دورتو، پسکره و آب انارک نام دارند که از تاریخ ۲۵ آذرماه آب آنها قطع شده است.

دهیار روستای پسکره باغملک با تأیید این خبر اظهار داشت: مشکل بی‌آبی روستاهای باغملک هنوز برطرف نشده است.

عبدالله موسی‌زاده افزود: گواه این موضوع، جلسه‌ای است که حدود ۶۰ تن از اهالی روستاهای سرمورد، زیرمورد، دورتو، پسکره و آب انارک در روزهای گذشته برای رفع این مشکل با فرماندار باغملک داشته‌اند.

دهیار روستای پسکره باغملک خاطرنشان کرد: مشکل قطعی آب ۵ روستای بخش مرکزی باغملک از دو روز بعد از اربعین حسینی آغاز شد و همچنان ادامه دارد.

این مسئول تصریح کرد: آب رسانی به روستاییان با تانکر انجام می‌شود ولی با این حال خیلی از خانوار‌ها به علت نامناسب بودن راه دسترسی نمی‌توانند آب مورد نیاز خود را تهیه کنند.

وی بیان داشت: وقتی که هوا مساعد است تانکر آب و فاضلاب روستایی مخزن روستا را پر می‌کند که در این صورت خیلی از معضلات ما حل می‌شود ولی در روزهای بارانی با مشکلات زیادی روبرو هستیم.

موسی‌زاده متذکر شد: در روزهایی که باران است تانکر نمی‌تواند مخزن را پر کند، بنابراین در معابر روستا می‌چرخد تا مردم مخازن درون خانه‌های خود را پر کنند ولی در بیشتر نقاط که کوچه‌ها و خیابان‌های باریک دارد مردم نمی‌توانند آب بگیرند.

وی با بیان اینکه در روستای پسکره حدود ۲۴۰ خانوار ساکن هستند، عنوان کرد: به دلیل اینکه آب کافی نداریم مجبوریم برای استحمام مسافتی چندین کیلومتری را طی کنیم و به خانه فامیل خود در باغملک برویم که این موضوع مشکلاتی را برای ما به وجود آورده است.

و اما امروز انتظار می‌رود مشکلات مردم این مناطق و البته دیگر نقاط استان با وجود حضور رئیس جمهور و هیئت دولت در خوزستان و همت مسئولان شهری و استانی چون تامین آب شرب اهواز برطرف شود تا شاید برای همیشه بتوان بر تشنگی خوزستان پایان داد.