تاریخ انتشار خبر: ۲۶ , فروردین, ۱۳۹۵ | ۲۰:۲۰:۲۰
کد مطلب : 111567

تشکیل جلسه مدیریت بحران در شهرهای جنوبی خوزستان/ فاصله ۴۸ساعته سیلاب تا آبادان و خرمشهر

پیش از ظهر امروز ستاد مدیریت بحران آبادان و خرمشهر به‌صورت جداگانه تشکیل جلسه داد، در این جلسه وقوع بحران احتمالی براثر ورود سیلاب به رودخانه کارون و بهمنشیر بررسی و وظایف لازم به دستگاه‌ها محول شد.

سیلاب لرستان/2

پیش از ظهر امروز ستاد مدیریت بحران آبادان و خرمشهر به‌صورت جداگانه تشکیل جلسه داد، در این جلسه وقوع بحران احتمالی براثر ورود سیلاب به رودخانه کارون و بهمنشیر بررسی و وظایف لازم به دستگاه‌ها محول شد.

مدیر امور آب جنوب در جلسه ستاد مدیریت بحران خرمشهر، اظهار داشت: متأسفانه روستاهای شهرهای شمالی تحت تأثیر بحران قرار گرفتند، روستاهای بحرانی را تخلیه کردیم و در حال تخلیه بقیه روستاهای تهدید شده توسط سیل هستیم.

وی افزود: بر اساس پیش‌بینی‌ها از شدت بارش و جهت باد کاسته می‌شود که این در سرعت سیلاب تأثیر می‌گذارد، پیشنهاد می‌کنیم به دهیاری‌ها و روستائیان اطلاع داده شود تا آماده لازم را برای بالا آمدن آب نهر و کانال‌های کشاورزی داشته باشند.

فرهنگ پور صدامی عنوان کرد: خانه‌ها و تأسیساتی که در بستر رودخانه هستند باید هشدار دریافت کنند، ۴۸ساعت وقت داریم این بهترین زمان برای اطلاع‌رسانی به روستائیان و دیگر تأسیسات در معرض تهدید است.

وی گفت: افزایش حجم آب که از امروز صبح آغازشده پیش‌بینی می‌کنیم تا شب یا نیمه‌های شب به اهواز برسد و بعد از ۲۴ساعت به آبادان و خرمشهر می‌رسد، اگر فرض را بر این ساعات پیش‌بینی‌شده بگذاریم امروز و فردا را برای ورود سیلاب آماده می‌شود.

مدیر امور آب جنوب بیان کرد: اگر بارندگی‌های امشب و فردا بارندگی شدید نباشد می‌توانیم خروجی سد دز را کاهش بدهیم، اگر روال ادامه داشت خروجی سد دز نیز به همین وضعیت پیش می‌رود.

تغییر جهت باد به سمت شمال در ۲۴ساعت آینده

رئیس اداره هواشناسی آبادان نیز در این جلسه گفت: سیستم باران‌زایی در چند روز اخیر وارد آبادان و خرمشهر شده است نهایتاً تا فردا صبح از این دو شهرستان خارج می‌شود، بارندگی آن نیز خیلی کم پیش‌بینی می‌شود.

وی، خاطرنشان کرد: بر اساس تصاویر ماهواره‌ای بارندگی‌های شمال خوزستان نیز بیش از ۷۰میلی‌متر بود، جهت باد شمالی تا روز جمعه خوزستان را فرامی‌گیرد، البته سرعت باد پایین است، اگر بالابود می‌توانست از سرعت سیلاب بکاهد.

سعید ابراهیمیان افزود: بر این اساس این سامانه باران‌زا تا فردا صبح از آبادان و خرمشهر همچنین پیش‌بینی می‌شود تا بعدازظهر از خوزستان نیز خارج شود، اکنون جهت باد به سمت جنوب و جنوب غربی است.

ترمیم سیل بندهای مناطق روستایی

معاون اداره جهاد کشاورزی خرمشهر در تشریح اقدامات این ارگان اظهار داشت: وضعیت بحران از طریق سامانه‌های اطلاع‌رسانی پیامکی به کشاورزان اعلام‌شده است، برای بررسی وضعیت نهرها عازم منطقه شدیم.

طبیشی، عنوان کرد: جاهایی که سیل بندها دچار مشکل شده یا آسیب‌دیده بود با همکاری کشت و صنعت نیشکر در حال ترمیم هستند درواقع سیل بندها به‌زودی بسته می‌شوند، دو اکیپ در منطقه غرب کارون در حال فعالیت و رصد وضعیت هستند.

آماده‌باش دستگاه‌ها برای مقابله با بحران احتمالی

سید جواد موسوی، معاون عمرانی و برنامه‌ریزی فرمانداری ویژه خرمشهر، بیان کرد: اطلاع‌رسانی وضعیت به‌صورت ساعتی صورت بگیرد، تمامی دستگاه‌ها باید در جریان وضعیت سیلاب قرار بگیرند، شهرداری باید برای اکیپ‌های جمع‌آوری آب‌های سطحی و بالا آمدن آب نهرها باید آمادگی داشته باشد.

وی، تأکید کرد: امور آب خرمشهر نیز دستگاه‌های پمپاژ آب و اکیپ‌ها باید به‌صورت آماده باشند تا با ورود سیلاب اقدام به فعالیت کنند.

موسوی افزود: بیمارستان‌ها و اورژانس آمادگی کامل داشته باشد، شهرداری اتوبوس‌هایی را برای جابه‌جایی احتمالی مردم آماده کنند، بندر خرمشهر نیز شناورهای ناجی خود را در این زمینه فعال می‌کند.

وی، تصریح کرد: وضعیت سیلاب در ورود به خرمشهر بهتر خواهد بود اما به دلیل احتمال تغییر در شرایط جوی باید برای بحران‌های احتمالی آمادگی لازم فراهم شود.