تاریخ انتشار خبر: ۱۲ , مرداد, ۱۳۹۴ | ۰۷:۱۵:۲۰
کد مطلب : 99742

تصاویر / سالگرد حمله اتمی آمریکا به هیروشیما

هفتاد سال پیش دولت آمریکا در فاصله سه روز دو شهر هیروشیما و ناگازاکی را با پرتاب بمب اتمی با خاک یکسان کرد که طی آن بیش از دویست‌هزار نفر از مردم عادی کشته شدند و هزاران قربانی‌ گرفت.

تسنیم: هفتاد سال پیش در ساعت هشت و پانزده دقیقه صبح روز دوشنبه ششم اوت ۱۹۴۵ (۱۵ مرداد ۱۳۲۴) به‌وقت محلی در شهر هیروشیما، کسانی که در حومه شهر و در فاصله دورتری از مرکز انفجاری ناشناخته قرار داشتند، نوری پرقدرت‌تر از تابش خورشید را شاهد بودند. بعد از انفجار اولین بمب اتمی که تا آن روز ناشناخته بود، شهر هیروشیما با خاک یکسان شد و در همان لحظه اول حدود ۱۴۰هزار نفر جان خود را از دست دادند. در فاصله سالهای ۱۹۴۶ تا ۱۹۵۱، به تعداد تلفات ۶۰هزار نفر دیگر اضافه شد. بمب دوم، سه روز بعد بر سر اهالی شهر ناگازاکی فرود آمد و تعداد کشته‌های هیروشیما و ناگازاکی در اولین بمباران اتمی در جهان توسط آمریکا، تا دویست و بیست هزار نفر افزایش یافت. قدرت بمب اول را معادل بیست‌هزار تن تی‌ان‌تی برآورد کرده‌اند که در ارتفاع ۵۴۸متری زمین منفجر شد. اما حقیقت آن است که آثار مخرب بمباران اتمی هیروشیما و ناگازاکی، به دویست و بیست هزار کشته محدود نشد و بعدها که اولین کودک به‌نام ساداکو، تحت تأثیر تششعات بمب اتمی با بیماری سرطان خون از مادر متولد شد، جهانیان دریافتند که آمریکا چه جنایتی را در حق بشریت مرتکب شده است. در سالهای بعد، کودکان ناقص العضو یا مبتلا به سرطان خون بیشتری از مادران آسیب دیده از بمباران اتمی هیروشیما و ناگازاکی متولد شدند و پس از مدت کوتاهی درگذشتند.

آثار مخرب رادیواکتیو همچنان بین نسلهای بعدی در این کشور قربانی می‌گیرد. در هیروشیما و ناگازاکی همه‌ساله هزاران نفر از مردم و مقامات سیاسی کشورهای جهان برای محکوم کردن کاربرد سلاح‌های هسته‌ای در مراسم یادبود این فاجعه شرکت می‌کنند.

حملات اتمی آمریکا به شهروندان ژاپن برای تسلیم کردن این کشور در جنگ جهانی دوم اولین و آخرین حمله اتمی طی یک سده اخیر محسوب می‌شود. آمریکا و روسیه اکنون بیش از ۱۴هزار کلاهک اتمی در اختیار دارند.

حمله اتمی در ساعت ۰۸:۱۵ صبح ثبت شد

فرود هواپیمای بمب‌افکن انولاگی پس از پرتاب بمب اتمی به هیروشیما در یک پایگاه نظامی آمریکا در اقیانوس آرام

بمب اتمی پرتاب‌شده به هیروشیما با نام پسر‌کوچک، این بمب قدرت تخریب ۲۰هزار تن ماده انفجاری تی‌ان‌تی را داشت


خدمه بمب‌افکن انولا گِی، پل تیبتز نفر وسط خلبان جنگنده

دود و گردوخاک حاصل از انفجار اتمی تا ارتفاع ۶ کیلومتر بر فراز هیروشیما بلند شد

بازماندگان حمله اتمی در صفوف دریافت کمک‌های اولیه پزشکی، بسیاری از آنها به‌دلیل شدت پرتوهای رادیواکتیو جان باختند

هری ترومن، رئیس‌جمهور وقت آمریکا که دستور بمباران اتمی را داد به‌همراه هنری استیمسون وزیر جنگ وی

بازماندگان حمله اتمی ناگازاکی

خدمه جنگنده آمریکایی که بمب اتمی را به‌روی مردم ناگازاکی رها کرد

بمب دیگری به‌نام «مرد چاق» به‌روی شهر ناگازاکی انداخته شد؛ پس از نابودی ناگازاکی، ژاپن مجبور به تسلیم شد

پس از انفجار بمب ستونی از دود به‌ارتفاع ۱۸ کیلومتر به‌روی شهر ناگازاکی ایجاد شد

نوجوان ژاپنی در ناگازاکی برادر خردسال خود را پس از انفجار حمل می‌کند، سازمان ملل این تصاویر را پس از جنگ به رسانه‌ها ارسال کرد

هیروشیما پس از انفجار بمب با خاک یکسان شد

یکی از معدود بناهایی که به‌طور کامل تخریب نشد، این ساختمان همچنان به‌عنوان یادمان بمباران در هیروشیما باقی است

یکی از قربانیان بمب اتمی

قربانیان فاجعه یک روز پس از انفجار بمب در هیروشیما