تاریخ انتشار خبر: ۲۶ , آبان, ۱۳۹۵ | ۱۴:۲۹:۵۹
کد مطلب : 127252
ادامه بدعهدی آمریکا در برجام؛

تصویب قانون بازگشت فوری تحریم‌های ایران در کنگره آمریکا/ برنامه ایران در قبال تمدید ۱۰ ساله تحریم‌ها چه خواهد بود؟

نمایندگان آمریکایی اعلام کرده‌اند که می‌خواهند قانون تحریم‌های ایران همچنان به‌قوت خود باقی باشد تا پیام قاطعی برای تهران ارسال شود با این محتوا که آمریکا به اقدامات تحریک آمیز ایران پاسخ خواهد داد و هر رئیس جمهوری در آمریکا می‌تواند فوراً تحریم‌های ایران را بازگرداند.

مجلس نمایندگان آمریکا بامداد چهارشنبه به وقت تهران طرح تمدید قانون تحریم‌های ایران را با ۴۱۹ رأی موافق تصویب کرد. به موجب این قانون، تحریم های ایران که تحت عنوان ISA مطرح بود به مدت ده سال تمدید می‌شود و تا سال ۲۰۲۶ ادامه خواهد یافت.

این قانون که هدف از آن حفظ زیربنای تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران برای استفاده از آن در صورت لغو توافق هسته‌ای و بازگرداندن فوری تحریم‌هاست، برای تمدید نهایی باید در سنا هم به تصویب رسیده و از سوی رئیس‌جمهور آمریکا امضا شود.

قانون تحریم‌های ایران اولین بار در سال ۱۹۹۶ برای مجازات شرکت‌هایی که در بخش انرژی ایران سرمایه گذاری می‌کنند، وضع شده است و پس از آن برای یک بازه ده ساله در سال ۲۰۰۶ تمدید شد. این قانون پایان سال جاری میلادی منقضی می‌شود.

هرچند کاخ سفید اعلام کرده که نیازی به تمدید این قانون نیست و رئیس‌جمهور می‌تواند در صورت نقض توافق هسته‌ای با اختیارات خود تحریم‌ها را بازگرداند، اما نمایندگان کنگره تمدید این قانون را «پیامی به ایران» خوانده و بر تمدید آن اصرار دارند. نمایندگان آمریکایی اعلام کرده‌اند که می‌خواهند قانون تحریم‌های ایران همچنان به‌قوت خود باقی باشد تا پیام قاطعی برای تهران ارسال شود با این محتوا که آمریکا به اقدامات تحریک آمیز ایران پاسخ خواهد داد و هر رئیس جمهوری در آمریکا می‌تواند فوراً تحریم‌های ایران را بازگرداند.

‎«اد رویس» نماینده جمهوری‌خواه و رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان در این باره گفت: این طرح یک ابزار مهم و حیاتی است. انقضای قانون تحریم ایران خسارات واردشده توسط توافق هسته‌ای خطرناک را که توسط رئیس جمهور به دست آمده تشدید خواهد کرد و این پیام را ارسال می کند که آمریکا دیگر مخالفتی با نقش مخرب ایران در خاورمیانه ندارد.‎

کاخ سفید هرچند با تمدید قانون مخالفت کرده، اما نگفته است که آن را وتو می‌کند یا نه. منابع نزدیک به کاخ سفید می‌گویند اگر کنگره قانون را بدون افزودن متمم تصویب کند، باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا هم آن را امضا می‌کند. در صورتی که این قانون توسط سنا و یا رئیس جمهور آمریکا امضا نشود، تحریم‌های ایران تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی منقضی خواهد شد.

این رأی‌گیری یک هفته پس از آن انجام شده است که دونالد ترامپ به‌عنوان رئیس جمهور منتخب آمریکا معرفی شده است، کسی که به‌شدت با توافق هسته‌ای ایران مخالف است.

پس از اعلام خبر تصویب طرح قانون حفظ تحریم های ایران، مقامات و کارشناسان ایرانی نیز به این موضوع واکنش نشان دادند.
دریادار علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با بیان اینکه تمدید تحریم‌ها به‌معنای لگدزدن به برجام است گفت: از سال ۱۹۸۶ در زمان کارتر که تحریم‌ها را بر ملت ایران روا داشتند و آن را در دوره‌های مختلف تمدید کردند که گمان می‌کردند که می‌توانند ملت ایران را به زانو در بیاورند، اما سطح ملی ایران قدرت موشکی و توان هسته‌ای و انسجام ملت روز به روز قوی‌تر شده و اگر تحریم‌ها را تمدید کنند به‌منزله لغو برجام است که ما در مقابل با اجرای بسته فنی فراهم شده که تهیه شده آن را به‌سرعت اجرا خواهیم کرد.
سید حسین نقوی حسینی سخنگوی امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به مصوبه اخیر مجلس نمایندگان آمریکا مبنی بر تمدید ۱۰ ساله تحریم‌های ایران، گفت: این مسئله نشان‌دهنده اوج بدعهدی آمریکایی‌هاست که ضرورت دارد دولتمردان و نمایندگان مجلس نیز هوشیاری بیشتری داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: اگر آمریکا در اجرای تعداتش در قبال برجام بدعهدی کند، ایران به اقدامات متقابل روی خواهد آورد ما هم این مسئله را در مجلس بررسی می‌کنیم.تمدید ۱۰ ساله تحریم‌های ایران نشان‌ داد معتمدان به آمریکا خوش خیال هستند.

مهدی محمدی کارشناس مسایل سیاسی نیز با اشاره به تصویب این طرح ضد ایرانی در کنگره آمریکا در کانال تلگرامی خود نوشت:
“سخنان آقای شمخانی درباره “آماده بودن یک بسته اقدامات فنی” که گفته اند در صورت نقض برجام از سوی طرف مقابل “به سرعت” اجرا خواهد شد، فاصله گذاری معناداری با ادبیات استاندارد دولت است. تا پیش از این چنین سخنانی “تحریک کننده” خوانده می شد اما اکنون عالی رتبه ترین مقام امنیتی دولت به آن رسمیت بخشیده است. اعلام علنی این موضوع، حتی از اصل آن مهم تر است و محاسبه “صفر شدن گزینه های پاسخ دهی” ایران را تغییر خواهد داد. مجلس نمایندگان امریکا دیروز قانون ISA را تمدید کرد. ظاهرا قانون تحریم های ایران از سد سنا و اوباما هم خواهد گذشت. آن روز است که بسته اقدامات فنی آقای شمخانی به کار می آید.”