تاریخ انتشار خبر: ۳ , شهریور, ۱۳۹۵ | ۱۲:۲۵:۴۳
کد مطلب : 123239
نامه سرگشاده شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه های خوزستان

تصویب قراردادهای جدید نفتی به بهای محرومیت از حق حاکمیت کشور است/هنوز تجربه تلخ برجام را فراموش نکرده ایم

شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه های استان خوزستان خطاب به وکلای ملت در خصوص قراردادهای جدید نفتی نامه سرگشاده ای صادر کرد.

به گزارش رهیاب،شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه‌های استان خوزستان خطاب به وکلای ملت در خصوص قراردادهای جدید نفتی نامه سرگشاده‌ای صادر کرد.

حضور نمایندگان محترم استان خوزستان در مجلس شورای اسلامی

سلام‌علیکم

فذکر انما انت مذکر

این نامه پیام دانشجویان علاقه‌مند به پیشرفت کشور است که از سر دغدغه و نگرانی نسبت به تغییر سیرت نظام و ایجاد وابستگی کشور به خدمتتان ارسال‌شده است. همان‌طور که مستحضر هستید امروزه مهم‌ترین مسئله‌ای که در حوزه انرژی و نفت با آن مواجه هستیم و تا سال‌های طولانی صنعت نفت و گاز کشور را تحت تأثیر خود قرار خواهد داد قراردادهای جدید نفتی است. این الگوی جدید قراردادهای نفتی ایران ipc در حالی به تصویب هیئت‌وزیران رسید که به گفتهٔ بسیاری از کارشناسان و صاحب‌نظران دارای نواقص و مشکلات عدیده، اساسی است و این‌گونه به نظر می‌رسد که هدف آن جلب رضایت و افزایش جذابیت قراردادها برای طرف‌های خارجی بیشتر از حفظ حقوق و منافع کشور توجه شده است. درواقع تهیه چنین الگویی رسیدن به افزایش تولید نفت و گاز در کشور را به بهای محرومیت از حق حاکمیت و مالکیت عمومی از منابع نفت و گاز کشور پذیرفته است.

افزایشی که بیشترین سود و منافع حاصل از آن در اختیار شرکت‌های خارجی قرار می‌دهد. علاوه بر ایراد مذکور ایرادات فنی اقتصادی، مالی و حقوقی زیادی بر این نوع از الگوی قراردادهای نفتی وارد است مشکلات اساسی همچون تداوم خام فروشی، مخدوش سازی حاکمیت ملی ناسازگار بودن با اقتصاد مقاومتی و منویات صریح مقام معظم رهبری و تضعیف شرکت ملی نفت ایران مبهم بودن شیوه داوری در صورت بروز اختلاف در کمیته مشترک مدیریت مشخص نبودن نهاد تعیین‌کننده در شرایط اضطراری و موضوع تحریم و تناقض آشکار با اصل ۴۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که پس از انتقادات بسیار و جلسات مکرر صاحب‌نظران و متخصصان و تشکل‌های دانشجویی با مسئولان مربوطه، وزارت نفت صرفاً به اصلاحات جزئی و ظاهری اکتفا کرده است و وزارت نفت همچنان اصرار بر محرمانه نگه‌داشتن متن این قراردادها دارد. 

ملت شریف ایران تجربه و خاطره خوبی از قراردادهای محرمانه در خاطر ندارد. و این مردم هنوز تجربه تلخ برجام که بیش از شش ماه از آن گذشته و دستاوردی به‌جز هیچ را در برنداشته است را فراموش نکرده‌اند.

نمایندگان و وکلای محترم مردم خوزستان در مجلس شورای اسلامی، شما نمایندگان مردمی هستید که استان آنها قطب انرژی نفت و گاز ایران است. که البته به‌جز محرومیت از این سرمایه ملی چیزی عاید آنها نشده است. با توجه به حضور چندین تن از نمایندگان استان در کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، دانشجویان انقلابی مسلمان که نگران آینده منافع و ذخایر و استقلال کشور هستند از سر دلسوزی و دغدغه مندی از شما که امروز بر کرسی مجلس تکیه زده‌اید و داعیه‌دار وکالت مردم غیور و شجاع خوزستان هستید انتظار حضور قوی و تأثیرگذار درروند تصمیم‌گیری در مورد این قراردادهای نفتی رادارند. 

در رأس مطالبات و پیگیری شما نمایندگان می‌بایست تحقق به معنای واقعی مطالبات و نکات رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص قراردادهای نفتی جدید باشد و انشاء الله با ریزبینی و در نظر گرفتن منافع ملی و محلی و استقلال کشور تا تصحیح و اصلاح کارشناسانه این قراردادها با استفاده از اختیارات قانونی و شرعی خود، از تصویب این‌گونه الگوهای قراردادی که استقلال کشور و منفعت ملت بزرگ ایران را به خطر می‌اندازد جلوگیری نمایید.

والسلام علی من اتبع الهدی

شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه‌های استان خوزستان