تاریخ انتشار خبر: ۳ , خرداد, ۱۳۹۴ | ۱۸:۲۸:۳۵
کد مطلب : 91474

تظاهرات گسترده شیعیان در شرق عربستان/ تشکیل کمیته های مردمی در قطیف برای دفع خطر تکفیریها

بزرگترین قبر دسته جمعی در استان قطیف شاهد دیگری بر جنایتهای بی حد و حصر آل سعود علیه مسلمانان خواهد بود.

در ادامه اعتراضات روز گذشته به جنایت تروریستی انفجار مسجد امام علی(ع) در شرق عربستان ؛ نقاط مختلف استان القطیف دقایقی پیش شاهد آغاز تظاهرات گسترده مردمی به این جنایت بوده است.

شب گذشته بسیاری از اهالی شهرهای شیعه نشین از جمله عوامیه بر برپایی تظاهرات  ضمن محکوم کردن کشتار نمازگزاران مسئولیت ناامنی در شرق عربستان را متوجه دولت سعودی کردند.

معترضان همچنان ضمن مطالبه  محاکمه تمام فتنه انگیزان که قصد بر هم زدن امنیت و ایجاد درگیری مذهبی دارند تاکیدکردند که تروریسم به هیچ وجه نخواهد توانست که بر اراده مردم این منطقه در احیای شعائر دینی خود تاثیر بگذارد.

از طرف دیگر شیخ عبدالکریم الحبیل عالم شیعی نظام آل سعود را مسول ناامنی و جنایتهای تروریستی در این مناطق دانست.وی که روز گذشته پس از انفجار در مسجد امام علی (ع) حاضر شد در جریان سخنرانی  خواستار تشکیل کمیته های مردمی برای حفاظت منطقه از شر تکفیری ها شد.

گزارشها حاکیست که کمیته های متعددی در بسیاری از مناطق توسط جوانان تشکیل شده است که با هرگونه اقدامات مشکوکی در منطقه برخورد می کنند.

سالهاست شرق عربستان که به نوعی قلب تپنده اقتصاد این کشور به شمار می رود و اکثریتی شیعه نشین دارد مرکز اعتراض علیه نظام آل سعود و مطالبه آزادی و عدالت بوده است به طوری که در این سالها بسیار از جوانان معترض  به اتهام های واهی به زندان و اعدام محکوم شدند.

جنایت روز گذشته در نوع خود اولین نبود بلکه شب دهم محرم ۱۴۳۶  حسینیه ای در احسا در استان قطیف نیز شاهد هجوم وحشیانه تروریستهای تکفیری با اسلحه های گرم بود که در جریان آن تعدادی از عزاداران به شهادت رسیدند و عده ای دیگر نیز زخمی شدند. گرچه پس از این واقعه وزارت کشور عربستان از دستگیری عوامل حادثه خبر داد اما از آن زمان هیچ اقدامی برای مجازات عاملان این حادثه نشده است.

بزرگترین قبر دسته جمعی در استان قطیف شاهد دیگری بر جنایتهای بی حد و حصر آل سعود علیه مسلمانان خواهد بود.