تاریخ انتشار خبر: ۱۶ , بهمن, ۱۳۹۳ | ۱۲:۳۷:۴۸
کد مطلب : 72153
واکنش ابتکار به انتقاد نمایندگان خوزستان:

تعجب می کنم چرا نمایندگان به افزایش بودجه محیط زیست رای نمی‌دهند / آلودگی ها نسبت به سال قبل کمتر شده است

معاون رئیس جمهور گفت: خوزستان در سال ۱۳۹۲، ۳۳ روز خطرناک را تجربه کرد اما در مدت مشابه در سال ۱۳۹۳، ۹ روز خطرناک را تجربه کرده است.

 به گزارش عصر آبادان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، معصومه ابتکار در نشست مشترک نمایندگان خوزستان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: کاهش روزهای خطرناک در خوزستان نشان دهنده این است که برنامه ریزی و اقدامات صورت گرفته در این خصوص، در مسیر درست قرار گرفته، اگر چه تا حصول نتیجه کامل فاصله وجود دارد.

وی با بیان اینکه آلودگی هوا در شهرهای بزرگ به ویژه اهواز ناشی از دو منبع سوخت مصرفی و گرد و غبار است، تصریح کرد: با عزم دولت و همکاری وزارت نفت موفق به اصلاح سوخت مصرفی کشور و استاندارد سازی آن شدیم و امروز با حذف کامل بنزین پتروشیمی از چرخه سوخت کشور شاهد تغییرات مهم در این بخش هستیم.

معاون رئیس جمهور افزود: همچنین کاهش میزان گوگرد گازوئیل عرضه شده از ۷ هزار قسمت در میلیون به ۱۵۰ قسمت در میلیون از دیگر اقدامات موثر در زمینه کاهش آلودگی هوا است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه مشکلات محیط زیستی یک شبه ایجاد نشده که راه حل‌های یک شبه برای آن وجود داشته باشد، اضافه کرد: توقف بسیاری از طرح‌ها همچون کمیته استانی مقابله با آلودگی هوا در خوزستان و شورای حفاظت کیفی کارون در سال‌های گذشته منجر به ضربه‌های بزرگی بر بدنه محیط زیست خوزستان شد.

وی با بیان اینکه هر اقدامی برای بهبود شرایط سلامت و زندگی مردم خوزستان و اهواز وظیفه مسئولان است، عنوان کرد: مخالف بیان انتقادات از سوی شما نیستم اما کمترین توقع این است که بخواهم منصفانه نقد کنید و اقدامات صورت گرفته و تغییر شرایط را در نظر بگیرید.

*تنظیم برنامه ملی و استانی مدون مقابله با گرد و غبار

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه موضوع گرد و غبار یکی دیگر از مولفه‌های غیرقابل انکار در آلودگی هوا است که برای رفع آن گام‌های موثری برداشته شده است، گفت: برای این موضوع برنامه ملی و استانی مدون برای مقابله با گرد و غبار تدوین شده است.

ابتکار با اشاره به آخرین گزارش سازمان هواشناسی که نشان دهنده از دست دادن سه درصد منابع آبی کشور در ۲۳ سال گذشته است، تاکید کرد: ایران در شرایط خشکسالی قرار دارد و این موضوع عامل بسیار مهمی در رخداد معضلات کنونی است زیرا وقتی رطوبت خاک از بین برود، به راحتی کانون‌های گرد و غبار فعال می‌شوند.

معاون رئیس جمهور همچنین از رایزنی گسترده منطقه‌ای و داخلی برای رفع معضل گرد و غبار کشور به ویژه در استان‌های جنوبی خبر داد و گفت: شرایط ناامنی عراق منجر به توقف تمام توافقات و برنامه ریزی صورت گرفته در این خصوص شده است.

*بازگشایی آب به هورالعظیم برای مقابله با گرد و غبار در خوزستان

وی افزود: از جمله اقدامات موثر صورت گرفته بازگشایی حوضچه شماره سه هورالعظیم در آذرماه سال جاری و رهاسازی آب در هورالعظیم به منظور مقابله با پدیده مقابله با گرد و غبار بود.

ابتکار با بیان اینکه این حوضچه برای فعالیت نفتی در سال ۱۳۸۹ مسدود شده بود، تصریح کرد: این اقدام به دنبال پیگیری یک سال گذشته برای حفاظت از تالاب هورالعظیم و اجرایی شدن تعهدات مندرج در کمیته‌های بررسی گزارشات ارزیابی زیست محیطی میادین نفتی آزادگان شمالی و جنوبی و پیگیری حقوقی و قضایی برای تامین حقابه صورت گرفته و در نهایت با همکاری وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران به سرانجام رسید.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: در همین راستا و به عنوان یک اقدام مهم در راستای کاهش آلودگی هوا در خوزستان در یک سال گذشته، میزان تولید نفت ترش را ۲۰ هزار بشکه کاهش داده‌ایم و طرح آماک نیز از ماه آینده اجرایی خواهد شد.

وی با بیان اینکه راه اندازی تصفیه خانه فاضلاب صنعتی کشت و صنعت نیشکر دهخدا که یکی از بهترین و مجهزترین سامانه تصفیه فاضلاب با روش‌های بیولوژیکی و سازگار با محیط زیست است، یکی دیگر از اقدامات مهم در کاهش آلاینده های اهواز است، اعلام کرد: این تصفیه خانه توانایی تصفیه روزانه یک هزار و ۲۰۰ متر مکعب فاضلاب صنعتی را دارد و با راه اندازی تصفیه خانه در دست احداث کشت و صنعت دعبل خزاعی اثر این اقدامات بیشتر نیز خواهد شد.

ابتکار ضمن اشاره به تشکیل جلسه شورای حفاظت کیفی رودخانه کارون به منظور پیگیری امور مربوط به این رودخانه، گفت: در این جلسه مباحث مدیریت پسماند خوزستان نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: البته دستگاه‌های دیگری هم در این زمینه مسئولیت دارند که با در نظر گرفتن ساز و کار فرا بخشی انتظار می رود وظایف خود را به خوبی انجام دهند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، با استقبال از دقت نظر و توجه نمایندگان مجلس شورای اسلامی به موضوع محیط زیست، عنوان کرد: برای من جای تعجب است که نمایندگان چطور با وقوف به اهمیت محیط زیست، به افزایش بودجه محیط زیست رای نمی‌دهند و درخواست‌های مطرح شده در این زمینه را رد می‌کنند.

*معضلات محیط زیستی فرابخشی است و نیاز به برنامه ریزی بلندمدت دارد

معاون رئیس جمهور ادامه داد: معضلات محیط زیستی خوزستان، فرابخشی است و نیاز به برنامه ریزی بلند مدت دارد؛ سازمان محیط زیست اقدامات لازم را آغاز کرده و بهبود نسبی شرایط هم حاصل همین اقدامات صورت گرفته ولی دستیابی به نتیجه کامل زمان بر است.

نشست مشترک نمایندگان خوزستان با معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست برای تبادل آرا و هم اندیشی در خصوص مباحث زیست محیطی خوزستان به ویژه موضوع گرد و غبار برگزار شد.

درخواست نمایندگان خوزستانی که در این جلسه حضور داشتند، اعلام موضع رسمی رئیس جمهوری در این خصوص همچون ورود وی به موضوع دریاچه ارومیه، تشکیل کمیته بحران ریزگردها در دولت و اختصاص جلسه هیئت دولت به موضوع ریزگردها در خوزستان بود.

بررسی و نگاه ویژه به موضوع تالاب‌های خوزستان و احیای تالاب‌ها، مخالفت با طرح های انتقال آب از خوزستان، پیگیری و برنامه ریزی برای رفع آلودگی‌های آب، خاک و هوا در خوزستان از دیگر درخواست‌های مطروحه توسط نمایندگان حاضر در جلسه بود.

ورود یکپارچه و هماهنگ وزارتخانه‌های امور خارجه، جهاد کشاورزی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، کشور، نیرو و سازمان حفاظت محیط زیست برای رفع مشکلات محیط زیستی خوزستان به ویژه پدیده گرد و غبار از دیگر موارد مورد تاکید نمایندگان مردم خوزستان در مجلس شورای اسلامی بود.

درخواست برای تخصیص بودجه‌ای خاص اقدامات درمانی، توزیع ماسک و شیر، استقرار گروه‌های امداد و اورژانس در سطح شهر و کاهش تعرفه درمان و آب برای مردم خوزستان از محل بودجه ستاد بحران کشور نیز از دیگر موارد تاکید شده توسط این نمایندگان بود.

در دومین جلسه شورای عالی محیط زیست در دولت یازدهم مقرر شد آیین نامه اقدام ملی برای مقابله با گرد و غبار و ریزگردها از سوی سازمان حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی برای تصویب در هیئت دولت، تهیه و تقدیم شود.