تاریخ انتشار خبر: ۱۴ , تیر, ۱۳۹۴ | ۱۴:۰۵:۰۷
کد مطلب : 98117
مسئول پارک علم و فناوری خوزستان :

تغییرات بسیار زیاد مدیریتی،مستهلک شدن تجهیزات پژوهشی و عدم آسیب شناسی عوامل کاهش رشد شتاب علمی کشور هستند

دکتر بابک مختاری گفت:تغییر و تحولات بسیار زیادی که در راس وزارت علوم و مدیریت دانشگاه ها صورت گرفت فارغ از اینکه از لحاظ مدیریتی چقدر مثبت یا منفی بود در این مساله تاثیر گذار است.

دکتر بابک مختاری مسئول پارک علم و فناوری خوزستان در گفتگو با رهیاب پیرامون بیانات رهبر معظم انقلاب مبنی بر کاهش رشدشتاب علمی کشور اظهار داشت:مقام معظم رهبری درباره رشد علمی کشور اشارات دقیقی داشتند،کشور یک شتاب خیلی خوبی را از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۲ داشت که این شتاب علمی طی ا سال های اخیر کم شده است.

وی ادامه داد:احتمال داده می شود در سالهای بعد نیز شاهد کاهش شتاب رشدعلمی در کشور باشیم لذا باید در این خصوص چاره اندیشی مناسبی صورت گیرد.
دکتر مختاری با اشاره به عوامل کاهش شتاب علمی کشور گفت:تغییر و تحولات بسیار زیادی که در راس وزارت علوم  و مدیریت دانشگاه ها صورت گرفت فارغ از اینکه از لحاظ مدیریتی چقدر مثبت یا منفی بود در این مساله تاثیر گذار است.
وی در ادامه افزود: پژوهشگران ما در دانشگاه ها با حداکثر توان در حال کار کردن هستند در حدی که حتی بعضا به حد اشباع نیز رسیده اند لازم است نیروهای جوان جدیدی به بدنه پژوهشی اضافه شود این کار می تواند با استخدام نیروهای جدید محقق شود هرچند برای دانشگاه ها هزینه زیادی در بردارد.
مسئول پارک علم و فناوری خوزستان با اشاره به راهکارهای موجود برای تسریع در حل مشکلات پژوهشی گفت:می شود با راه اندازی دوره های پسادکتری که در برخی دانشگاه ها در حال راه اندازی است قدمی در این رابطه برداریم همچنین زمینه استفاده پژوهشگران را به صورت پاره وقت فراهم کنیم تا بخشی از این نقیصه جبران شود.
وی افزود:بخش خصوصی و دانشگاه های خصوصی را باید وارد چرخه پژوهش کرد تا همین شتاب علمی موجود را هم از دست ندهیم.
مختاری با اشاره به یکی دیگر از عوامل کاهش شتاب رشد علمی کشور گفت:تجهیزات پیشرفته پژوهشی در دانشگاه ها به خاطر استفاده زیاد،مستهلک شده اند و بعضا از کار افتاده اند بدون این تجهیزات آزمایشگاهی، کار علمی و پژوهشی خیلی سخت خواهد شد.
وی افزود:از چهارسال پیش در قالب طرحی پیگیری تجهیز و نوسازی شبکه های آزمایشگاهی آغاز شده است اما در حوزه آینده نگری و آسیب شناسی برای برطرف کردن دغدغه های رهبر انقلاب خوب کار نکرده ایم که امروز با این وضعیت روبرو شده ایم.
مسئول پارک علم و فناوری خوزستان  در خصوص وضعیت علمی دانشگاه های خوزستان عنوان کرد:بر اساس آمار در گذشته شتاب علمی خوزستان و به طور مشخص دانشگاه شهید چمران نسبت به شتاب علمی کشور در همان بازه زمانی بهتر بود این بهتر بودن به این بر می گردد که در دوره های  قبل تر کار پژوهشی در استان انجام نمی شد برای همین شتاب علمی نسبت به عقبه ای که داشتیم خوب بود.
وی همچنین افزود:در سال ۲۰۱۴ تعداد مقالات دانشگاه چمران نسبت به ۲۰۱۲ کاهش پیدا کرده است یعنی همان کاهش شتاب علمی که در کشور وجود دارد که دانشگاه های خوزستان هم از آن متاثر  هستند.