تاریخ انتشار خبر: ۳ , اسفند, ۱۳۹۴ | ۱۸:۲۰:۲۹
کد مطلب : 110242
نیویورک تایمز:

تغییر سیاست اصلاح طلبان: بخشی از نظام باشیم تا در آینده آن را از درون تغییر دهیم

«اکنون که اصلاح طلبان برای بازگشت مجدد به صحنه تلاش میکنند، دستور کار آن ها که زمانی بیانیه ای فراگیر برای تغییر در جمهوری اسلامی بود، به درخواستی ساده محدود شده است…»

عارف تغییر سیاست اصلاح طلبان: بخشی از نظام باشیم تا در آینده آن را از درون تغییر دهیم

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز (nytimes) در گزارشی تحت عنوان “اصلاح طلبان عقیم شده ایران، اهداف محتاطانه ای برای انتخابات پیش رو انتخاب کردند” به انتخابات ۷ اسفند و شرایط اصلاح طلبان پرداخته است.

 

 

در این گزارش آمده است: «در تجمع چند روز گذشته اصلاح طلب، بسیاری برای آزادی رهبران سیاسی شان که در حصر خانگی به سر می برند، فریاد سرمی دادند. برخی تصاویر خاتمی را در دست گرفته بودند؛ البته تصاویر دستهایش را … چرا که به نمایش گذاشتن چهره او ممنوع است. خواسته دیرین اصلاح طلبان ایجاد تغییر محسوس بوده است اما غیبت اجباری بسیاری از رهبران سیاسی آن ها در تجمع چند روز پیش نشانگر این واقعیت بود که آن ها چه فاصله زیادی با اهدافشان برای ساختن ایرانی جدید و مدرن دارند.

 
اصلاح طلبان که پس از انتخابات ۸۸ تضعیف شده بودند، با پیروزی حسن روحانی در انتخابات ۲۰۱۳  بار دیگر امیدوار شدند. با توافق هسته ای نیز ایران دوباره به اقتصاد جهانی پیوست؛ اما در داخل کشور تقریبا هیچ چیز تغییر نکرد و امید به ظهور دوباره اصلاح طلبان به ثمر نرسیده است.

 
اکنون که اصلاح طلبان برای بازگشت مجدد به صحنه تلاش میکنند، دستور کار آن ها که زمانی بیانیه ای فراگیر برای تغییر در جمهوری اسلامی بود، به درخواست ساده ای برای مشارکت گسترده محدود شده است.»

 

 

این پایگاه آمریکایی در ادامه آورده است: «با وجود و موانع پیش روی آن ها و مشکلات در تایید صلاحیت ها، اصلاح طلبان هنوز از ایرانیان می خواهند که رای بدهند. حمید رضا جالیپور از مدفعان این جنبش می گوید: “هدف اصلی ما این است که حداقل تندروها به مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان راه یابند. ما چیز بیشتری نمی خواهیم؛ باید واقع گرایانه تصمیم گرفت.”

 

 

در اوایل دهه ۲۰۰۰ میلادی، اصلاح طلبان آشکارا به دنبال تغییر ایدئولوژی سفت و سخت جمهوری اسلامی و بازنویسی قوانین بودند.»

 

 

نیویورک تایمز با بیان پایان دوره اوج اصلاحات پس از اتمام ریاست جمهوری خاتمی، عنوان می کند: «با این حال، جامعه جوان ایران با گسترش ماهواره و اینترنت در ده سال گذشته به سرعت برق تغییر کرده است. در تهران و شهرهای دیگر، موسیقی های غربی ممنوع در رستوران ها شنیده می شود، برخی زن ها بدون روسری رانندگی می کنند و سایت های فیلتر شده به راحتی قابل دسترسی است.

 

 

ابراهیم اصغر زاده، یکی از رهبران اصلاح طلب که در انتخابات رد صلاحیت شده است می گوید: «ما نیاز داریم که در صحنه سیاسی باقی بمانیم. شعارها و خواسته های قدیمی کنار گذاشته شده است. اکنون ما در رابطه با آزادی کسانی که محصور هستند یا در مورد حقوق بشر یا آزادی بیان صحبت نمی کنیم؛ هدف ما این است که بخشی از نظام باشیم تا در آینده آن را از درون تغییر دهیم.»