تاریخ انتشار خبر: ۲۴ , فروردین, ۱۳۹۴ | ۱۳:۵۹:۲۷
کد مطلب : 80102

تغییر ۹۱ درصد از فرمانداران کشور

وزیر کشور گفت : تاکنون ۹۱ درصد از فرمانداران انتخاب شده اند و نه درصد باقیمانده نیز در مرحله استعلام هستند و به زودی انتخاب می شوند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، رحمانی فضلی در نشست خبری افزود : این نشست درباره فعالیت های  ۲۰ ماهه همکاران در ستاد وزارت کشور است و قرار است فعالیت استانداری ها در جلسه دیگری به صورت مفصل اطلاع رسانی شود و خود استانداران نیز به طور جدا اطلاع رسانی کند.
وی در ادامه به فعالیت های ۶۰۰ روزه وزارت کشور اشاره کرد و گفت : دولت تدبیر و امید در موقع انتخابات از طرف ریاست جمهوری برنامه ها و سیاست های کلی و مشخص همه حوزه ها را اعلام کرد و وزارتخانه ها نیز برنامه های خود را مطابق با برنامه دولت و اسناد بالادستی و برنامه  ۵ ساله اعلام و ایفای نقش کردند.
رحمانی فضلی افزود: وزارت کشور نیز در حوزه سیاست داخلی ، برنامه های خود را مطابق با این سیاست ها پیگیری کرد که در این حوزه بحث وحدت، همگرایی ، انسجام ، مشارکت فعال و فعالیت های قانونی و جدی احزاب، حمایت از فعالیت احزاب و ایجاد وحدت و یکپارچگی در میان اقوام و اقلیت ها و در حوزه امنیت، بحث امنیت پایدار در مناطق مرزی مدّنظر بوده است .
وی گفت: وزارت کشور این برنامه ها را در گام نخست به گونه ای عمل کرده است که با برنامه های دولت هماهنگی کامل داشته باشد.
وزیر کشور افزود: با هماهنگی ، همکاری و پیگیری خط سیاسی تعادل و تدبیر تلاش شد تا استاندارانی که تجربه مفید و در حوزه سیاسی نگاه های اعتدالی داشتند و هم در حوزه اجرایی به مباحث توسعه ای توجه داشتند انتخاب شوند .
رحمانی فضلی گفت : در یک تعامل نزدیک با حفظ استقلال دولت و سیاست های آن عمل کردیم و توانستیم در یک بازه زمانی استانداران را تعیین کنیم.
وی افزود : مرحله بعد انتخاب فرمانداران بود که هم مهم و هم مشکل بود که با توجه سوابق آنان دقت هایی را لحاظ کردیم.
وزیر کشور گفت: با توجه به تجربه ، توانمندی و قبول سیاست های دولت، از ۴۲۹ فرماندار در کل کشور ۳۹۲ مورد یعنی  ۹۱ درصد با همین مشخصه ها تغییر کردند و  ۳۷ فرماندار باقیمانده نیز که حدود  ۹ درصد است، انتخاب شده اند و در مرحله استعلام هستند که امیدواریم هر چه زودتر آنها را نیز اعلام کنیم.
رحمانی فضلی افزود: در دولت یازدهم یکی از ویژگی های و شاخصه های انتخاب فرمانداران این بود که فرمانداران را از کادر وزارت کشور انتخاب کنیم که این موضوع به دلیل هم گرایی بود.
وی گفت: در دولت قبل ۱۶۴ نفر یعنی ۳۸ درصد از آنها جز کادر وزارت کشور بودند و  ۲۶۶ نفر یعنی  ۶۲ درصد از آنها از سایر دستگاه ها بودند .
وزیر کشور گفت: در دولت یازدهم ۳۰۸ نفر یعنی معادل  ۷۹ درصد از فرمانداران از کادر وزارت کشور هستند و ۸۴ نفر یعنی  ۲۱ درصد از آنها از سایر دستگاه ها انتخاب شده اند که این آمار قابل قبولی است و نشان دهنده حجم تغییرات و نگرش در تغییرات است .
معاون امنیتی به پاکستان می رود
وزیر کشور گفت: معاون امنیتی وزارتخانه برای بررسی حوادث تروریستی مرزهای شرقی به پاکستان سفر می کند.
رحمانی فضلی در نشست خبری با اشاره به برخی حوادث تروریستی در مرزهای شرقی افزود: قرار است برای بررسی این حوادث امروز و فردا آقای ذوالفقاری به پاکستان سفر کند .
وی گفت: در مرز بین ایران با پاکستان و افغانستان به علت نبود حکومت قوی مرکزی ما گاهی اوقات این مسائل را شاهد بوده ایم و به آنان نیز گفته ایم که باید امنیت مرزهای خود را تامین کنند اما آنان به صراحت اعلام کرده اند که به اندازه خواسته شما امکان تامین امنیت وجود ندارد.
رحمانی فضلی افزود: مذاکرات با طرف پاکستانی همچنان ادامه دارد و حتی پیشنهاد دادیم در داخل مرز پاکستان عملیات های مشترکی را با این کشور علیه گروه های تروریستی داشته باشیم که امیدواریم با تمهیدات و پیگیری های انجام شده دیگر شاهد بروز  چنین حوادثی نباشیم.
وی در پاسخ به این پرسش که پیش از این حفره مرزی ۳۰۰ کیلومتری در شرق کشور در مناطق نزدیک به سراوان سخن گفته بودید، گفت: امنیت شرق کشور به عهده سپاه است و اکنون آن حفره ۳۰۰ کیلومتری با توجه به اقدامات انجام شده به ۱۵۰ کیلومتر کاهش یافته است.
رحمانی فضلی افزود: در مناطق مرزی برای تامین امنیت علاوه بر سپاه، سایر دستگاه ها نیز مسئولند و اکنون نیز در جاهای مشخصی سپاه جاده و نیروی انتظامی نیز، برجک و نگهبانی می سازد .
وی برخی اقدامات تروریستی در شرق کشور را مرتبط با تحولات منطقه دانست و گفت: تحولاتی در سوریه ، عراق ،‌افغانستان و پاکستان شاهد بودیم که امروز به یمن رسیده است و دیگر کار مخفیانه نمی کنند بلکه اقدامات نظامی ، لجستیکی و اطلاعاتی آنان برملا شده است و تلاش می کنند با پول‌هایی که در اختیار دارند ایران را با توجه به اینکه مانع پیشروی تروریست ها شده و با ثبات است، هدف قرار داده اند.
وزیر کشور در پاسخ به پرسشی درباره اقدامات این وزارتخانه مبنی بر جلوگیری از برخی ناهنجاری های اخلاقی از جمله بدحجابی در ایام تابستان نیز افزود‌: همه دستگاه ها درباره امر به معروف و نهی از منکر و حجاب و عفاف مسئولند و ما شورای اجتماعی وزارتخانه را نیز در این باره فعال کردیم.
رحمانی فضلی تاکید کرد: موضوع عفاف و حجاب در جامعه به مبانی اعتقادی ، اخلاقی ، دینی و اجتماعی بر می گردد و بررسی ها نیز نشان می دهد که ۳ تا ۴ درصد پوشش خود را رعایت نمی کنند اما این مشکل زمانی به صورت پایدار و واقعی حل می شود که مردم ورود کنند.
وزیر کشور گفت: دستگاه های مسئول با کسانی که به صورت ساماندهی شده به ترویج فساد و فحشاء و منکر اقدام می کنند به صورت قاطع برخورد خواهد کرد.
رشد ۴/۲ درصدی ولادت در سال ۹۳
وزیر کشور گفت : در سال ۹۳ یک میلیون و ۵۳۴ هزار و ۳۵۹ نفر در کشور متولد شدند که در مقایسه با سال  ۹۲ از رشد ۴/۲ درصدی حکایت دارد.
رحمانی فضلی در نشست خبری افزود: در سال گذشته ۴۴۶ هزار و ۲۹۳ نفر فوت کرده اند که تلاش شد فوتی بدون ثبت نداشته باشیم از این جهت آمار فوتی ها در مقایسه با سال های قبل از آن کامل تر ثبت شده است.
وی درباره وضعیت ازدواج و طلاق در سال ۹۳ نیز گفت: پارسال  ۷۲۴هزار و ۳۴۵ ازدواج داشتیم که نسبت به سال ۹۲ منفی  ۶/۵ درصد کاهش نشان می دهد این در حالی است که ۱۶۳ هزار و ۵۷۲ طلاق  نیز داشتیم که از افزایش مثبت ۵/۳ درصدی نسبت به سال قبل از آن حکایت دارد .
رحمانی فضلی همچنین از آماده شدن زیرساخت ها برای تولید کارت ملی هوشمند خبر داد و افزود: ثبت احوال آماده است تا ۲۰ میلیون کارت هوشمند را در سال ۹۴ آماده کند که تحول عظیمی خواهد بود.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا درباره اهانت به یک جانباز همانند تعرض به علی مطهری در شیراز نیز پیگیری شد ؟ گفت: در وزارت کشور فردی مراجعه نکرده است که به او بی حرمتی شده باشد در عین حال دستگاه ها مسئولند در صورت ارجاع هر فرد با مشکل، برخورد کنند.
رحمانی فضلی افزود : در حادثه شیراز با توجه به ابعاد آن و همچنین فضای سیاسی متاثر از آن شاهد واکنش هایی بودیم به گونه ای که در شورای امنیت کشور همه اعضا بر پیگیری و حل این مسئله تاکید داشتند؛ چرا که چنین فضای سیاسی زیبنده مردم نیست.
وی گفت: درباره حادثه شیراز اقدامات خوبی صورت گرفت که قوه قضائیه با عاملان آن باید برخورد کند.
وزیر کشور با اشاره به تلاش دستگاه ها برای ایجاد فضای با ثبات همراه با نشاط سیاسی افزود : دستگاه های امنیتی و انتظامی اصرار دارند که رفتارهای سیاسی در چارچوب قانون باشد و کسانی که تلاش می کنند با رعایت نکردن قانون در فضای سیاسی موثر باشند و چنین تاثیری جنبه عمومی داشته باشد با آنان برخورد خواهد شد .
رحمانی فضلی گفت: البته برخی دستگاه ها که مسئول امنیت بودند در باره حادثه شیراز کوتاهی کردند که باید با آنها برخورد شود به ویژه اینکه ما در آستانه انتخابات باید فضا و نشاط سیاسی داشته باشیم تا به همدلی و همزبانی بیشتر برسیم.
کشف ۵۵۵ تن موادمخدر در سال گذشته
وزیر کشور گفت: در سال گذشته، ۵۵۵ تن موادمخدر کشف شد که رقم بالایی است.
رحمانی فضلی در نشست خبری در پاسخ به سئوال خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما درباره اقدامات وزارت کشور در مقابله با معتادان ولگرد و کشف موادمخدر افزود: باید مجموعه کارهای اطلاعاتی و عملیاتی انجام شود و با افرادی که مسلح، مجهز و سازمان دهی شده هستند برخورد شود تا بتوانیم این مقدار موادمخدر را کشف کنیم.
وی با بیان اینکه از همه کسانی که در این حوزه اعم از نیروی انتظامی، نیروهای امنیتی و همه کسانی که در این حوزه فعال هستند تشکر می کنم، گفت: حدود ۳۳۰ هزار نفر بازداشت شده اند که خرده فروش، معتاد و قاچاق فروش هستند.
رحمانی فضلی افزود: سیاست های ما در سال قبل این بود که خرده فروشان را از کف خیابان ها جمع و معتادان متجاهر را جمع آوری کنیم.
وی ادامه داد: از وقتی ستاد مبارزه با موادمخدر را تحویل گرفتم کل ظرفیت نگهداری معتادان متجاهر در تهران کمتر از ۵۰۰ نفر بود اما ما برای ۱۰ هزار نفر سازماندهی و فضا ایجاد و در این خصوص از بخش های خصوصی و بخش های مختلف استفاده کردیم.
وزیر کشور گفت: در ایام عید توانستیم دو هزار تا دو هزار و ۵۰۰ نفر را جمع آوری کنیم که طبق آمارها بیش از ۲۵ تا ۳۰ درصد کاهش سرقت داشتیم.
رحمانی فضلی افزود: یک ساختمان با بیش از سه هزار نفر ظرفیت آماده و تحویل قوه قضائیه شد تا خود قوه قضائیه آن را تجهیز کند.
وی گفت: در حوزه مقابله نیز اولویت ما سه تا چهار استان خواهد بود که در این خصوص اولویت بندی کرده ایم و سیستان و بلوچستان، کرمان و یزد از جمله آن هستند و در بحث خروجی نیز آذربایجان غربی جزو اولویت هاست و همه امکانات نیروها را در این استانها تجهیز کردیم تا بتوانیم با جدیت بحث مقابله را ادامه دهیم.
وزیر کشور ادامه داد: در بحث جمع آوری معتادان نیز اولویت ما متجاهرین و خرده فروشان است تا بتوانیم به حد مطلوبی آنها را جمع آوری کنیم و اماکنی را در آذربایجان غربی و شرقی، خراسان و مازندران برای این کار آماده کردیم تا انشاء الله امسال سال موفقیت آمیزی باشد.
رحمانی فضلی گفت: در بحث صیانت نیز ایجاد اشتغال و آماده سازی فرهنگی خانواده ها در امسال اقدامات خوبی انجام خواهد شد.