تاریخ انتشار خبر: ۵ , تیر, ۱۳۹۳ | ۱۹:۲۲:۳۳
کد مطلب : 34028

تقلب در انتخابات به شیوه گوسفندی+عکس

در واکنش به انتتشار یک فایل صوتی و آنچه که عبدالله عبدالله تقلب سازمان یافته در انتخابات افغانستان خوانده است، اشرف غنی احمدزی تاکید کرد که رأی ما پاک است و از آن حفاظت می‌کنیم.

 در آخرین دور از تحولات پیرامون انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، فایل صوتی‌ای با صدای رییس دبیرخانۀ کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان منتشر شده که در آن خطاب به عضو ستاد انتخاباتی «اشرف غنی احمدزی» می‌گوید: “گوسفندها را ببرید در کوه چاق کنید” که گفته می‌شود منظور پر کردن صندوق‌های رأی در خارج از شهر با برگه‌های رأی از پیش پر شده است.

این موضوع به باعث اعتراض و البته حس طنز و شوخی با موضوع “چاق کردن گوسفندها” در شبکه‌های اجتماعی شده است.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان برگزار شد و اما مانند دور اول انتخابات و حتی انتخابات سال ۸۸ این کشور، باز اخبار و شواهد از تقلب گسترده انتخاباتی در این کشور نقل محافل رسانه ها است.

«عبدالله عبدالله» تنها رقیب احمدزی در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، اواخر هفته گذشته و در اعتراض به آنچه که “تقلب سازمان‌یافته” به نفع تیم رقیب خواند، تمام روابط ستاد انتخاباتی خود را با کمیسیون انتخابات این کشور به حالت تعلیق درآورد.

وی خواهان توقف فوری شمارش آرای انتخابات شد و از ناظران ستاد خود نیز خواست تا دفاتر این کمیسیون را ترک کنند.

اما اشرف غنی احمدزی در نشست خبری امروز خود با اشاره به این مساله که تا هنوز هیچ نتیجه‌ای از سوی کمیسیون‌های برگزاری کننده انتخابات اعلام نشده، از تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله خواست تا منتظر اعلام نتایج باشند و از پیش داوری خودداری کنند.

اشرف غنی احمدزی در اولین نشست خبری خود پس از روز برگزاری انتخابات، از تیم رقیب خواسته است تا “حاکمیت قانون” در روند انتخابات را بپذیرد.

وی با بیان اینکه رأی ما پاک است و از آن حفاظت می‌کنیم گفت که هیچ روندی بدون قبول حاکمیت قانون، نمی‌تواند به صورت قانونمند به پیش رود.

حالا علاوه بر ده‌ها ویدئویی که از لحظات وقوع تقلب در انتخابات این کشور در رسانه ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، کمپین انتخاباتی عبدالله عبدالله یک فایل صوتی منتشر کرده که طی آن امرخیل رییس دبیرخانۀ کمیسیون مستقل انتخابات این کشور در حال گفتگو با مقام‌های مختلف کارزار انتخاباتی آقای اشرف غنی احمدزی است.

در این گفتگوها شنیده می‌شود که وی در حال برخی هماهنگی‌ها و رد و بدل کردن اطلاعات و اظهاراتی است که به شدت بی‌طرفی وی را زیر سوال برده و سندی است و اتهام دیرپای کارزار انتخاباتی عبدالله مبنی بر عدم بی طرفی کمیسیون انتخاباتی افغانستان و حمایت این کمیسیون به خصوص رییس آن از اشرف غنی احمدزی را پررنگ‌تر می‌کند. این تحولات زمانی مهمتر می‌شود که آقای امرخیل پس از این تحولات از پست خود استعفا داده است، هرچند عنوان کرده استعفای او ارتباطی با این فایل صوتی ندارد.

نکته قابل توجه آنکه پر کردن تعرفه‌های انتخاباتی در کوه و کمر هم در دور گذشته انتخابات افغانستان طی ویدئوهای آماتور دیده شده بود و هم در دور دوم ویدئوهایی نشان می‌دهند که برخی از صندوق‌های انتخاباتی افغانستان در میانه کوه و کمر و توسط افرادی خاص که حتی از دست‌اندرکاران رسمی انتخابات بوده‌اند پر شده‌اند و نه مردم افغانستان.

عبدالله عبدالله در دور اول انتخابات هم ۴۵ درصد آراء را به دست آورده بود، بر اساس بافت جمعیتی و وضعیت اجتماعی کشور می‌توان گفت غیرممکن است که در دور دوم انتخابات این میزان کاهش پیدا کند.

واکنش مردم نیز تاکنون این بوده که جنبش ضد تقلب در شهرها و نقاط مختلف شکل گرفته است؛ مردم در بسیاری مناطق از جمله هرات، مزارشریف، بامیان و کاپیسا دست به اعتراض زده‌اند.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در روز ۲۴ خرداد برگزار شد و بر اساس برنامه از پیش تعیین شده، قرار است نتایج ابتدایی آن در روز ۱۱ تیر و نتایج نهایی در روز ۳۱ تیرماه اعلام شود.

تقلب در انتخابات به شیوه گوسفندی + عکس

تقلب در انتخابات به شیوه گوسفندی + عکس

تقلب در انتخابات به شیوه گوسفندی + عکس

تقلب در انتخابات به شیوه گوسفندی + عکس

منبع: ابنا
  1. ناشناس می‌گه:

    امیدوارم این تقلب منجر به بروز فتنه در افغانستان نشود.