تاریخ انتشار خبر: ۲ , آبان, ۱۳۹۵ | ۱۷:۴۸:۴۶
کد مطلب : 125418
مشروح سخنان رئیس جمهور در جمع مردم اراک

تلاش دولت بازکردن زنجیر تحریم ها از دست و پای اقتصاد کشور است

روحانی در جمع مردم اراک گفت: برجام احقاق حقوق ملت ایران و تلاش دولت بازکردن زنجیر تحریم از دست و پای اقتصاد کشور است وتلاش کردیم از این طریق بتوانیم رونق اقتصادی را به کشور بازگردانیم.

تلاش دولت بازکردن زنجیر تحریم ها از دست و پای اقتصاد کشور است

به نقل از دیار آفتاب؛ روحانی امروز در جمع مردم اراک گفت: استان مرکزی به عنوان سرزمین طلوع آفتاب قرن اخیر و به عنوان زادگاه آن مرد استثنایی تاریخ استان مرکزی، همان استانی که بر سر مردم ایران و کل مسمانان منت دارد و مردی را تربیت کرد که توانست پرچم عزت ملت ایران را برفرازد و مردم را به عزت، شکوه و آزادگی برساند.

وی اظهار کرد:ایام اوایل آبان مصادف است با سالروز شهادت حضرت آیت الله مصطفی خمینی (ره) که در سال  پنجاه و شش شهادت او موج بزرگی را در صفوف مبارزین بوجود آورد و شرایط را برای پیروزی انقلاب اسلامی مهیا کرد.

رئیس جمهور کشورمان افزود:بعد از سالها خاموشی صدای رسا و بلند مردم در سراسر کشور در مراسم بزرگداشت آن عالم فرهیخته به گوش جهانیان رسید و انقلاب در مسیر سرعت خود برای پیروزی قرار گرفت.

روحانی ادامه داد:ما ملتی هستیم که قدردان امام، راه امام و خواستار خون امام و عزت و آزادگی هستیم.

وی با اشاره به اینکه استان مرکزی، استان امیرکبیر است، استان آن فرهیخته ای که در مناجات با خدا گفت«خدایا امیر تویی،کبیر تویی»گفت : استان مرکزی یعنی استانی که ۵۰ سال پیش به عنوان بزرگترین صنعت مرکزی کشور مطرح بود.

رئیس جمهور افزود:امروز دولت یازدهم همه تلاشش احیای واحدهای صنعتی این استان در کنار واحد های صنعتی سراسر کشور است.

روحانی همچنین گفت: اراک دارای ۸۹۶ واحد صنعتی است که ۶۴۸ واحد آن فعال، ۶۹ واحد آن نیمه فعال و ۱۷۶ واحد آن غیر فعال است و مقصر این غیر فعال بودن دولت قبلی است.

وی سال ۹۵ را سال تلاش برای به حرکت درآوردن واحد های صنعتی دانست و  به معضل بیکاری جوانان و تحصیلکردگان اشاره کرد و تنها راه حل این مشکلات را ایجاد رونق اقتصادی دانست.

رئیس جمهور  تاکید کرد: برنامه دولت از ابتدای سال ۹۵ دستیابی به رشد اقتصادی ۵ درصدی بوده است.

روحانی افزود:به مردم قول می دهم امسال حداقل ۷ هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی کوچک و متوسط را از طریق تسهیلات بانکی فعال خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه دولت تا کنون بیش از ۹هزار میلیارد تومان تسهیلات برای راه اندازی مجدد واحدهای تولیدی پرداخت کرده است ادامه داد: با پرداخت این میزان تسهیلات حدود ١٢هزار و ۵٢۵واحد تولیدی حرکت خود را آغاز کرده اند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه این میزان پرداخت تسهیلات حرکت بزرگی در اقتصاد کشور است بیان کرد: این رقم تا پایان سال رشد بیشتری خواهد داشت و واحد های صنعتی بیشتری می توانند از این تسهیلات استفاده کنند.

روحانی تلاش دولت را بازکردن زنجیر تحریم از دست و پای اقتصاد کشور عنوان کرد و افزود: تلاش کردیم از این طریق بتوانیم رونق اقتصادی را به کشور بازگردانیم.

وی برجام را احقاق حقوق ملت ایران برشمرد و ادامه داد:برجام برای صادر کردن آب سنگین اراک، آزادی فروش نفت و گاز و موادپتروشیمی به جهان بود.

روحانی گفت: برجام پیروزی ملت ایران، سیاست های نظام جمهوری اسلامی ،تدابیر مقام معظم رهبری و مقاومت ۱۲ ساله ملت ایران در برابر تحریم های خصمانه دشمنان بود و باید از فضای موجود بعد از برجام به نحو مطلوبی استفاده کرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه تمام سفرهای خارجی به منظور رونق اقتصادی کشور انجام شده است گفت:امروز کشورهای مختلف آسیای،آفریقایی ، اروپایی و سراسر جهان آماده سرمایه گذاری در ایران هستند که با از این ظرفیت ها برای رونق اقتصادی کشور استفاده کنیم.

روحانی ادامه داد: باید از این سرمایه گذاری ها در مسیر خودکفایی در فن آوری های نوین در بخش های مختلف کشاورزی ، صنعت و معدن استفاده کنیم.

رئیس جمهور بیان کرد: در سه سال گذشته سه میلیارد و هشتصدو نود میلیون دلار سرمایه خارجی جذب کشور شده که حاصل این سرمایه گذاری ۱۳۳ طرح در بخش های مختلف بوده که ۵۸ طرح تکمیل و به بهره برداری رسیده و ما بقی در حال تکمیل هستند.

وی ادامه داد: همه تلاشهای صورت گرفته در راستای ایجاد رونق در اقتصادی کشور بوده است که فضا را برای دستیابی به توسعه آماده می کند.

روحانی بیان کرد :عده ای با حرفهای نادرست به دنبال مایوس کردن ملت ایران هستند که این افراد در مسیر اشتباه قرار دارند.

وی با بیان اینکه امروز باید از ادبیات امید بخش در راستای اتحاد و وحدت ملی استفاده کنیم گفت:نگذاریم گفتمان یاس و فروپاشی مدیریت در این ملت بزرگ ترویج پیدا کند.

روحانی با بیان اینکه آدمهای دروغگو انقلابی نیستند افزود: افرادی که فحاشی و یاس و نا امیدی را در جامعه ترویج می دهند با انقلاب ارتباطی ندارند.

وی بیان کرد:افرادی که فکر می کنند در این انقلاب دو مسیر وجود دارد در خطا هستند چرا که در این کشور یک خط بیشتر وجود ندارد و آن هم خط رهبری است و  تنها یک دولت در کشور وجود دارد.

رئیس جمهور به مشکلات استان مرکزی اشاره کرد و گفت: بحث آلودگی هوا و محیط زیست و رونق اقتصادی واحد های تولیدی از مهمترین مسائلی است که مد نظر دولت است.

وی به بحث آلودگی هوای اراک اشاره ای کرد و ادامه داد: منشا آلودگی ها از سه روش آلایندگی های صنعتی، ریزگرد ها و آلودگی های مربوط به خودروها است و دولت از هیچ کوششی به منظور رفع آلایندگی ها دریغ نخواهد کرد.

روحانی بیان کر:د همچنین به منظور کاهش آلودگی هوای اراک از طریق وزارت نیرو به نیروگاه شازند اعلام شده به هیچ عنوان حق استفاده از سوخت مازوت را ندارند.

رئیس جمهور به انتقال واحد آند سازی شرکت ایرالکو هم اشاره ای کرد و گفت: برای انتقال این واحد اعتباری بالغ بر ۳۰۰میلیارد تومان در نظر گرفته شده تا ظرف مدت ۲۴ ماه از داخل شهر به خارج شهر منتقل شود.

وی بخشی از مشکلات آلایندگی هوای اراک را مربوط به تالاب میقان دانست و افزود:اعتباری بالغ بر ۱۲ هزار میلیارد تومان به منظور بیابان زدایی حدود ۵هزار هکتار از اراضی تالاب میقان در نظر گرفته شده است.

روحانی یادآور شد: همچنین به منظور گسترش فضای سبز مقرر شده حدود ۷۰۰هکتار از اراضی اراک برای افزایش پوشش گیاهی به محدوده این شهر اضافه شود.

وی ادامه داد: همچنین ۶۷میلیارد تومان برای گردشگری و ۷۶ میلیارد برای عمران استان در نظر گرفته شده است.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در این سفر ۱۱طرح صنعتی  برای افزایش اشتغال و توسعه ی استان امروز افتتاح می شود.

 

اهم سخنان حجت الاسلام روحانی، در سفر استانی به استان مرکزی:

-استان مرکزی، به عنوان سرزمین طلوع آفتاب در قرون اخیر است.

-ملتی هستیم که قدر دان امام و راه امام و پاسدار خوبی برای مسیر امام و اسلامی که اسلام سیاسی و حاکمیتی که امام به ارمغان آورد باشیم.

-استان مرکزی شهر امیر کبیر است.

-امیرکبیر برای ما و کشور ما استقلال و پیشرفت آورد و کشور ما را در مسیر سربلندی قرار داد.

-امروز دولت یازدهم همه تلاشش احیا واحدهای صنعتی این استان و شهرستان در کنار واحدهای صنعتی سراسر کشور است.

-این استان با واحدهای صنعتی فراوان در شرایطی قرار دارد که می توانیم همچنان بر صنعت استان مرکزی به عنوان چرخ اصلی صنعت کشور ببالیم.

– ۶۹ واحد صنعتی استان نیمه فعال و ۱۷۶ واحد صنعتی استان غیر فعال است که عمدتا مروبط به دوران قبل از دولت یازدهم است.

-قرار است در سال ۹۵ چرخ صنعتی استان را به حرکت در آوردیم

-امروز معضل اصلی خانواده ما بیکاری نسل جوان به ویژه تحصیل کردگان است((شعار مردم))

-ملت ایران ما برای اشتغال پایدار نسل جوانمان راهی جز ایجاد رونق اقتصادی نداریم.

-سال ۹۵ سال رونق اقتصادی است. ((شعار مردم))

-تلاش برای دست یابی به رشد اقتصادی ۵ درصدی است.

– آز اغاز سال به مردم قول دادم که حداقل ۷۵۰۰ واحد صنعتی کوچک و متوسط را از طریق پرداخت تسهیلات فعال کنم.

-تا تاریخ ۲۷/۷/۹۵ ،۱۲ هزار و ۵۲۵ واحد تولیدی با حدود ۹ هزار میلیارد و ۱۹۰ میلیون تومان تسهیلات از بانک ها توانسته اند حرکت خود را آغاز کنند که این به معنای یک حرکت بزرگ اقتصادی در کشور است(( شعار مردم))

– این رقم تا پایان سال اضافه خواهد شد.

– همه باید در کنار هم عظمت ایران عزیزمان را بیش از گذشته بیافرینیم

تلاش ما برای بازکردن دست و پای اقتصاد کشور از تحریم، برای ایجاد رونق اقتصادی بود.

-برجام به معنای احقاق حقوق ملت ایران بود.

-برجام برای صادر کردن آب سنگین اراک به جهان بود.

– برجام برای آن بود که در دنیای امروز بتوانیم گاز پتروشیمی و میعانات را به جهان صادر کنیم.

– آیا امروز در سراسر کشور کسی هست که آزادی تجارت با دنیا خوشحال نباشد که از راه شدن راه برای صادرات کشاورزی خوشحال نباشد؟

-آیا کسی هست که از لغو شش قطعنامه ظالمانه علیه ملت ایران خوشحال نباشد؟

-برجام پیروزی مقاومت دوازده ساله ملت ایران در برابر تحریم ظالمانه است

-امروز باید از فرصت های بعد از برجام استفاده کنیم.

-تمام سفرهای خارجی که صورت می گیرد برای رونق تجاری است.

-چرا باید کشورهای هم سن و سال ما در منطقه آسیا صادرات آنها در سال بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار باشد و صادرات ما ۵۰ میلیارد؟

-دیروز اگر می خواستیم در مسیر مسابقات جهانی بدویم زنجیر تحریمی که روی پایهای ایران بود مانع بود. امروز دیگر زنجیر نیست. باید حرکت کینم. مانع اصلی برداشته شده است.

-روابط بانکی ما با دنیا برقرار شده

-غاصبی آمده بود باغ ما را غصب کرده بود. ما این غاصب را بیرون کردیم.

-درب باغ باز شده است.

-یک عده کودک درب باغ آمده اند و می گویند سیب و گلابی کجاست که می خواهیم میل کنیم. ما باغ را از دست غاصب خارج کردیم. نهال به دست ملت کاشتیم و آماده باروروی است اما صبر لازم نیست برای باروری این باغ

-امروز باید ادبیات ما ادبیات امید، انسجام  اتحاد و وحدت ملی باشد.نگذارید عده ای گفتمان یاس و فروپاشی مدیریت این ملت بزرگ را ترویج و تشویق کنند.

-آدم دروغگو انقلابی نیست((شعار مردم))

-آدم فحاش انقلابی نیست.

-آنها که از یاس سخن می گویند با انقلاب اسلامی ایران رابطه ای ندارند.

-آنها که نظام ما را به دو شقه(( شعار مردم)) درورد بر شما مردم اراک. درورد بر مردم بزرگ ایران.

-هرچه پیشرفت کردیم در سایه کمک شما بوده است. برجام مال شماست.

-خودکفایی گندم مال شماست بی تردید.

-روتق اقتصادی تا پایان امسال مال شماست بی تردید.

-رشد اقتصادی ۵ درصد که خواهیم رسید مال شماست بی تردید.

-برای عزت و عظمت کشورمان و برای سلامتی رهبرمان و برای وحدت امتمان و برای رونق ایران بزرگمان و برای سربلندی ایران همواره دست ما به سوی آسمان است و دعای شما را خداوند بزرگ مستجاب می کند.

-به صراحت بگویم: فرق امسال با دوسال و سه سال پیش؛ خدای من گواه است در سال های قبل در دنیا مسابقه بود برای تهدید ایران و برای فشار به ایران و تحریم ایران امروز در سراسر دنیا مسابقه برای ارتباط با ایران، سرمایه گذاری در ایران، مسابقه برای ارتباط تجاری با ایران است.

-آینده و مسیر ما روشن است. باید نگذاریم عده ای در این کشور، اخلاق ضد حسینی و عاشورایی را ترویج کنند و باید تلاش کنیم در این کشور اخلاق محمدی استقرار پیدا کند.

-آمریکایی که دموکراسی دارد و ببینید کشور بزرگ و صنعتی که در آن جا اخلاق نیست. چه وضعی دارد. مناظره کاندیدای ریاست جمهوری و نحوه حرف زدنشان را دیدید.

-افتخار ما اسلام ماست. نگذاریم عده ای اخلاق را در میان جامعه ما سرکوب کنند. دروغ و تهمت و استهزا را شایع کنند. به ایران و به اسلاممان افتخار می کنیم.

-بارها نامه شما و پیام تلفنی شما را شنیده ام. به جز اشتغال، مسئله آلودگی هوا و محیط زیست را بارها مطرح کرده اید

– به شما حق می دهم که بار سنگین صنعت کشور بردوش شماست وآلودگی را تحمل کرده اید.

– دو نوع آلودگی داریم(صنعت، حمل و نقل، منشا طبیعی)

-درقسمت اول دولت قدم هایی برداشته و قول می دهم که دولت از هر هیچ کوششی فروگذار نکند.

-در قسمت دوم با گازی کردن آجرهای کوره پزی، گازی کردن نیروگاه ها(البته در مقطعی در زمستان نیروگاه شازند از سوخت مایع استفاده کرده است) دستور دادم به وزیر صنعت که از امروز برای همیشه استفاده از سوخت مایع را قطع کنند.

-بخشی از آلودگی مربوط به آلومینیوم سازی است. ظرف ۲۴ ماه بخش آند سازی را از اراک دور کنیم.

-مشکلات مربوط به بخش صنعتی حل شده و حل خواهد شد.

-مشکل بخش طبیعت همچنان باقی است. از جمله تالاب میقان و از مناطق دیگر که گردو غبار این شهر را احاطه می کنند.

– ۱۲ میلیارد تومان برای بیابان زدایی اختصاص یافته است.

-درخواست شد تا ۷۰۰ هکتار از اراضی به شهرداری اراک اختصاص پیدا کند برای کاشت درختان و پوشش گیاهی لازم. این تصمیم گیری اتخاذ شده و این ۷۰۰ هکتار از طرف جهاد کشاورزی به شهرداری اراک واگذار خواهد شد تا اقدام موثری برای شرایط آب و هوایی انجام دهیم

-روزهای پاک و سالم در اراک در سال ۹۲، ۲۵۰ روز در سال ۹۴ ،۳۲۹ و در ۶ ماهه ۹۵، ۱۱۱ روز بوده در حالیکه سال جاری کشور در زمینه گرد و غبار وضعیت بدتری داشته است.

-در این سفر ۱۱ طرح صنعتی افتتاح خواهد شد.

در حال به روز رسانی…….

انتهای پیام/