تاریخ انتشار خبر: ۲۶ , آبان, ۱۳۹۵ | ۱۴:۴۹:۳۵
کد مطلب : 127276

تمدید ۱۰ ساله تحریم‌های ایران تا سال ۲۰۲۶ حاصل فضای جدید ایجاد شده در برجام

همین چند روز پیش بود که رئیس جمهور درباره فضای جدید ایجاد شده درباره برجام حرف زد اما روز گذشته طرح تمدید تحریم‌های ایران در مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب رسید.

حسن روحانی شرمنده عصبانی

به گزارش رهیاب، برجام نه معجزه قرن بود و نه توافقی قهرمانانه بلکه به تعبیر مقام معظم رهبری دچار نقاط ابهام و ضعف‌های ساختاری که‌ می‌تواند به خسارت‌های بزرگی برای حال و آینده‌ کشور منتهی شود. هر چند کلید حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی کشور در کشور بود اما دولت یازدهم و در رأس آن رئیس جمهور حل همه مشکلات از جمله محیط زیست و اقتصاد را در قالب این توافق تصور می‌کرد.

اظهارات دولتی‌ها درباره برجام آنقدر اغراق آمیز بود که رهبر معظم انقلاب اسلامی در نامه‌ به رئیس جمهور نوشتند: در تبلیغات توجه شود که در برابر آنچه در این معامله به دست آمده، هزینه‌های سنگینی پرداخت شده است. نوشته‌ها و گفته‌هائی که سعی می‌کنند این حقیقت را نادیده گرفته و خود را ممنون طرف غربی وانمود کنند با افکار عمومی ملت، صادقانه رفتار نمی‌کنند.

لگدمال کردن برجام

هرچند روحانی برجام را فضایی جدید برای تنفس می‌داند و معتقد است که کسی نباید به برجام نگاه بد بکند اما طرف غربی تا توانست هم به برجام نگاه بد کرد و هم از کارشکنی دست بر نداشت. در جدیدترین کارشکنی غربی‌ها پس از برجام، مجلس نمایندگان آمریکا با ۴۱۹ رای موافق به طرح تمدید ۱۰ ساله تحریم‌ها علیه ایران رای مثبت دادند، قانونی که در سال ۱۹۹۶ میلادی برای مجازات شرکت‌هایی که در بخش انرژی ایران سرمایه گذاری می‌کنند، وضع شده است.

تحریم‌های ایران در صورتی که تمدید نشود تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی منقضی خواهد شد. این طرح باید در سنا نیز تصویب شود و در نهایت باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا آن را امضا کند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران در واکنش به این مصوبه مجلس نمایندگان آمریکا می‌گوید: اگر تحریم‌ها را تمدید کنند به منزله لغو برجام است که ما در مقابل با اجرای بسته فنی فراهم شده که تهیه شده آن را به سرعت اجرا خواهیم کرد. علی شمخانی می‌افزاید: اگر تحریم‌ها را تمدید کنید این به معنای لگد زدن برجام بوده و ما با آن مقابله می‌کنیم.

ترامپ برجام

گوش دادن به صحبت‌های ایران لازم نیست

مشاور رئیس جمهور جدید آمریکا درباره برجام می‌گوید: توافق هسته‌ای از سوی اعضای شورای امنیت امضا شده نه از سوی کنگره. وزارت خارجه آمریکا تأکید کرده که ترامپ تمامی گزینه‌ها را در اختیار دارد. ترامپ توافق هسته‌ای را اینگونه و به شکل کنونی نمی‌خواهد اما باید باز هم منتظر بمانیم و ببینیم که وی چه تصمیمی خواهد گرفت.

ولید فارس می‌افزاید: مکانیسم‌هایی در قوانین بین المللی و قوانین آمریکا وجود دارد و بعدا خواهیم دید که ترامپ چگونه این موضوع را بررسی خواهد کرد؛ اما ابزارهایی برای اصلاح یا لغو این توافق‌نامه وجود دارد و لازم نیست که ما به صحبت‌های ایران گوش دهیم که می‌گوید این توافق امضا شده است. بسیاری از توافق‌ها هستند که امضا شده اما تغییر یافته‌اند.

تجربه برجام مهم‌تر از متن برجام است

یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌گوید: اگر میخواهیم در فضای تنفس مردم گشایش و طراوتی ایجاد شود راه آن فرور ریختن خساراتی است که انحصارات عده ای خاص به دور اقتصاد کشور کشیده و آنچه زندگی را بر جمهور ملت سخت و نفس مردم را تنگ میکند، حصارهایی است که کدخدا های داخلی با اعتمادی که سیستم بانکی به آنها میکند بالا میبرد.

سعید جلیلی می‌افزاید: هدف آمریکا از تعامل یعنی تنظیم مناسبات سیاسی اقتصادی و فرهنگی با محوریت آمریکا؛ یعنی امریکا بگوید چه چیز بخرید یا نخرید! با چه کسی معامله بکنید یا نکنید!

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی عنوان می‌کند: افرادی تعامل را اینگونه معنا میکردند که باید چیزی را از دست بدهیم تا چیزی را بدست بیاوریم و سپس فاز اول را که «از دست دادن» بود به سرعت به انجام رساندند. فعل «از دست دادن» برای گذشته و حال و آینده صرف شد اما امروز در صرف فعل «به دست آوردن» دچار لکنت شده اند!

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه مهمتر از مفاد برجام «تجربه برجام» است، بیان می‌کند: خوب است امروز سیر «برجام خوانی» در دانشگاه های کشور به راه بیفتد تا با دقت بر تجربه بدست آمده بهتر بتوانیم منافع کشور را تامین کنیم.

وی عنوان می‌کند: آمریکایی‌ها که قبل از برجام می‌گفتند می‌خواهیم تحریم‌های فلج‌کننده علیه ایران وضع کنیم، پس از برجام تا به امروز ۷۳ طرح و بیانیه علیه ایران به کنگره ارائه داده‌اند! این‌ها واقعیات پسابرجام است و کسانی که می‌گویند سباست خارجی عرصه واقع‌نگری است باید این واقعیات را ببینند زیرا این‌ها واقعیت‌های سیاست خارجی آمریکا است.

انتهای پیام/