تاریخ انتشار خبر: ۱ , تیر, ۱۳۹۴ | ۱۰:۴۱:۲۵
کد مطلب : 96844
روایت اعتراض زنان هالیوودی؛

تنها اگر فحشا کنیم دستمزدمان از مردان بیشتر است! +عکس

چند وقتی هست زنان هالیوود خسته از تبعیض جنسیتی لب به اعتراض گشوده اند.

به گزارش جام نیوز، چندی است صدای اعتراض زنان هالیوود از تبعیض ها بلند شده و آنها خواهان برابری دستمزد و فرصت ها همانند مردان برای خود شده اند.

 

وقتی پارتیشیا آرکت، بازیگر برنده اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن در مراسم امسال روی سن رفت و آن سخنرانی اعتراضی را در دفاع از حقوق زنان انجام داد و با واکنش های احساسی مریل استریپ مواجه شد، این پیام به دنیا مخابره شد که در هالیوود همه چیز به آن قشنگی نیست که ادعا می شود.

 

 

 

 

اخیرا نیز نیکول کیدمن بازیگر استرالیایی الاصل هالیوود لب به گلایه گشوده و از نابرابری ها سخن گفته است. این بازیگر سرشناس اخیرا مصاحبه ای کرده که بازتاب گسترده ای در رسانه ها داشته است. بازیگر برنده اسکار معتقد است صنعت سینما نتوانسته یک زمین بازی برابر بسازد.
 

 

 

این ماجرای کش دار و واقعی معترضان دیگری نیز دارد که در ادامه پیام برخی از آنها را مرور می کنید:

آوا دوورنی کارگردان زن فیلم سینمایی «سلما» که سال گذشته با تحسین منتقدان رو به رو شد در مورد هالیوود گفته است:« هالیوود درست مثل نامزدی می ماند که زنگ نمی زند.»

 

زویی سالدانا بازیگر فیلم «محافظان کهکشان» که اخیرا بارداری را تجربه کرده نیز می گوید: «عده ای از سازندگان با شنیدن خبر بارداری من وحشت کردند و خبر دارم که مسئولان یکی از پروژه های می خواستند من را حذف کنند.»
 

 

 

در آخرین دوره جشنواره بین المللی فیلم کن سلما هالک هم در اظهاراتی تند گفت: تنها صنعتی که در آن درآمد زنان بیشتر از مردان است، صنعت پورن است.
 

 

 

پیشتر نیز هیلاری سوانک بازیگری که دو جایزه اسکار را در کارنامه‌اش دارد، با انتقاد شدید از هالیوود گفته بود: درآمد بازیگران مرد بیش از ۱۰ برابر بازیگران زن است.

 

 

 

 

همچنین مگی جیلنهال، بازیگر زنی که سه بار نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب و یک بار نامزد اسکار شده است در گفت‌وگو با نشریه The Wrap گفته است: به‌تازگی نقش‌اش به‌عنوان معشوقه یک مرد ۵۵ ساله در یک فیلم رد شده است. به او گفته شده که با ۳۷ سال سن برای ایفای چنین نقشی «پیر» است.

 

 

 

 

هالیوود به‌طور منظم به‌دلیل اعمال تبعیض علیه زنان مورد انتقاد قرار می‌گیرد و به نظر می رسد تبعیض جنسیتی ریشه در تاریخ هالیوود دارد.

 

اما ریشه مسایل را باید در جایی دیگر جستجو کرد. زن در غرب، نه آن هنگام که براساس اندیشه‌های یونانی و تحریفات متون مقدس به‌منزله‌ جنس دوم تلقی می‌شد و نه اکنون که با نگاه مادی و غریزی نشئت‌گرفته از لذت، با شعار برابری جنسی هم‌صدا گشته، هیچ‌گاه جایگاه حقیقی خود را به دست نیاورده است.

 

به نظر می رسد شعار برابری زن و مرد که غرب مدعی آن است در دروازه این تمدن زمین گیر شده است. وقتی زنان هالیوود که دارای پول، شهرت و رسانه هستند از نابرابری سخن می گویند تکلیف دیگر زنان جامعه غربی به خوبی مشخص می شود.