تاریخ انتشار خبر: ۱۴ , تیر, ۱۳۹۵ | ۰۴:۰۰:۵۸
کد مطلب : 117246

تنها پاسخ این روزهای خانم رییس!

این روزها تنها پاسخی که رئیس سازمان محیط زیست و مسئولان این سازمان هر کدام به نوعی آن را مطرح می‌کنند این است که منشأ گرد و غبارها خارجی است.

ساکنین استان های غرب و جنوب غرب کشور از جمله خوزستان سال هاست که با مشکل گرد و غبار دست به گریبان هستند.

بهار و تابستان ندارد در خوزستان حتی در زمستان هم تنفس در هوای سالم به آرزوی دیرینه مردم تبدیل شده است.

مردم این دیار هر بار در مورد گرد و غبار پاسخی از مسئولان می شوند از وعده های امیدوارکننده برای سال های آینده تا آب پاکی که بعضی روی دست مردم می ریزند.

این روزها تنها پاسخی که رئیس سازمان محیط زیست و مسئولان این سازمان هر کدام به نوعی آن را مطرح می‌کنند این است که منشأ گرد و غبارها خارجی است و نا امنی‌های منطقه و داعش و حملات تکفیری‌ها مانع از تحقق توافق‌نامه‌ها در این زمینه شده است.

در هفته های گذشته رئیس سازمان محیط زیست در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما گفت: جنگ و ناامنی در عراق از علل ایجاد کانون‌های ریزگردها است و متأسفانه شرایط ناپایدار دولت عراق، حمله تکفیری‌ها و داعش فرصت اجرای توافق‌نامه‌ها برای مدیریت پدیده گرد و غبار را گرفت.

این در حالی است که رییس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه منشا حداقل ۸۰ درصد ریزگردها در خارج از کشور است، از تاکید رییس جمهور بر حل این موضوع و پیگیری آن از سوی وزارت امور خارجه خبر داد وزارتی که امور خارجه را فقط در مذاکرات هسته ای با چند کشور غربی می بیند.

معصومه ابتکار در نشست علنی امروز (یکشنبه ۱۳ تیر) مجلس شورای اسلامی نیز به ارائه گزارش عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست پرداخت و بازهم عدم رفع مشکل گردوغبار را به تکفیری ها دانست و گفت:  در حال حاضر کانون های اصلی گرد و غبار در تصرف داعش می‌باشد و نمی‌توان اقدام خاصی را در این مناطق انجام داد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه با بودجه فعلی، مقابله با گردوغبار ۳۰ سال زمان می‌برد، گفت: حداقل یک‌هزار میلیارد تومان اعتبار برای مالچ‌پاشی و کاشت نهال لازم است.

ابتکار از انعقاد چندین تفاهم‌نامه با کشور عراق درخصوص مقابله با ریزگردها خبر داد وگفت: در اسفند سال ۹۳ با سفر به عراق چندین نهال در این کشور کاشته شد که هدف آن مقابله با گردوغبار داخل عراق بود اما مشکلاتی در طول زمان پیش آمد که این طرح‌ها به نتیجه نرسید، البته هفته گذشته نیز مذاکراتی با مقامات عراقی صورت گرفت و آنها درخصوص مقابله با گرد و غبار اعلام آمادگی کردند اما همه اراضی کانون‌های گردوغبار در عراق در دست گروهک تروریستی داعش است.

چاره اندیشی برای معضل گرد و خاک در استان خوزستان و سایر مناطق درگیر با این معضل یکی از مطالبات جدی و به حق مردم است تا بتوانند حداقل از آب و هوای سالم در این خطه از کشور بهره مند شوند.