تاریخ انتشار خبر: ۱۸ , اسفند, ۱۳۹۳ | ۱۲:۰۷:۲۷
کد مطلب : 76680
نامه 47 سناتور آمریکایی به مقامات ایران/

توافق با آمریکا تنها در دوره اوباما معتبر است/ ضمانتی برای ادامه هر توافقی با ایران وجود ندارد+ عکس

سناتور جمهوری خواه آمریکا در نامه‌ای به مقامات ایارن نوشتند که هرگونه توافق هسته‌ای با ایران تنها تا پایان دوره ریاست جمهوری اوباما معتبر است.

توافق با آمریکا تنها در دوره اوباما معتبر است/ ضمانتی برای ادامه هر توافقی با ایران وجود ندارد+ عکس

به گزارش   عصر آبادان  به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا، بلومبرگ از نامه ۴۷ سناتو رآمریکایی به مقامات ایران خبر داد و نوشت: ۴۷ سناتور جمهوری خواه آمریکا در نامه‌ای به مقامات ایارن نوشتند که هرگونه توافق هسته‌ای با ایران تنها تا پایان دوره ریاست جمهوری  اوباما معتبر است.

این سناتور ها در این نامه نوشته اند: با بررسی مذاکرات کنونی لازم دیدیم ۲ نکته مهم را گوشزد کنیم؛ نکته اول این است که بر طبق قانون اساسی آمریکا هرگونه توافق بین المللی که توسط رئیس جمهور آمریکا انجام شود باید به تأیید کنگره برسد.

در این نامه تأکید شده است که کنگره و مجلس سنای آمریکا در این مذاکرات نقش مهمی را ایفا می‌کنند.

نکته دومی که در این نامه به آن اشاره شده است این است که یک شخص فقط برای دو دوره ۴ساله می تواند ریاست جمهوری آمریکا را بر عهده داشته باشد؛ اما نمایندگان سنا و کنگره هیچ محدودیتی برای تکرار دوره نمایندگی خود ندارند؛ برای مثال عمر ریاست جمهوری اوباما در سال ۲۰۱۷ به پایان می رسد، در حالی که بسیاری از ما برای سالهای متمادی می توانیم در پست خود باقی بمانیم.

در ادامه یان نامه آمده است: این موافقت نامه فقط توافقی خواهد بود میان اوباما و ایران که رئیس جمهور بعدی آمریکا تنها با یک خودکار می تواند این توافق نامه را فسخ کند و یا ایننکه کنگره آینده شرایط موجود در آن را در هر زمانی تعدیل کند.

سناتورهای آمریکایی در پایان تأکید کردند: ما با این نامه سعی کردیم شما را از قوانین خود آگاه کنیم و این یکی از آخرین تلاش های سنا و کنگره برای آن است که نشان دهیم کنگه و سنا نقش مهمی در مذاکرات آمریکا با ایران دارند.