تاریخ انتشار خبر: ۲۸ , اردیبهشت, ۱۳۹۳ | ۲۰:۰۴:۴۶
کد مطلب : 29711
دکتر کوشکی :

توافق ژنو هیچ نتیجه ای برای مردم ایران ندارد/ مطرح شدن بحث موشک‌های بالستیک اشتباه ظریف بود

محمدصادق کوشکی می‌گوید غربی‌ها در این مذاکرات بحث همه یا هیچ را مطرح می کنند و همه یا هیچ یعنی تسلیم کامل ملت ایران.

سه روز مذاکرات فشرده میان ایران و گروه ۱+۵ در چهارمین دور گفتگوها در وین درحالی به پایان رسید که طرفین، روند پیشرفت را “کند” و “دشوار” خوانده و از ورود به مرحله نگارش مفاد توافقنامه جامع هسته‌ای باز ماندند.

این وضعیت بدان معناست که در مراحل اولیه گفتگوها که به طرح رئوس کلی مفاد پیش‌نویس توافقنامه نهایی می‌پردازد، اختلاف نظرهایی وجود دارد که راه را برای ورود به مرحله نگارش، بسته نگاه داشته و برای پیشبرد آن باید رایزنی‌های گسترده‌ای انجام شود.

پیش از آغاز این دور از مذاکرات نیز توافق ۶ ماهه ژنو که روز به روز به پایان مدت آن نزدیک می‌شویم، مورد انتقاد شدید بسیاری از سیاسیون  و اقتصادیون قرار داشت. به گفته منتقدان، ایران در این توافق هیچ دستاورد جدیدی نداشت و تنها بخشی از تحریم هایی لغو شدند که ایران به راحتی آنها را دور زده بود.

در همین خصوص خبرنگار صراط به گفت و گو با محمدصادق کوشکی کارشناس مسائل سیاسی نشسته است تا به بررسی ابعاد اتفاقاتی که در مذاکرات اخیر افتاد بپردازد. مشروح این مصاحبه به شرح زیر است:

صراط: آقای کوشکی، اتفاقی که در این دور از مذاکرات افتاد در سرنوشت توافقنامه ژنو چه تاثیری دارد؟

این توافق نامه در آن مسیری است که غربی ها از ابتدای امر تنظیم کرده بودند و  به هیچ نتیجه ای نمی‌رسد و هیچ چیزی را به دنبال نخواهد داشت.

نه قرار است که جمهوری اسلامی ایران و مردم ایران از حقوق (هسته ای) خود کوتاه بیایند و نه غربی ها دست از خوی استکباری خودشان برخواهند داشت.

به همین خاطر غربی ها از ابتدا در این توافق نامه به دنبال نتیجه نبوده اند. آنها به دنبال تسلیم ملت ایران بودند و چون به هیچ وجه ملت ایران و جمهوری اسلامی ایران قصد تسلیم شدن و زیر بار رفتن نداریم، این توافق نامه به هیچ عنوان نتیجه ای در بر نخواهد داشت.

صراط: چرا مسئله موشک های بالستیک ایران در این دورمذاکرات  مطرح شد؟

بهانه حقوقی این که این مسئله یعنی – مسئله موشک های بالستیک ایران در این دوره از مذاکرات مطرح شد – اشتباهی بود که تیم مذاکره کننده ایران در توافق ژنو انجام داد. چرا که  در یکی از بندهای توافق ژنو از سوی تیم مذاکره کننده ایران بحث قطع نامه شورای امنیت سازمان ملل متحد مطرح شد، در یکی از آن قطع نامه ها بحث موشک های بالستیک ایران مطرح است و این مساله از سوی تیم مذاکره کننده پذیرفته شد و به همین خاطر از آنجایی که  تیم مذاکره کننده ایرانی در توافق نامه ژنو پذیرفته بود که در خصوص موشک های بالستیک مذاکره شود، هر چند  این پذیرش تلویحی بود اما غربی ها به همین پذیرش تلویحی استناد می کنند.

اما هدف اصلی غربی ها در این ماجرا فقط و فقط بحث موشک و بحث حقوق بشر و امثال اینها نیست. غربی ها در این مذاکرات بحث همه یا هیچ را مطرح می کنند و همه یا هیچ یعنی تسلیم کامل ملت ایران.

صراط: از نظر شما دلیل اصلی به چالش کشیده شدن این دور از مذاکرات چه بود؟

پس چه زمانی باید این مذاکرات به چالش کشیده می شد. سری قبل این مذاکرات گام اول این چالش بود و این بار هم گام دوم چالش مذاکرات بود.

صراط: به طور کلی به عقیده شما مذاکرات اخیر و توافق ژنو تاثیری بر تحریم ها داشت یا خیر؟

توافق ژنو هیچ تأثیر جدی بر تحریم های ایران از سوی غرب نداشته است و در وضعیت تحریم ها تغییری حاصل نشد و این موضوع را همه می گویند.

صراط: با شرایط موجود، آینده مذاکرات را چطور پیش بینی می کنید؟

قبلا هم اشاره کردم این مذاکرات بین جمهوری اسلامی ایران و غرب نتیجه ای در برنخواهد داشت. نه مردم ایران از حقوق خود کوتاه خواهد آمد و نه غرب از خوی استکباری خود. ایران هیچ زمان در برابر غرب و خواسته هایش تسلیم نخواهد شد. بنابراین آینده این مذاکرات نتیجه ای نخواهد داشت.

صراط: شما معتقدید این مذاکرات درنهایت به نفع مردم ایران است یا غرب؟

این مذاکرات به نتیجه ای نخواهد رسید چه برسد به این که نهایتا به نفع مردم ایران تمام شود.