تاریخ انتشار خبر: ۲۶ , آبان, ۱۳۹۵ | ۱۴:۵۹:۰۰
کد مطلب : 127301

توصیه‌‌ مهم آنفلوانزایی در هوای آلوده

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به اینکه نگرانی ما افزایش موارد شدید بیماری‌های تنفسی بر اثر آلودگی هوا است، گفت: آلودگی هوا باعث افزایش تعداد بیماران مبتلا به آنفلوانزا نمی‌شود بلکه باعث تشدید بیماری می‌شود.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به اینکه نگرانی ما افزایش موارد شدید بیماری‌های تنفسی بر اثر آلودگی هوا است، گفت: آلودگی هوا باعث افزایش تعداد بیماران مبتلا به آنفلوانزا نمی‌شود بلکه باعث تشدید بیماری می‌شود.به گزارش تسنیم، محمد مهدی گویا با اشاره به اینکه موارد ابتلا به بیماری‌های تنفسی ظرف هفته گذشته در کشور افزایش یافته است، اظهار داشت: علاوه بر آن انواع شدید بیماری های تنفسی هم شیوع پیدا کرده است و لازم است این دو از هم تفکیک داده شود.

وی با اشاره به اینکه وقتی به بیماری‌های تنفسی اشاره می‌کنیم سرماخوردگی را هم شامل می‌شود ، افزود: نگرانی برای سرماخوردگی نداریم بلکه نگرانی ما افزایش موارد شدید بیماری‌های تنفسی است یعنی افرادی که به این دلیل در بیمارستان بستری می‌شوند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با بیان این که هفته گذشته موارد شدید بیماری‌های تنفسی افزایش داشته است، گفت: افزایش موارد شدید بیماری های تنفسی به دو دلیل فعال شدن عوامل بیماری زا و آلودگی هوا می باشد.

گویا افزود: آلودگی هوا باعث افزایش تعداد بیماران نمی‌شود بلکه بیماری را تشدید می‌کند و در حال حاضر موارد شدید بیماری بیشتر در استان‌های تهران، اصفهان و کرمان دیده شده است.

وی گفت: تقریبا حدود ده درصد مواردی که توسط ما شناسایی شده اند مبتلا به آنفلوانزای شدید بودند که تحت درمان قرار گرفتند و خوشبختانه بهبود پیدا کردند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به اینکه به نظر می آید روند افزایش بیماری‌های تنفسی ظرف هفته های آینده نیز ادامه داشته باشد، بر لزوم خودمراقبتی مردم تاکید کرد.

دکتر گویا تصریح کرد: مردم از خوددرمانی پرهیز کنند و اگر به بیماری تنفسی مبتلا شدند حتماً به پزشک مراجعه کنند زیرا پزشک تصمیم می‌گیرد که چه اقدام درمانی برای آنان بهتر است.

وی در ادامه افزود: در صورتی که پزشک نسبت به استراحت فرد بیمار در منزل اقدام کرد، حتماً باید در منزل استراحت کرد زیرا استراحت کردن علاوه بر اینکه به بهبود سریعتر فرد مبتلا کمک می‌کند مانع از ابتلای فرد دیگری به بیماری شود.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: انتظار ما از مردم اینست که در صورت بیماری فرزندانشان، آنها را زودتر از موعد به مدرسه نفرستند و اگر خودشان هم مبتلا شدند در محل کار حاضر نشوند تا دیگران را نیز مبتلا نکنند.

گویا در ادامه گفت: این بیماری در اکثریت قریب به اتفاق نیازی به داروی خاص ندارد و با تجویز یکسری داروهای ساده و مسکن بهبود پیدا می‌کند.

به گزارش وزارت بهداشت – وی افزود: طول دوره این بیماری ۵ روز تا یک هفته است ضمن اینکه مصرف آنتی بیوتیک نیز برای این بیماری کار درستی نیست.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با تاکید بر ضرورت رعایت نکات بهداشت فردی گفت: سرفه کردن، عطسه کردن و ترشحات تنفسی و همچنین دست دادن باعث انتقال این بیماری به افراد دیگر می‌شود.

دکتر گویا افزود: فرد مبتلا در هنگام سرفه و یا عطسه کردن باید حتما دستمال جلوی بینی و دهان خود بگیرد و بعد از آن دستمال را در کیسه پلاستیک گذاشته، گره زده و در سطل آشغال قرار دهد.

وی گفت: ثابت شده است که همین اقدام ساده می‌تواند از موارد زیاد ابتلا به آنفلوآنزا بکاهد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت تاکید کرد: شستن مکرر دست‌ها توسط فرد مبتلا باعث عدم انتقال بیماری به دیگری می شود.

دکتر گویا خطاب به پزشکان گفت: این بیماری نیاز به درمان آنتی بیوتیکی ندارد و حدالامکان سعی کنند از تجویز بی مورد دارو برای این بیماران پرهیز کنند زیرا تجویز بی مورد دارو باعث طولانی شدن بیماری شده و در برخی از موارد باعث تشدید آن شده و ممکن است خطر مرگ را در پی داشته باشد.

وی گفت: مطمئناً با رعایت این نکات موارد بیماری در سطح جامعه کاهش پیدا می کند و سریعتر می توانیم شاهد کاهش بیماری در کشور شویم.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در پایان خاطرنشان کرد: در صورت گسترش بیماری در هفته‌های آینده متعاقباً اطلاع رسانی خواهد شد.